@nikolhrubjak “Najťažšie momenty v živote nás formujú do tej najdokonalejšej podoby.”

5/5 - (2 votes)

Nikola Straková, manželka, maminka troch krásnych detí, influencerka na sociálnych sieťach, kreatívna a inšpiratívna duša, ktorá tvorí neuveriteľne plnohodnotný kontent. V neposlednom rade moja suseda o dva vchody vyššie.

Pred šiestimi rokmi sme s Nikou cestovali spoločne autobusom do vedľajšej dediny. Ona cestovala za Jančim a ja za Martinom. Mali sme 18 rokov, boli sme bezdetné a “slobodné”. Nika mi s nadšením rozprávala o práci modelingu a živote v zahraničí. Ja som ju so zatajeným dychom počúvala a automaticky rátala v hlave počet zastavení autobusu, pretože na šieste som vystupovala. Naša spoločná cesta mestskou dopravou trvala pol druha hodiny, no pokojne by sme mohli cestovať dookola celý deň a ja by som ju počúvala s ústami otvorenými dokorán.

Dnes sme už obe matky, manželky a žijeme každá odlišný, no predsa v niečom rovnaký život. O rozhovore s Nikol som premýšľala už minulý rok, počas môjho očakávania prírastku do rodiny. Napokon som sa rozhodla počkať až do narodenia nášho syna, aby som dokázala intenzívnejšie precítiť veľkolepý svet menom Materstvo.

Nikol, aké boli tvoje začiatky materstva, v krátkosti nám ich opíš…

U mňa boli začiatky miestami krásne a miestami veľmi náročné. Spomínam si na to, aká som bola neustále unavená, bojovala som s dojčením a bolesťami bruška u dcérky. Ako novopečená mama som naozaj nevedela, čo robím zle. Boli chvíle, kedy som bola naozaj zúfalá a hovorila si, že som zlá matka. Určite v tom zohrali úlohu aj hormóny. Pretože keď si to premietnem, tak pri všetkých troch deťoch bolo šestonedelie z tých náročnejších období a to fyzicky aj psychicky. Aj napriek tomu môžem povedať, že tých krásnych chvíľ bolo viac. Mať doma malého voňavého človiečika, ktorého ste 9 mesiacov vyrábali, to je niečo tak neuveriteľne nádherne.

Ako veľmi sa zmenil tvoj život pred deťmi a po deťoch ? 

U mňa bola tá zmena dosť intenzívna, keďže predtým som pracovala v modelingu a veľa cestovala. Môj život bol veľmi ulietaný. S príchodom bábätka som šla z jedného extrému do druhého. Mojou výhodou je, že mám rada zmeny. Preto nám to všetko šlo ľahšie, než som si pôvodne myslela, aj napriek tomu, že sme bábätko neplánovali. Materstvo je samo o sebe jedno veľké nekončiace dobrodružstvo. Záleží len na tom, ako sa na to pozeráme. 

Je to možné, že všetko stíhaš ? Deti, seba, domácnosť. Máš univerzálny návod ? Ak áno, prezradíš nám ho prosím ? 

Ono to tak asi naozaj vyzerá, ale je milión veci, ktoré by som chcela robiť a nemám na to čas. No nelipnem na tom, všetko príde v správny moment a snažím sa čo najviac užívať si dané okamihy. 

Život s deťmi je krásny, no častokrát aj veľmi vyčerpávajúci. Čo pomáha tebe prekonávať náročné dni ? 

Sú veci, ktoré som sa naučila až pri treťom bábätku. Napríklad dodržiavať s deťmi režim. To mi veľmi pomáha fungovať, tak aby som si našla aj čas pre seba. Snažím sa deťom vysvetliť, že aj ja mama potrebujem napríklad večer chvíľu osamote.

Mala som chvíle, kedy som naozaj všetko dávala do rodiny a svoje potreby som odsúvala. Vyústilo to do vyhorenia, ktoré som zažila minulý rok. Trvalo pár mesiacov kým som sa ako tak dala do poriadku.

V živote to jednoducho tak chodí, že najskôr musíš naplniť svoj pohár a až potom môžeš rozdávať ostatným. Či už ide o lásku, energiu, pozornosť. Nikdy nesmiem odsúvať seba na posledné miesto.

Nie vždy to samozrejme ide, ale snažím sa robiť všetko preto, aby bol ten môj pohár naplnený. 

Aký je tvoj najväčší #highlight dňa ? Moment kedy naozaj vypneš

Pomáha mi priznať si, že niesom dokonalá matka, priateľka , manželka. Že mám chyby ako každý na svete. Tiež mi pomáha rozprávať o tom. Dostať to zo seba von a nedusiť to v sebe. Už nechcem viac čakať, kým to vo mne praskne.

Je úplne normálne cítiť sa občas vyčerpane a mierne na dne. Nie je hanba požiadať o pomoc, čo mi vždy robilo problém. Ak by som mala napísať niečo praktické, milujem si po náročnom dni ľahnúť do vane a len tak ležať, alebo si dať teplú sprchu. Zmyjem zo seba všetky starosti, negatívne myšlienky a nechám ich plynúť dolu kanalizáciou spolu s vodou. 

Och asi to bude večer tá sprcha, alebo čas kedy robím svoju milovanú skincare rutinu. Pustím si hudbu, spievam si a tancujem, vtedy úplne vypnem. Cítim ako sa vo mne prebúdza ženskosť. Mám rada chvíle, kedy sa o seba starám. 

Na Instagrame si od samého začiatku tvorila kontent aký tvoríš dnes ? Ak nie, kedy a prečo nastal ten zlom v tvojej tvorbe ? 

Určite nerobím rovnaký content, myslím si (skromne), že sa to zlepšuje. Najmä vďaka tomu, že viem čo chcem a čo nie. Mám nastavené hranice a som za to, že menej kvalitného kontentu je viac, ako veľa nekvalitného. Tiež už nezdieľam na sociálnych sieťach svoje deti v takom množstve v akom som to robila predtým.

Nebránim sa tomu, sú predsta neoddeliteľnou súčasťou môjho života. No nechcem, aby bol môj účet len o materstve a deťoch. Nie je to moja cesta. Táto zmena prichádzala postupne.

Ešte pred rokom som nevedela presne akým smerom sa chcem uberať. Dnes to už vidím jasnejšie. 

Máš pocit, že sú témy, ktoré sa opakujú na sociálnych sieťach neustále dookola a naopak témy, o ktorých sa verejne nerozpráva ? Ak áno, ktoré to sú a prečo ? 

To či sa nejaké témy opakujú záleží od toho akú sociálnu bublinu máme na sociálnej sieti vytvorenú. Preto nemám pocit, žeby ma niečo úplne otravovalo alebo bolo toho veľa. Beriem to tak, že sú témy, ktoré spoločnosť rieši dnes viac, pretože je tu potreba a dopyt po týchto témach.

Ak ma niečo vyrušuje kladiem si otázku, prečo ma to vyrušuje a prečo mi to vadí, alebo to nesledujem. Je určite mnoho tém, ktoré nie sú diskutované a mohli by byť, ale na všetko musí spoločnosť dozrieť. Ak by som mala konkretizovať bolo by to na dlhú debatu.

Ale uvítala by som určite menej strachu v spoločnosti ako takej. 

Najnovšie si začala s tvorbou krátkeho videa. Musím priznať, že tvoje videá ma neskutočne bavia. Prezradíš nám, odkiaľ čerpáš inšpiráciu na tvorbu ?

Ďakujem pekne. Inšpiráciu čerpám zo života a sociálnych sieti. Niekedy ma na prechádzke napadne téma, zapíšem si ju a neskôr natočím.

Inokedy je to úplne spontánne a ani nepremýšľam a rovno točím. Inšpirujú ma aj ostatní umelci, v takom prípade sa snažím video spracovať na svoju vlastnú tému, skúsenosť. 

Čo alebo kto ťa podnietil začať s natáčaním videí ? 

Prvé takéto video som natočila na TikTok ešte minulý rok. Potom ako som sa po polroku vrátila k sociálnym sieťam som si všimla, že Instagram spustil niečo podobné (Reels). Vtedy som sa začala pohrávať s myšlienkou, že skusím niečo vytvoriť. Pár krát som vyšla zo svojej komfortnej zóny a natočila video.

Ľuďom sa to páči a mňa to veľmi baví. Viem sa s tým vyhrať a dobre sa pri tom zabaviť. Navyše si robím rada zo seba srandu. To je také malé plus. Celé to prišlo akosi prirodzene. 

Taká random otázka na teba, no nepremýšľala si nad tým, založiť si Youtube kanál ? 

Neuveríš, ale premýšľala a dosť intenzívne počas môjho detoxu. Chýba mi k tomu už len počítač a viac voľného času. Mám rada tvorbu videí, preto nevylučujem, že skúsim zabrdnúť aj do Youtubového svetu. Nechávam to však plynúť a uvidím čo mi život prinesie. Možno raz aj počítač.

Prednedávnom si sa vrátila späť na sociálne siete po dlhšom digital detox. V čom spočíval tvoj digital detox a čo by si odkázala všetkým, ktorí detox zvažujú, no boja sa “odstávky” na taký dlhý čas ?

Hlavný dôvod, prečo som odišla nachvíľu od sociánych sietí bolo moje vyhorenie. Potrebovala som sa jednoducho stiahnuť a stíšiť sa. Nájsť krásu v jednoduchých veciach, spomaliť, vypnúť a najmä sa posunúť v živote ďalej, určiť si priority a znovu sa nájsť.

Pôvodne som plánovala dvojtýždňový detox, potom mesačný. Až z toho bol celý polrok. Ak niekto nad tým uvažuje asi by som mu povedala, aby robil veci tak ako ich cíti. Ak cíti, že potrebuje pauzu nech si ju dá na deň dva alebo aj na rok. Ja sa riadim svojou intuíciou a to odporúčam každému.

Kde sa vidí Nikol o 10 rokov ? 

Veľmi ťažká otázka. Nerada predbieham, pretože akékoľvek vízie som mala, tak mi nevyšli, našťastie. Raz som počula taký citát, že najväčší výsmech Bohu je tvoj plán.

Pred rokom by som ešte povedala, že sa vidím šťastná a úspešná žena. Dnes to neurobím, pretože verím, že práve tie najťažšie momenty v živote nás formujú do tej najdokonalejšej podoby. A taký je život tu a teraz. 

Chcela by si našim čitateľom niečo odkázať ?

Áno, že láska je ta najsilnejšia zbraň. Úprimná, bezhraničná láska. 

2 thoughts on “@nikolhrubjak “Najťažšie momenty v živote nás formujú do tej najdokonalejšej podoby.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.