Zakladateľka značky Made.by.micha : “Neboj sa snívať, byť sama sebou a vybojovať si to, po čom túžiš.”

Rate this post

Veľmi inšpiratívna a mladá umelkyňa Michaela, premenila svoje hobby na podnikanie. Tentokrát Vám prinášame veľmi zaujímavé pozadie maľovaných obrazov na textile.

Ďakujem Miške, že prijala moje pozvanie na rozhovor.

Ahoj @made.by.micha mohla by si sa na úvod našim čitateľom predstaviť ?

Ahojte. Volám sa Michaela. Mám aktuálne 21 rokov a pochádzam z Prešova kde som tiež vyštudovala školu umeleckého priemyslu. Už som takmer dva roky podnikateľka a živím sa čisto tvorbou mojej značky „Micha“. 

Odkedy sa venuješ umeniu ? Navštevovala si umeleckú školu alebo si samouk ?

Ako som už spomínala študovala som školu umeleckého priemyslu. Avšak ohľadom maľby na textil sa považujem za samouka. V škole sme okolo maľby na textil len skĺzli. Nevenovali sme tomu veľa pozornosti a len sme si vcelku niečo o nej povedali. Venujem sa jej od roku 2019 a považujem ju za jednu z najťažších techník. Je fajn maľovať roky na papier rôznymi farbami. Akonáhle však vezmete do ruky vsiakavý, nerovný, chlpatý materiál ako je textil, tak je to extra oriešok. 

Bol niekto, kto ťa k umeniu priviedol alebo si si k nemu našla cestu sama…

K umeniu ma priviedla škola. Aj keď od malička som vedela, že chcem ísť na umeleckú školu. Keď som nastupovala netušila som, čo chcem robiť. Som všeobecne tvorivá. No určite sú viacerí známi ľudia, ktorí ma motivovali skúsiť aj nemožné. Okolie mi totiž vravelo, nech sa klasicky zamestnám. Nedala som sa a šla si za svojim. 

Opísala by si nám začiatky vzniku tvojej vlastnej značky Made.by.micha ?

Moje začiatky sú celkom zaujímavé. K maľbe som sa vlastne dostala vďaka tomu, že som mala bazárik na instagrame. Posúvala som veci, ktoré som nevynosila a v tej dobe som mala veľmi veľký objem skrine. Keď ma v škole žiadne techniky neuchvátili natoľko, aby som si ich osvojila, hľadala som ďalej. A tak som sa cca v treťom ročníku odhodlala vyskúšať maľbu na textil. Nebudem klamať. Začiatky boli vtipné a maľovala som hlavne pre seba a rodinu. Čokoľvek, čo mi napadlo. 

Kedy nastal ten zlom v tvojej tvorbe, kedy si sa rozhodla predávať svoje vlastné produkty pre verejnosť ?

Keď som zisťovala, že ma maľba naozaj uchvátila, tak som na niektoré kúsky z bazáriku začala maľovať a posúvať ich pomaľované. Avšak stále za sekáčové ceny. Šlo hlavne o to , že som sa chcela učiť maľovať, zlepšovať sa. 

Vo svojej tvorbe sa aktívne venuješ a zaujímaš o udržateľnosť. Maľuješ predovšetkým na textil z druhej ruky … Vedela by si nám o tom napísať viac ?

V tomto mi veľa pomohlo to, že som hneď od začiatku maľovala predovšetkým na kúsky z druhej ruky. Ako šli roky, postupne som zisťovala o Fast Fashion veľmi znepokojujúce informácie. Preto som sa nechcela púšťať do nákupov v týchto reťazcoch.

Prezentujem myšlienku, že nech ide o akýkoľvek textil, treba si ho vážiť. Vzhľadom nato, že na oblečenie prišívam moje vlastnoručne robené / maľované návrhy, zvyšujem hodnotu každého kúsku. Tí, ktorí u mňa nakupujú si môjho oblečenia vážia a neustále dostávam správy, ako sa krásne o maľby starajú.

Občas však objednávam aj nové tričká, predovšetkým značku Malfini. Do budúcna plánujem objednávať hlavne tričká s GOTS certifikátom. Inak nakupujem v secondhandoch, či už online alebo chodím osobne po rôznych sekáčoch. 

Okrem maľby na textil sa venuješ aj prešívaniu a upcyklovaniu oblečenia, však ?

Áno venujem sa aj šitiu. Stále sa učím a posúvam rovnako ako pri maľbe. Učíme sa predsa celý život.

Šitie máme tak trochu v rodine. Moja mama kedysi šila rada a ja som sa jej priplietala popod nohy a jedným okom sledovala, ako dokáže ušiť rôzne doplnky do bytu a podobne.

Baví ma ako z veľkej nezaujímavej košele vznikne nádherný jedinečný kúsok s mojou maľbou. No mimo oblečenia robím aj tašky, vankúše, nažehľovačky či obrazy – kde taktiež využívam látku z druhej ruky. Zarámujem ju a obraz je na svete. 

Na tvojom Instagrame som videla krásnu kolekciu maľovaných známok na ktorých boli ohrozené druhy zvierat. Kto alebo čo, ťa inšpiruje pri tvorbe kolekcií ? Máš do budúcna plány vytvárať podobné kolekcie ?

Áno ide o kolekciu maľovaných poštových známok na textile s motívmi rôznych ohrozených druhov zvierat. Pri všetkom ma inšpiruje príroda. Mám celkom veľkú predstavivosť a som za ňu vďačná. No nie vždy bola tak veľká. Počas mojich začiatkov som netušila čo mám maľovať. Nerobila som žiadne návrhy a maľovala naslepo.

Kolekcia “Poštové známky” ešte nie je na konci. V budúcnosti bude jej pokračovanie. Ide o veľmi krásnu myšlienku, ktorá určite neopustí moju značku po prvej časti kolekcie.

Chráňme to, čo žije. Dajme šancu, aby tieto zvieratá nevyhynuli a neboli len atrakciou pytliakov. Predstavte si tieto známky, ako portréty. Aby ohrozené zvieratá neboli nikdy zabudnuté.

Čo by si poradila začínajúcim malým tvorcom a umelcom ? Ako predávať vlastné výrobky, aby to nebolo len hobby ? Máš svoje vlastné know – how, ktoré by si nám mohla prezradiť ?

Často sa takto aj prihováram na stories. Snažím sa stále pripomínať ľuďom, aby sa nevzdávali. Ak by to bolo jednoduché robil by to každý. Trochu otrepané, ale pravdivé. Nebojte sa ukázať. Prezentujte seba ako tvorcu. Ľudí zaujímajú príbehy či životy, ktoré sa schovávajú za výrobkami. Nehanbite sa a hlavne sa nevzdávajte. Všetko potrebuje svoj čas. Ani strom nevyrastie za jeden deň. 

Na tvojom Instagrame som videla, že pomerne často pridávaš príspevky vo forme krátkeho videa. Nepremýšľala si nad tvorbou videa na Youtube ?

Samozrejme že som premýšľala. Avšak Youtube je už úplne iný oriešok. Zatiaľ neplánujem, no možno v budúcnosti. 

Máš svoje kreatívne miesto, štúdio, ateliér, kde vzniká tvoja tvorba ? Opíšeš nám svoj tvorivý priestor ?

Pracujem z domu. Som rada, že mám všetko na dosah a zatiaľ mi to takto vyhovuje. Neskôr by som určite chcela ateliér. No uvidíme, čo prinesie budúcnosť. 

Je niečo, čo by si odkázala svojmu “mladšiemu ja” ? Čo by si dnes urobila inak ?

Dokážeš toho viac než si myslíš. Neboj sa snívať, byť sama sebou a vybojovať si to, po čom túžiš. 

Prečo práve výrobky od @made.by.micha ?

Jedinečnosť, Originalita, Vlastný rukopis. Keď sa pozriete na rôzne maľby hneď viete, ktorá je od Michy.

Upcyklácia – znovu využitý materiál, ktorý nabral omnoho vyššie hodnoty. Samotné motívy maľované s láskou k zvieratám a všetkému živému. 

Čo je však veľmi výnimočné je to, že maľujem na nažehľovacie látky, ktoré následne našívam.

Zvyšuje to výdrž samotnej maľby. Taktiež viem vďaka tomu vytvoriť maľované svetre či iné háčkované/pletené oblečenie.

Ak však niekto túži po maľbe od Michy a má svoj kúsok oblečenia, ktorý by chcel obohatiť môže si u mňa objednať samotnú nažehľovačku na mieru. 

Venujem sa tiež maľbe maznáčikov (a iných zvierat,vtákov, plazov) na mieru podľa fotky alebo taktiež fantasy.

Maľovala som už rôzne zmyslené tvory – mačky, psy s krídlami (aj domácich maznáčikov sme viackrát obohatili o krídla, parohy a iné) alebo tvory z filmov, ako hypogryf či mandragora z Harryho Pottera. 

Chcela by si našim čitateľom niečo odkázať ?

Nakupujme uváženejšie. Uvažujme, či danú vec vynosíme a trieďme si pravidelne šatník. Posúvajme to, čo nevynosíme ďalej. Cíťme sa v tom, čo nosíme dobre. Pohodlne a jedinečne. Pretože všetci sme jedineční. 

Tvorbu od Made.by.micha nájdete na jej web stránke www.madebymicha.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *