Inšpiratívna krajčírka a výšivkárka Marianna Feherová : “Nikto nevymyslí niečo, čo tu ešte nebolo !”

Rate this post

Učiteľka, ktorá šije. Marianna Feherová, inšpiratívna mladá umelecká krajčírka a výšivkárka, ktorá nezahodila flintu do žita po prvých neúspechoch či neprijatí na umeleckú vysokú školu. Zobrala osud a ihlu do vlastných rúk a popri dennej práci asistetky učiteľa, po večeroch vytvára doslova umelecké diela. Ako sama hovorí : ” nikto nevymyslí niečo, čo tu ešte nebolo. Dá sa to poňať a pristúpiť k tomu ako k niečomu, čo tu ešte nebolo.” Jej tvorba za šijacím strojom je výnimočná tým, že si od základu až po koniec, môžete navrhnúť svoj vlastný ruksak, tašku či kabelku. Geniálne však ?

Musím priznať, že značku Merien sledujem už nejaký ten piatok a mnohokrát som mala v pláne ju osloviť o rozhovor a spoluprácu. Vždy som však túto myšlienku zahnala späť, pretože som si myslela : “ah, to je úplne zbytočné, určite nebude súhlasiť.” Dnes večer ťukám do klávesnice počítača tento rozhovor a mám z neho obrovskú radosť. Na každý jeden rozhovor s umelcom sa teším, no tento bol akýsi môj vysnený a ja som poctená, že môžem so značkou @merien.needle spolupracovať.

A takto to z času na čas v živote býva. Jednoducho sa niekedy nemôžeme spoliehať na to, čo nám sám život prinesie. Niekedy ho musíme uchopiť do vlastných rúk a rozbehnúť sa proti prúdu.

 • Ahoj Marianka, mohla by si sa na úvod našim čitateľom v krátkosti predstaviť ?

Ahojte! Volám sa Marianna Feherová, žijem a šijem v Košiciach. Mám 25 rokov. Popri Merien pracujem v špeciálnej škole ako asistent učiteľa. A mojim snom je v budúcnosti venovať sa len šitiu, mať malú merien dielničku s obchodíkom a workshopmi pre verejnosť.

 • Predstavíš nám svoju značku @merien.needle ? Ako a kedy vznikla ? 

Šiť som začala na konci mojej základnej školy. Merien sa na začiatku volalo Made with love 😀 Moje prvotiny boli ručne šité srdiečka ako brošne, ktorými som obdarovala moje kamarátky na Vianoce a predávala som ich za 0,50 centov. Neskôr som skúsila náušnice z korálok a potom, ako som dostala na Vianoce môj prvý šijací stroj, začala som si pozerať rôzne tutoriály na internete, šila som kapsičky, zvieratkovské brošne z filcu, navštívila som pár handmade trhov na východe Slovenska. Prvým popudom k premenovaniu značky na Merien bol vianočný trh na vysokej škole. Vtedy ma to nakoplo a uvedomila som si, že by to celé mohlo mať aj nejakú formu, čo sa týka výstižnejšieho a osobnejšieho názvu, vizitky, balenie… a tak vzniklo Merien, čo je vlastne moje meno v angličtine Marianne píš ako počuješ 🙂 

 • Ako dlho sa venuješ šitiu ? Naučil ťa to niekto, alebo si samouk…

Už ako dieťa som mala radšej hodiny výtvarnej výchovy ako telesnej 😀 navštevovala som rôzne záujmové krúžky šikovných rúk, keramiku…  k tvorivým činnostiam som bola vedená mamkou, ktorá maľuje, a tiež šije a vyšíva. A práve vďaka nej som našla záľubu v šití. Raz na Vianoce šila ozdoby na stromček, látkové srdiečka a tak som to chcela skúsiť aj ja. Samozrejme mi to nešlo hneď na prvýkrát, trhala som niť, bola som nervózna, že sa mi to nedarí a dodnes si pamätám, ako mi vtedy povedala “Nechaj to, s takou netrpezlivosťou to nikdy robiť nebudeš.” Ja som to skúšala znova a znova a som šťastná, že som objavila už vo svojich 12tich rokoch nielen záľubu ale vášeň, závislosť, životný štýl a činnosť, ku ktorej si každý deň rada sadám. 

 • Kedy nastal ten zlom, že si sa rozhodla predstaviť širšej verejnosti svoju prácu ? 

Ako som spomínala začiatky boli s Made with love brošňami, náušnicami, nejakými ozdobami na Vianoce, Veľkú noc a fotky mojich výtvorov som dávala na facebook na svoj osobný účet. Nepamätám úplne presne kedy prišiel nápad založiť fb stránku. Nejaký čas po tom, ako som si ju založila, portfólio mojich produktov sa pomenilo. Začala som šiť viac na stroji kapsičky, peračníky, obaly na hrnčeky. V tom čase som si dala prihlášku na Textilný dizajn do Bratislavy, kam ma nevzali, čo som vtedy pokladala za koniec tvorenia, bola som z toho nešťastná. No teraz odstupom času to vnímam ako veľké plus, pretože si myslím, že ak by som študovala na umeleckej škole, nemala by som toľko priestoru pre vlastné nápady a tvorbu. A tak som pokračovala v štúdiu na pedagogickej fakulte odbor predškolská a elementárna pedagogika. Práve na tejto škole sa každý rok konali predvianočné trhy, čo bol veľký štart pre Merien (ako som už spomínala). Neskôr som si založila aj účet na instagrame a začala som sa viac zaujímať o to, ako by to malo vyzerať či už na fotkách, alebo celkovo pri prezentovaní produktov na sociálnych sieťach.  

 • Čo všetko si môžeme od teba kúpiť Marianka ? Navrhuješ len vlastné modely, či si môže zákazník nakombinovať vlastné farby, materiály, vzory …

Prevažnou časťou mojej ponuky za posledné dva roky sa stali ručne vyšívané ľadvinky, rolltop batohy. To si zákazníci objednávajú najčastejšie, ale aj crossbody tašky, vakotašky, vreckovaky, kapsičky… Popri šití robím aj svadobné výzdoby, zatiaľ len kamarátkam a známym, no organizovanie týchto svadobných výzdob je dosť časovo náročné, no veľmi ma baví kombinovať farby, materiály a pohľad na vyzdobenú sálu po niekedy aj roku dolaďovania detailov s nevestou, je na nezaplatenie. To, ako to celé spolu krásne ladí a spokojnosť nevesty je krásny pocit.  🙂 Jednoducho mám rada jednoducho krásne veci. 

A teda čo sa týka toho, či navrhujem vlastné modely, alebo si môže zákazník nakombinovať podľa svojich predstáv, tak áno, prevažná časť produktov je navrhnutá zákazníkom, ktorému dávam priestor si nakombinovať vlastnú kombináciu farieb látok, vzorov a samozrejme výšivky. No veľakrát mi klient nechá voľnú ruku. Pri množstve objednávok nemám čas si tvoriť len tak podľa seba, alebo skladovky, ktoré by boli hneď k odberu, no ak mám možnosť ísť na nejaký trh, vtedy milujem, keď si kombinujem látky a výšivky podľa seba. 🙂 

 • Prezradíš nám, odkiaľ čerpáš najviac inšpirácie na svoju tvorbu ? 

Najviac inšpirácie čerpám z kombinovania farieb látok, alebo odtieňov nití na výšivky. Milujem ten proces, keď si z každej farby vezmem nejaký odtieň a spolu to nádherne vo výšivke hrá. 🙂 Veľkou inšpiráciou  pri vyšivaní mi je aj sama príroda, kvety, rôzne trávy, lístky. A samozrejme veľký kamoš Pinterest 😀 no z každého obrázku, ktorý nájdem si vezmem len kúsok, alebo pri prezeraní mi napadne úplne iný návrh a potom to ide už samo 🙂 mám rada kontrasty, použivať pestré alebo čisto biele výšivky na čiernu látku, vymýšľať nové typy kvetov… 

 • Je pre teba dôležité, aké materiály používaš a aký je ich pôvod ? 

Látky nakupujem hlavne podľa toho, čo sa mi páči a s čím sa mi dobre pracuje.Viac ako na pôvod látok dbám na to, aby som nevytvárala veľa textilného odpadu. Zo zvyšok látok šijem kľúčenky ako darček ku každej objednávke, alebo odličovacie tampóny.  

 • Mňa osobne by veľmi zaujímalo, ako dlho trvá výroba napríklad takého ruksaku či ľadvinky. Vyzerá to veľmi zložito, naozaj ! 

Nikdy to nie je len o tvorbe jedného batohu alebo jednej ľadvinky. Objednávky posielam vždy v polovici a na konci mesiaca, čiže mesačne to mám rozdelené na dve várky objednávok. Stále si to najprv všetko nastrihám, zažehlím výštuže, to trvá niekedy aj 3 – 5 hodín. Potom si výšivky kreslím a vyšívam po večeroch. Tým, že pracujem doobedu v škole, prídem domov z práce a o takej 4tej sadám za stroj. Večer o 8mej si presadám k vyšívaniu a vyšívam približne do polnoci. Pomedzi to odpovedám na správy, dohadujem kombinácie so zákazníkmi a keď sa blíži deadline odosielania objednávok, všetko naraz balím. Samozrejme nesmie chýbať fotenie, ktoré si nechávam stále na víkend (kvôli dobrému svetlu doobedu 🙂 nákup látok a iného materiálu, vystavovanie faktúr a chodenie do zásielkovne s balíkmi. Takže je to taký jeden kolotoč okolo jedného produktu, kým sa dostane k zákazníkovi. Tým, že všetko robím sama, šitie, vyšívanie, žehlenie, posielanie, fotenie, komunikácia, marketing, faktúry, nákupy…je to časovo veľmi náročné a častokrát si prajem, aby mal deň viac hodín a pracovných dní bolo menej ako víkendových, kedy toho stíham viac ako počas dní, kedy pracujem aj v škole. 

 • Je @merien.needle tvojou prácou, ktorá ťa živí na plný úväzok ? Ak áno, prezradíš nám svoje začiatky podnikania a ako sa môže umelec presadiť na slovenskom trhu ? 

Merien ma zatiaľ neživí na plný úväzok, čo by som si samozrejme veľmi priala v budúcnosti. Pracujem v základnej škole pre žiakov s autizmom ako asistent učiteľa. Práca v škole mi dovoľuje tvoriť aspoň poobede, cez víkendy a prázdniny. No častokrát je to veľmi náročné prepínať z práce do práce. No stále sa teším na poobedie kedy šijem a ešte viac na večerné vyšívanie, kedy úplne vypnem hlavu a jediné čo ma zaujíma je len farba nitiek a tvar kvetov. 🙂 Podnikanie s Merien ako také, začalo v podstate len začiatkom tohto roku, kedy som sa rozhodla založiť si živnosť. Bola to pre mňa obrovská výzva a krok do veľkého neznáma, no cítila som, že ak sa chcem s Merien posunúť ďalej a venovať sa tomu v budúcnosti naplno, toto bude tým prvým správnym krokom. Ešte doteraz tápam v tom množstve informácií a povinností, ktoré vedenie živnosti obnáša a občas si tak poviem, keby som mohla len šiť a neriešiť tie veci okolo, no viem, že jedno bez druhého nejde. 🙂 O to presadiť sa na slovenskom trhu túži asi každý umelec, no návod na to asi neexistuje. Tým, že je toho už skutočne veľmi veľa, nikto nevymyslí niečo, čo tu ešte nebolo. Dá sa to však poňať a pristúpiť k tomu ako k niečomu, čo tu ešte nebolo. Práve takým produktom u mňa boli vyšívané ľadvinky. Nikde som to zatiaľ nevidela a najmä to, že si ich zákazník môže sám navrhnúť je aj pre ľudí, ktorí mi píšu so záujmom o ľadvinku, či batoh, takým milým prekvapením, že “to naozaj si môžem sám nakombinovať celú ľadvinku?”.  

 • Prechádzam tvoj Instagram a som skutočne nadšená. Tvoje výtvory v podobe ruksakov a ľadviniek sú nádherné. Pre mňa osobne by bolo ťažké rozlúčiť sa s nimi. Stalo sa aj tebe, že po došití ruksaku / ľadvinky, zostal kúsok rovno v tvojom šatníku ? 

Ďakujem! 🙂 Áno, stalo sa mi to 🙂 niektoré kúsky, ktoré boli šité ako skladovky, alebo na trhy, ostali u mňa.

 • Môžem sa opýtať, koľko kúskov doplnkov z tvojej dielničky vlastníš ? Či platí skôr staré pravidlo “obuvníkov syn chodí bosý…”

Presne túto vetu si tak veľakrát poviem, aj okolie sa ma pýta, že prečo si kupuješ niečo, čo si vieš sama ušiť? No na produkty pre seba mám veľmi málo času a keď už, tak jedna sukňa, šaty alebo ľadvinka mi stoja rozšité niekedy aj polroka 😀 no je to úžasný pocit nosiť niečo, čo som si sama ušila. Je to niečo úplne iné ako nosiť šaty z H&M-ka a nosiť šaty, ktoré si celé sama ušijem. A o to lepší pocit, keď sa ma niekto opýta, že “vaaau, kde si také zohnala?” a ja skromne poviem, že to som si sama ušila 😀 

 • Máš svoj vlastný ateliér, dielničku alebo všetko od @merien.needle vzniká u teba doma ? Opíš nám svoje kreatívne miesto. 

Boli pokusy o zháňanie priestorov pre obchod, alebo aspoň dielničku, no zatiaľ šijem u seba doma. na jednej strane by bolo jednoduchšie mať priestor len na šitie, hlavne z toho hľadiska, že zo šitia je veľa prachu, všade nitky, špendlíky v gauči a z vankúša ihelnička:D,  no kým pracujem na plný úväzok v škole, neviem si predstaviť ísť z práce ešte do iného priestoru ako domov. Je to iné prísť domov a šiť po práci tam. Moje kreatívne miesto je v podstate celý môj byt, v skrini, kde mám aj šaty, mám aj látky a výstuže, mám jeden pracovný stôl s dvoma šijacími strojmi a kútik s kreslom na vyšívanie. Keď strihám látku na objednávky, mám to rozložené po celej zemi, tak, že sa u mňa nedá pohnúť 😀

 • Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň ? 

Môj pracovný deň pondelok až piatok vyzerá tak, že ráno odchádzam do práce do školy, poobede okolo 14:30 prídem domov, najem sa, spravím si nejaké domáce povinnosti, sadnem s kávou do kresla a odpisujem na objednávky, alebo riešim faktúry, nákupy látok, organizáciu celého fungovania a časový harmonogram Merien. Približne dvakrát-trikrát za mesiac idem na nákup látok do mesta. Potom buď strihám, žehlím alebo šijem za strojom. Dvakrát za mesiac balím a utekám do zásielkovne 5 minút pred zatvorením 😀 a večer patrí vyšívaniu, vínku a hudbe 🙂 To vyšívanie pre mňa asi najväčší relax zo všetkého. Vtedy ma nič iné netrápi a nevyrušuje. 🙂 a tak sa častokrát zabudnem a vyšívam do polnoci a potom už len odkvecnem do postele. No a ráno rovnaký kolotoč odznova. 

Cez víkendy doobedu fotím a  zvyšok to isté šitie, balenie, komunikácia so zákazníkmi, instagram, facebook, balenie, vyšívanie. Samozrejme toho stihnem viac ako cez pracovné dni po práci.

 • Plánuješ do budúcna rozšíriš tvorbu @merien.needle o iné módne doplnky, alebo ostávaš verná svojej aktuálnej tvorbe ? 

Ja sa veľmi rada učím a tvorím nové veci, ktorými môžem rozšíriť moju ponuku. Často sa snažím ísť aj s dobou, čoho boli výsledkom aj ľadvinky, ktoré sa stali znova hitom v posledných rokoch. Zatiaľ sa nepúšťam napríklad do šitia oblečenia na zákazku, keď tak len pre seba, pretože si myslím, že je veľa šikovných tvorcov na Slovensku, ktorý sa venujú práve tomu. Ja som rada, že sa výšivky stali takým mojim hlavným poznávacím znakom a, že práve aj kvôli nim sa na mňa zákazníci obracajú. 

 • Kde všade si môžeme objednať / kúpiť doplnky od @merien.needle ? 

Verím, že sa mi podarí založiť konečne aj e-shop tento rok, čo plánujem už veľmi dlho, no tým, že celé objednávanie prebieha v správach buď na facebookovej stránke Merien alebo na instagrame @merien.needle, pretože každá objednávka je iná a so zákazníkom prostredníctvom správ dohadujeme celú objednávku niekedy aj v priebehu dvoch dní, tak to prebieha zatiaľ len prostredníctvom tých správ. Rada by som ponúkala produkty aj v kamenných obchodoch s handmade tvorbou, no aktuálne si neviem predstaviť kedy by som šila do zásoby 😀

 • Marianka, čo si úprimne myslíš. Podporujú Slováci trh na “domácej pôde” ? 

Myslím, že sa to dobre rozbieha a dopomohla tomu v podstate aj pandémia, čo som pocítila aj ja veľmi, že ľudia boli zavretí doma, nakupovali cez internet, sledovali instagram a facebook a objednávali viac. A samozrejme viac si začíname uvedomovať zodpovednosť voči tomu, čo nakupujeme a hlavne odkiaľ. Slowfashion a lokálna tvorba je stále viac a viac populárnejšia a či už to je niekoho životný štýl alebo len “výstrelok a hit” nech je ako chce, ale pokračujme v tom! 🙂

 • Chcela by si našim čitateľom niečo odkázať ?

Asi len toľko, aby robili to, čo ich napĺňa a v čom vidia zmysel, aby si plnili sny a aby nosili to, v čom sa cítia dobre! Ši a nechaj šiť! 🙂

 • Prečo práve @merien.needle ?

Pretože to nie je len ľadvinka, alebo batoh. Sú to najmä hodiny práce, vymýšľania, navrhovania, kombinovania, boľavého chrbtu, žmúrenia pri nočnom vyšívaní, kopa zlomených ihiel a veľký kus zo mňa a obrovskej lásky, s ktorou to robím a s ktorou verím, že to každý môj zákazník nosí. Ďakujem, že môžem tvoriť a šiť aj pre teba! <3

Ďakujeme ti aj v mene všetkých čitateľov @merien.needle za krásny rozhovor. Zároveň by som ti chcela popriať veľa šťastia a mnoho spokojných zákazníkov.

Mariankinu tvorbu nájdete na jej Instagrame pod menom @merien.needle kde si môžete detailne prehliadnúť jej tvorbu a zároveň si objednať a navrhnúť svoj vlastný módny doplnok v podobe ruksaku, tašky či ľadvinky. Postačí len napísať a dohodnúť všetky detaily.

A zároveň sa úžasná @merien.needle rozhodla venovať ľadvinku podľa vlastného návrhu do súťaže, ktorá bude prebiehať na Instagarmovom účte @hellovali od 13.06.2021 do 20.06.2021 ! Neváhajte sa zapojiť, tešíme sa vás 🙂

One thought on “Inšpiratívna krajčírka a výšivkárka Marianna Feherová : “Nikto nevymyslí niečo, čo tu ešte nebolo !”

 1. Je to šikovné a pritom skromné dievča, budem rád, keď ju podporí čo najviac ľudí, zaslúži si.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *