TIP NA VÝLET – SIVÝ VRCH

Rate this post

Sivý vrch je jeden z najkrajších vrchov, na aké som kedy mala možnosť vystúpiť. Rozdelila by som turistiku na dve kategórie : turistika a zážitková turistika.

Pre mňa osobne je zážitková turistika, ak vám samotná príroda ponúka viac, ako len výšľap na kopec a pekný výhľad. Sú to pravé skryté jaskyne, skalné útvary, retiazky po ktorých musíte liezť, rebríky, vodopády a mnohé iné.

Výstup na Sivý vrch je jednoznačne zážitkový. Začiatok trasy sme si zvolili z Hút po červenej značke. Táto turistická trasa je kratšia ( cca 2:50 h ) , no náročnejšia na výstup. Nenechajte sa odradiť a zvoľte si červenú značku. Sivý vrch vás odmení skvelými zážitkami a tak si budete môcť vychutnať napríklad podliezanie skál, šplhanie po retiazkach a malé zlaňovanie.

Štart červenej značky je z Hút, pri horárni. Na začiatku sme trošku poblúdili, kým sme našli odkiaľ začína výstup na Sivý vrch. Chodíme na výstupy v celkom slušnom rannom predstihu a preto sme mali dostatok času vrátiť sa späť a hľadať nanovo. Navigácia vás možno zmätie, no sledujte značky popri ceste. Po jednej strane cesty sa nachádza horáreň a po druhej strane cesty je náučná mapa a lesná strmá cesta. Kedže sme boli ráno prvý a neparkovalo popri ceste žiadne auto, vôbec sme netušili, že začiatok trasy je práve tam, pretože navigácia nás posielala na úplne odlišné miesto. Nakoniec sme začiatok trasy úspešne našli, odparkovali auto pri ceste, tak aby nikomu neprekážalo v jazde a odštartovali sme výstup na Sivý vrch. Vopred upozorňujem, že začiatok trasy je skúška ohňom 😀 Netuším, ako dlho sme šľapali strmím kopcom, ale ja som mala pocit, že minimálne hodinu. Je to cesta cez les a rúbanisko, veľmi strmá a výhľad tam nie je žiaden. No opäť napíšem, nenechajte sa odradiť, pretože to, čo vás čaká potom, zaženie všetky negatívne myšlienky.

Po strmom výstupe prechádzate pomaly lesnými cestičkami k začiatku trasy, ktorá začína byť zaujímavá. Otvorí sa pred vami neuveriteľná scenéria tých najkrajších vápencových skalných útvarov, aké ste v okolí videli. Na chvíľu sa budete cítiť, akoby ste preskočili čas o pár miliónov rokov späť. Ako v štúdiu Jurského parku.

A ak si myslíte, že Sivý vrch tvoria len zaujímavé skalné – neživé útvary, nie je tomu tak. Zaujímavý vrch sa môže pýšiť svojou bohatou vegetáciou. V období rozkvetu od skorej jari až do neskorého leta kvitne na vrchu až 500 druhov rastlín, ktoré nenájdete na žiadnom inom vrchu na Slovensku.

Počas výstupu na vrch vás budú čakať dve skalné trasy, ktoré budete musieť pomocou retiazok vyšplhať a naopak cestou späť trošku “zlaniť”. Nie sú to náročné úseky pre tých, ktorí majú za sebou aspoň pár turistík, alebo skúsenosť s turistikami a retiazkami. Môžu to byť náročnejšie úseky pre deti, ľudí, ktorí nemajú silu v rukách vytiahnuť sa hore či dokonca pre tých, ktorí majú z výšky strach. Kedže som aktívne cvičila takmer rok a celkom slušne sa mi podarilo dostať svoje telo do formy ( aspoň v mojich očiach ) nemala som problém vyšplhať hore. Neviem si však predstaviť, ak by som sa nechala nahovoriť na výstup ešte pred tým, než som sa dala do formy na výstup na Sivý vrch. Asi by som to okamžite vzdala. Je však pravda, že moja kondícia pred tým bola veľmi mizerná a preto to posudzujem z môjho uhla pohľadu.

K tým deťom by som ešte pripomenula, že podľa môjho osobného názoru, to nie je turistika pre menšie deti. Je náročná a na vrchu je mnoho strmých skalných previsov a priesmykov. Po ceste sme stretli pár rodín z deťmi, no bolo evidentné, že deti majú strach, je to pre nich náročné a nezvládajú to. Dokonca sme cestou späť boli svedkami toho, ako malý chlapec plakal, pretože sa bál zliezť v jednom úseku zo skál.

Po retiazkovom výstupe vás čaká už len pár skalných útvarov, ktoré je nutné preliezť a vystúpite k samotnému Sivému vrchu. Posledná odmena vrchu je výhľad na krásne hrebene Západných Tatier, ktorých je Sivý vrch súčasťou. Práve teraz je čas na odpočinok, desiatu a pár minút oddychu po náročnom výstupe. Po doplnení energie je čas vrátiť sa späť a užiť si adrenalínovú cestu dolu.

Skutočne sme si to užili a boli sme ako malé deti, ktoré šplhajú na skalu. Ja mám veľmi rada výšky a ak je to obohatené o retiazky a lezenie, krajší zážitok by som si ani len v sne nevysnívala.

Na záver musím napísať, že tento výstup bol historicky prvý v mojich nových turistických topánkach. Pre niekoho to bude úplne nepodstatné, no pre mňa to veľa znamenalo. Vždy som sa vyhovárala prečo nemôžem ísť, pretože nemám dobrú obuv. A tak sa Martin rozhodol kúpiť mi topánky, ktoré som mu samozrejme vyčítala, pretože sú to najdrahšie topánky, aké som mala na nohách. No v duchu som si sľúbila, že tie topánky zoderiem do podrážky. A tak vďaka Martinovi, topánkam a nadšeniu z výstupu sme sa rozhodli odštartovať veľkú turistickú sezónu. Topánky sme starostlivo uložili do kufra, sadli sme si do auta a moja prvá otázka bola : “Tak, kam vyrazíme ďalší víkend ?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *