Ako napísať e-book ? Moja prvá elektronická kniha

Rate this post

Hurá ! Zdravá Vegánka je na svete ! Mám z toho neskutočne veľkú radosť. Konečne sa môžem podeliť s vami o moje najobľúbenejšie vegánske recepty, ktoré nájdete v 70 stranovom e-booku, ktorý nájdete na stránke http://www.1000knih.sk/obchod/zdrava-veganka1

Okrem e-booku, ktorý som posledné týždne spisovala, som viac ako dva mesiace pracovala na väčšom projekte o ktorom sa dozviete, až všetko klapne. Napadlo ma, že by som mohla rozpísať môj príbeh, ako som začala tvoriť e-book, kde som čerpala inšpiráciu a ako prebiehala celá cesta za tvorbou.

Zo začiatku som mala strach, čo je podľa mňa úplne prirodzené, pretože sa v podstate púšťate do niečoho, o čom nemáte ani najmenšiu “šajnu”. Ak premýšľate napísať vlastný e-book najdôležitejšie je nezľaknúť sa na začiatku. Otázok je veľa ! Kde budem čerpať inšpiráciu, kde budem pracovať, ako vytvorím vzhľad, ako vytvorím šablóny, kam mám knihu pridať, aký systém zvoliť, aký úvod …

Verte mi, ak sa rozhodnete vytvoriť e-book, vaša myseľ vás na najbližšie týždne ovládne a bude vás nútiť prestať, skončiť alebo sa nato vykašľať. Nevykašlite sa nato, spomeňte si prečo ste začali a pokračujte ďalej. Keď ma prepadli hrôzostrašné myšlienky ako ďalej, zopakovala som si, že to robím pre ľudí. Aby som im ukázala, aká úžasná a chutná vie byť vegánska kuchyňa. Aké zdravé a výborné recepty si dokážete pripraviť z pár základných ingrediencií.

Najdôležitejšie otázky, ktoré vás prepadnú

V akom programe upravovať fotografie ?

Ešte predtým, ako som spustila e-book Zdravú Vegánku, som viac ako 2 mesiace pracovala na väčšom projekte. Investovala som do programu Lightroom z balíčka Adobe Creative Cloud, ktorý zastrešujete všetky profesionálne programy ako Photoshop, Illustrator, Indesign a tak podobne. Platím za program 10€ mesačne a je to skutočne profesionálny program v ktorom si viete krásne a jednoducho upraviť fotografie, ktoré nestrácajú na kvalite úpravou. V mobile mám stiahnutú aplikáciu Lightroom, čiže ako náhle si z fotoaparátu upravím v počítači fotografie automaticky sa mi zobrazia ako upravené v appke v mobile a tak môžem na Instagram alebo Facebook pridať fotografie krásne upravené v plnom rozlíšení. Je to skutočne skvelá vec ak plánujete pridávať do e-booku krásne a profesionálne fotografie. Mať kvalitný program je podľa mňa úplný základ.

V akom programe tvoriť e-book ?

Chcela som tvoriť e-book v programe Indesign a predplatiť si ho tak, ako som si predplatila Lightroom. Na úvod upozorním, že nikdy predtým som programy nepoužívala a všetko som sa učila za pochodu. Nemajte strach, ak ste v programoch nikdy nepracovali. Sú jednoduché. Vrátim sa k Indesign programu, ktorý som si plánovala stiahnuť. Nevedela som, akú odozvu bude mať kniha, navyše som nikdy v Indesign nepracovala a stanovila som si taký #crazy termín publikácie e-booku “za dva týždne chcem dať dokopy celú knihu !” Čo znamenalo, že som siahla po online programoch, ktoré sú úplne zadarmo ! Programy na tvorbu sa volajú Canva a Visme v ktorých si viete krásne poskladať všetky strany e-booku. Upozorňujem, že zo začiatku pôjde všetko rýchlo no čím bude strán viac, tvorba pôjde pomalšie, pretože online programy ( podľa mňa ) nie sú stavané nato, aby sa v nich tvorila 70 stranová kniha. Ak by som tvorila druhý e-book tvorila by som v profesionálnom programe Indesign.

Kde čerpať inšpiráciu na vzhľad e-booku ?

Ja čerpám všetku moju celoživotnú inšpiráciu na akúkoľvek tvorbu na Pintereste. Ak potrebujem čokoľvek tvoriť, zájdem na Pinterest, naklikám čo potrebujem a inšpirujem sa. Na Pinetreste nájdete skutočne VŠETKO !

Ako vytvoriť peknú šablónu ?

Ak ste sa inšpirovali na Pintereste, máte predstavu o čom bude e-book a chcete začať tvoriť peknú designovú knihu, vytvorte si základné 4 šablóny od ktorých sa bude odvíjať vzhľad celej knihy. Najskôr si zvolte 4 základné farby a 2 max 3. druhy písma – čiže fontu. Nekombinujete mnoho farieb ani druhov písma, pôsobí to chaoticky. Ja som si na začiatok vytvorila 4 karty s receptami a potom som len kombinovala, kopírovala a prepisovala. Veľmi mi to uľahčilo prácu.

Obálka e-booku je veľmi dôležitá !

Nezabúdajte na najdôležitejšiu stránku e-booku a tou je obálka ! Kniha bez obálky je naozaj prázdna. Ja som mala pôvodne vytvorenú úplne inú obálku. Na obálke bol šalát Caesar a nadpis. Potom som chcela vytvoriť obálku so mnou a jedlom. Nakoniec som vytvorila obálku s jednoduchým designom. Povedala som si, že ak si niekto knihu stiahne prípadne vytlačí, aby ho zbytočne nerozptyľoval jeden a ten istý obrázok, ktorý bude na obálke. Jednoduchá ilustrácia pôsobí veselo a upokojujúco. Navyše sa rýchlo “neokuká”. To neznamená, že obálka by mala byť len ilustrácia ! Obálku si môžete vytvoriť akúkoľvek.

Čo všetko by mal e-book obsahovať ?

Najdôležitejšie stránky sú

  1. Obálka
  2. Úvod
  3. Oboznámenie o čom kniha bude
  4. Zoznam strán
  5. Obsah
  6. Koniec
  7. Poďakovanie
  8. Sponzori
  9. Odkaz na sociálne siete

Samozrejme každú stranu môžete doprevádzať obrázkami, ilustráciami, oboznámením, vysvetlivkami, tipmi a radami. Do e-booku môžete vkladať odporúčania na vašu stránku, Instagram či Facebook. Toto je stručný obsah, čoho som sa držala ja. Najdôležitejší je úvod, jadro a záver. Poradie môžete samozrejme zmeniť.

Kam vkladať napísaný e-book ?

Napísaný e-book môžete vložiť na svoj vlastný web, ak si otvoríte na webovej stránke e-shop. V takom prípade vám pripadá 100% zisku z predaja e-booku. Ak si neotvoríte e-shop existuje alternatíva ako napríklad www.1000knih.sk . E-book môžete pridať napríklad aj na Amazon, no dielo musí byť výhradne v anglickom jazyku.

O čom napísať e-book ?

E-book môžete napísať o všetkom ! Od receptáru, fantasy, románu, sprievodcu na rôzne výlety, tipy a odporúčania. Ak túžite zvečniť svoju prácu, zdieľať ju s priateľmi a dostať za ňu aspoň malinké ohodnotenie za vašu drinu. V mojom prípade to boli bláznivé dva týždne, kedy som pripravovala aj 5 druhov šalátov, raňajok a smoothie, všetko som v ten deň fotila, upravovala, spisovala a nahrávala. Za necelé dva týždne presne 10 dní som pripravila a dala dokopy 50 receptov a zvyšných 20 strán v e-booku. Dokopy som vytvorila 70 stranovú knižku za 10 dní ! Šialené. Chcela som totižto pripraviť e-book do začiatku leta, aby ste si mohli vychutnať svieže a ľahké jedlá hlavne počas horúcich dní.

Všetko si spisujte, stanovte si dátum a pripravte si poriadny rozpis !

Stanovte si termín publikácie ! Ja som si stanovila dátum ukončenia knihy do 1.júla 2020 a publikáciu 5.júla 2020. Boli to šialené dni ale stáli zato ! Ak by som si určila publikáciu na neurčito, recepty by neboli pravdepodobne hotové ani do budúceho roku. Termín ma držal v strehu.

Všetky recepty som si zapisovala počas varenia. Poznámky a pripomienky sú dôležité. Niektoré recepty som pripravovala aj na niekoľko X. Dokonca som jeden dôležitý recept nechtiac vymazala, konkrétne čokoládové Brownie ktoré je alfa omega zdravých koláčov, pretože je vynikajúce a je to môj najobľúbenejší dezert. Knihu som musela z 1000knih stiahnuť späť, pridať recept, nahrať knihu nanovo a čakať na schválenie. Chyby sa dejú, dôležité je nenechať sa rozhodiť.

Elektronickú knihu som nahrala vo formáte pdf, ktorý som musela dodatočne komprimovať. To znamená, že po stiahnutí bol vo veľmi veľkom formáte, ktorý by sa nedokázal nahrať na 1000knih a tak som pdf-ko komprimovala online na https://tools.pdf24.org/sk/compress-pdf nahráte do súboru pdf a automaticky vám komprimuje súbor. Zmenšený súbor nahráte na 1000knih.

Ako som písala v úvode, najdôležitejšie je nevzdať sa. Na začiatok nemusíte vytvoriť veľké dielo. Cenu môžete stanovať úplne smiešnu. Vytvorte napríklad 20 stranovú knižku s návodmi o tom, čo vás skutočne baví. Najdôležitejšie je začať, nebojte sa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.