Tehotenstvo – 10. zaručených rád na šetrenie a nákupy !

5/5 - (1 vote)

Teším sa tomu, že šetrenie sa stáva čoraz menej tabuizovanou témou v spoločnosti. Priznám sa, že nie som typ človeka, ktorý dokáže šetriť na všetkom. Skôr zastávam ideológiu, že ak tu a tam ušetrím euro navyše, môžem investovať do produktu, ktorý sa mi páči. Šetrenie mi navyše dodáva akúsi nadhodnotu nákupu. Z úsporného, no zároveň pekného nákupu nemám pocit straty, ale naopak – ZISKu.

Šetrenie má mnoho benefitov

 • vďaka sporeniu si môžete odložiť alebo investovať do iného ( produktu, výletu … )
 • pošetríte životné prostredie ( nákupy z druhej ruky )
 • podporíte mamičky (napríklad pri nákupe z detských bazárov)
 • šetrenie vám dodá lepší pocit z nákupu
 • vytvoríte si minimalistický domov vecí, ktoré sa vám páčia
 • stanete sa vnútorne pokojnejším človekom, pretože je dôležité mať finančnú rezervu ( nižšiu / vyššiu )

Myslíte si, že je nemožné ušetriť a mať pekné oblečenie a doplnky ? Poďme sa spoločne pozrieť, ako nato !

 1. DIY hračky, dekorácie a doplnky pre bábätko – alebo ako som vyrobila kolotoč nad postieľku z nevyužitého materiálu, kontrastné kartičky z odpadového kartónu alebo dekoračnú dúhu za pár “šošorákov”. Cena ručne robených kolotočov sa vie pohybovať aj okolo 50€ a viac. Česť všetkým, ktorý ich vyrábajú pretože sú krásne. Ale ak plánujete ušetriť, viete si ich vyrobiť aj svojpomocne.
 2. Nakupujte z bazáru ! – väčšinu vecí mám z bazáru modrykonik.sk alebo bazos.sk – nenakupujem najlacnejšie bazárové veci. Vyberám vedome podľa značky, ktorá sa mi páči. Najčastejšie z oblečenia Lindex, Next, Zara a H&M. Okrem Lindexu sú to všetko fastfashion značky, no dorazili kvalitné a v peknom stave, aj keď ich dotyčná mamička obliekala svojim deťom. Dobrá rada k bazárom ! Vždy zjednávajte. Spravte si prieskum predávajúceho. Ak ponúka vo svojom bazáriku viac produktov, ktoré sa vám páčia, oslovte ho štýlom “Dobrý deň, mal/a by som záujem o Lindex overál. Bola by možná zľava pri kúpe viacerých ks z vášho bazáriku ?” Takto som nakúpila už minimálne od 15 – 20 predávajúcich a hádajte čo, vždy som mala zľavu. Poštovné zadarmo, alebo mínus 2€ či 5€ a dokonca takmer vždy niečo zadarmo k nákupu. Bolo to výhodné pre mňa ako kupujúceho, ale výhodné aj pre opačnú stranu, ako predávajúceho. Preto diskutujte o cene. Ak predávajúci odmietne, nič sa nestalo. Predsa ste si daný produkt chceli kúpiť tak či tak, pretože bol výhodný ešte pred zjednávaním. Pri zjednávaní ponúknite výhodné podmienky pre obe strany. Zoberiem viac, ak mi dáš zľavu. Jednoduchá politika.
 3. Požičiavanie – napíšem ho do zoznamu, ale je mi jasné, že o tomto druhu šetrenia viete.
 4. Nekupujte tehotenské oblečenie dopredu moja veľká chyba na začiatku tehotenstva. Ako prvé som si nakúpila nekvalitné legíny. Nebudem investovať do niečoho, čo vynosím 9 mesiacov +-. Chyba ! Dnes by som si kúpila jedny aj za niekoľko €€ pretože ich nosím 24/7. Nie je nič horšie ako cítiť sa 3/4 roka nepohodlne. Navyše som si nakúpila veľké oblečenie a šaty, ktoré som vôbec nenosila. Každá žena je iná, každé telo je iné. Zbytočné peniaze, ktoré som mohla investovať do kvalitných legín napríklad tých od Yoginess.sk
 5. Niekedy sa neoplatí šetriť – napríklad pri kozmetike. Tam som nešetrila a kúpila som si olej Mama Weleda . Fľaštička 100 ml mi vystačila na takmer 7 mesiacov natierania a musím priznať, že je to jeden z najkvalitnejších produktov, aké som vyskúšala. Nakúpila som preto aj radu Weleda Baby pre malého. Weleda je značka so 100 ročnou tradíciou, je vegánska a 100% prírodná. Na bábätku sa podľa mňa obzvlášť neoplatí šetriť pri kozmetike – aj keď toho nepotrebuje veľa. Krém na zadoček, olej na masáž a prírodné mydlo. Nemám skúsenosť no verím, že 100% prírodný produkt je to najlepšie, čo mu viem poskytnúť.
 6. Používajte plnupenazenku.sk – ďakujem za tip @linda_tayllor. Plná peňaženka funguje na systéme, ktorým sa prekliknete cez ich stránku na eshop z ktorého plánujete nakúpiť a vrátia vám isté % späť. Ja som napríklad robila veľkú objednávku detskej výbavy a potrieb pre mňa do pôrodnice zo stránky Feedo.sk a vrátilo sa mi takmer 5€ na účet. Ale objednávala som aj lekáreň, nočné košele na gombičky alebo drobnosti z Aliexpress.
 7. Ak si niečím nie ste istý, nekupujte to – prebaľovací pult, kočík, postieľka, vanička alebo menej bežné ako “chúvička” alebo kamera do detskej izby, monitor dychu, digitálna váha, odsávačka mlieka, hniezdo, zavinovačka … Nenechajte sa ovplyvniť okolím, že to a tamto určite potrebujete, pretože sme to potrebovali aj my. Každé dieťa je iné a ak všetky #babymusthave robia na vás veľký nátlak nechajte tomu voľný priebeh. Počas tehotenstva alebo už s príchodom bábätka možno zmeníte názor a doobjednáte produkt. Nežijeme v stredoveku a všetko sa dá objednať aj neskôr. Nemusíte sa nikomu ospravedlňovať ani sa cítiť zle, ak ste niečo odmietali a teraz to potrebujete. Naše názory a potreby sa menia a to je prirodzené.
 8. Spravte si prieskum predtým, ako daný produkt kúpite Žijeme v dobe internetu. Tomu sa nevyhneme. Máme možnosť sa prispôsobiť a filtrovať, čo je pre nás prospešné alebo vedome odmietať všetky moderné výdobytky 21.storočia. Ja som sa naučila robiť si prieskum a mnoho mi to ušetrilo. Nie len že som sa dozvedela o danom produkte viac informácií, ale mnohokrát som prišla nato, že to vôbec nepotrebujem. Tu prichádza ten zlom, pretože som daný výrobok nekúpila a tým ušetrila peniaze. Ako príklad uvediem ortopedické nohavičky pre novorodenca. Odjakživa som si myslela, že je to zdravotnícka nevyhnutnosť. Pretože naše mamky a ich predošlé generácie balili bábätká naširoko, aby mali “rovnejšie” nôžky. Nohavičky som mala v nákupnom košíku a potom premýšľam, že si to ešte pre istotu preverím. Našla som niekoľko článkov o tom, že dnes novorodencov vyšetria a odhalia, či odchýlka v kĺboch je. Ak áno, ortopéd odporučí balenie, ak nie balenie je zbytočné a neefektívne. Toto je len jedna z vecí, ktorú som uviedla. Akonáhle som dostala tip na #musthave pre mňa alebo budúce bábätko, najskôr som si ho preverila.
 9. Sleduj zľavy na značkovejších obchodoch – vyznie to ako klišé reklamná upútavka, ale dokáže to ušetriť kopec €. Tak napríklad Lindex má veľmi kvalitné oblečenie. Mnohé sú fairtrade, bio bavlna a s označením GOTs. Za takéto oblečenie samozrejme zaplatíte aj svoju daň – € navyše. Ak však odsledujete zľavy (nedávno sa mi podaril pekný úlovok) viete si nakúpiť nové, pekné a kvalitné oblečenie za zlomok ceny. Na baby oblečenie bola 50% zľava a na zľavnené produkty opätovných 25%. Poštovné nad 24,99€ je zadarmo. A tak som nakúpila za 1/3 ceny. Navyše body z Lindexu sú úžasné ! Materiálom, dizajnom ale aj praktickosťou. Sú rastúce tak ako spodok aj rukávy.
 10. Naučte sa hovoriť nahlas o tom, čo potrebujete – poznáte to. Rodina či priatelia vás alebo vašu budúcu ratolesť chcú potešiť. Nakupujú bezmyšlienkovite to, čo sa páči im a nie to, čo preferujete vy. Naučte sa nahlas vysloviť prosbu, alebo si poprosiť o daný produkt. Nemáme dečku ale táto sa nám páči alebo nemáme autosedačku, ak sa všetci poskladajú už nič nechceme. Spokojné budú obe strany. Vy máte to, čo nutne potrebujete a vaši najbližší dobrý pocit z toho, že ich snaha a peniaze neboli vyhodené nazmar. Nie je trápne vysloviť prosbu.
 11. BONUSnenakupujte nasilu to, čo sa vám nepáči, len preto, že je to cenovo výhodné. Platí pri zľavách, ale aj bazároch či sekáčoch. Nekupujte to, čo vám hovoria že musíte mať. Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov na všetky #MUSIMAT výbavičky, jednoducho si vyberte to, čo chcete vy. Ak túžite po novom a drahšom kočíku, kúpte si ho. Bábätko môžete prebaliť aj na bavlnenej plienke, umyť ho v umývadle a namiesto hniezda použiť zrolovanú deku (napríklad). Buďme úprimní, bábätku je to jedno. Ide len o akýsi náš vnútorný pocit, že sme mu dali všetko krásne (to čo sa páči nám) a je to preňho to najlepšie. Pretože ktorý milujúci rodič by nechcel pre svoje budúce dieťa len to najlepšie.

Keď som začala spisovať body na šetrenie, dostala som sa až po číslo 30. Nakoniec som usúdila, že postačí 10. pretože sa viac-menej opakovali a ich princíp bol takmer rovnaký. Nakupovať z druhej ruky, nenakupovať bezmyšlienkovite, preverovať fakty, ponechať to na vlastný pocit. A že to znie až moc jednoducho ?

Nie, jednoduché to rozhodne nie je. Sú za tým hodiny a hodiny strávené hľadaním produktov na bazároch. Písanie mailov a telefonátov, dohadovaním a zjednávaním cien, ciest na poštu a zásielkovne.

Všetko si zapisujte do diáru. Položte si otázku, koľko z nutných prostriedkov viete nakúpiť výhodnejšie. Používajte Plnú peňaženku ako systém vrátenia % € späť. Čítajte odporné články a publikácie. Spravte si prieskum. Ak po niečom nevyhnutne túžite, napíšte si to na papier a každý deň si svoj zoznam pozorne prečítajte. Zvážte všetky pre a proti. Bude sa mi to páčiť aj o pár rokov ? Bude to mať hodnotu, ak by som to chcel/a predať v budúcnosti ? Nebude to zaberať zbytočný priestor v mojom dome ?

Šetrenie nie je jednoduché. Preto sa naučte odmieňať. Lepšia kozmetika, výlet, nové topánky. No potom preskočte opäť do režimu “škrečkovania” každého eura a odkladajte na horšie časy. Skutočne nikdy neviete, kedy sa taký čas môže naskytnúť.

Ak ste sa inšpirovali mojimi tipy, prípadne máte svoje tipy na šetrenie, určite mi ich napíšte do komentáru pod článok alebo na môj Instagram, kde ma nájdete ako @hellovali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *