DIY pre bábätká – kolotoč, dúha a kontrastné kartičky

5/5 - (1 vote)

Jednou z prvých vecí, ktoré som pripravila ako “výbavičku pre naše budúce bábätko” bol kolotoč nad postieľku. Keby som bola batoľa ja, určite by som chcela presne takúto idylickú postieľku – Mojžišov prútený košík, hrubá puffy ručne štrikovaná dečka a esteticky vyzerajúci ( + oku lahodiaci ) kolotoč, ktorý sa v jemných rytmoch hojdá nad mojou hlavou a vyhráva harmonickú, nič nerušiacu uspávanku. Ah, ešte 2 hodinová nahrávka na Spotify padajúceho dažďa a určite by som prespala v postieľke pokojne aj celý deň.

Dúha bola v poradí druhé DIY ( Do It Yourself ), ktoré spĺňa predovšetkým estetický charakter. No je to veľmi milá dekorácia a momentálne letí naprieč celým Pinterestom z čoho logicky vyplýva – že som sa nechala uniesť vlnou trendu. No tentokrát mi to vôbec neprekáža, pretože výsledok je fantastický.

Ako posledný návod na hračku som vymyslela kontrastné kartičky z odpadového materiálu. Konkrétne z kartónu a zvyškov nepoužitých farebných tvrdých papierov, ktoré som spracovávala ešte pri výrobe “Prvého albumu pre bábätko”. Návod na výrobu je čisto vymyslený, preto sa aj vy ničím neobmedzujte pri ich výrobe. Môžete spracovať akýkoľvek papier, použiť farebné pásky, krepový papier, farby, prírodné lanká …. nápadom sa hranice nekladú.

Poďme sa spoločne pustiť do prvého DIY pre naše ratolesti.

KOLOTOČ NAD POSTIEĽKU

POTREBUJEME

 1. kruh ( ja som použila šijací drevený kruh z Aliexpress napríklad tu ) – samozrejme viete využiť akýkoľvek kruhový materiál
 2. klbko prírodného lanka ( opäť, ak nemáte použite špagát, vlnu, zvyšky látky, farebný sprej, nechajte kruh drevený … )
 3. drevené korálky ( kúpené na Aliexpress napríklad tu ) – opäť použite to čo máte doma, farebné korálky, perličky, ponechajte lanko čisté …
 4. zbytky látky na zvieratká ( ja som použila starú bielu košeľu, na ktorú som pomaľovala zvieratká ) – využite akýkoľvek odpadový materiál či už oblečenie alebo látky
 5. brmbolce ( Aliexpress napríklad tu ) viete si vyrobiť aj doma z vlny
 6. ihlu, niť a nožnice
 7. *hracie zvieratko je navyše, ale lamu nájdete na Feedo.sk
 8. *držiak na postieľku – momentálne v procese výroby, doplním, až bude dokončený.

PS : všetky materiály na výrobu kolotoča som už reálne mala doma, nič som nenakupovala len preto, aby som kolotoč vyrábala, čiže som spracovala už nakúpený a nepoužívaný materiál

POSTUP

 1. Ako prvé som si vyrobila zvieratká zo starej bielej košele. Na košeľu si zhruba načrtnite obrázok, vystrihnite 2 ks a zošite dokopy. Nezašívajte zvieratko úplne dokonca. Pred koncom si otočte látku na opačnú stranu, aby nebolo vidieť švy. Vyplňte ich vatou a zošite koniec. Následne potom si nakreslite fixkou na textil jednoduchý vzor (použite farby ak nemáte fixku).
 2. Kolotoč je vyrobený z 8 závesných prvkov ( 3 ks šité a 5 ks drevené korálky a brmbolce na konci ). Pri brmbolcoch je rovnaký postup. Prevliecť ihlou a niťou a navliecť korálky.
 3. Navlečte si dlhšiu niť a prevlečte cez vrch ušitého zvieratka. Následne navlečte drevené alebo farebné korálky, ktoré ste si pripravili. Na konci ponechajte dlhšiu niť, aby ju bolo možné ľahšie uviazať na kruh kolotoča.
 4. Na vrch kruhu uviažte 4 rovnako dlhé špagáty, ktoré budete zväzovať dokopy, čím sa vytvorí úchyt na celý kolotoč. Pozor ! Poriadne vycentrujte, aby bol kolotoč rovný.
 5. Teraz už obviažte prírodným lankom celý kruh po obvode.
 6. Nakoniec priviažte vyrobené zvieratká a korálky približne v rovnakých odstupoch.
 7. Na úplný koniec pripevníte hracie zvieratko do prostriedku kolotoča a upevníte do dreveného držiaku nad postieľku 🙂

FAREBNÁ DÚHA

Možno sa pýtate, na čo slúži farebná dúha pre bábätko. Vzor dúhy, nie len farebnej, ale aj pastelovej či v odtieňoch modrej a ružovej sa stal momentálne obrovský #boom pri ladení detskej izbičky. Dúhové kresby, dúhové nálepky, obliečky, vankúšiky.

Hľadala som na rôznych zdrojoch slovenských a zahraničných, odkiaľ pochádza nápad s dúhou a aký je jeho pravý význam. Bohužiaľ, nič som nenašla a tak si z toho vyvodím jednoduchú hypotézu – DÚHA, ako symbol nádeje.

Tento úryvok z textu mi dáva v celku význam, keď hľadám symboliku dúhy. Je z prvej knihy Mojžišovej – “Svoju dúhu som položil na oblak, aby bola znamením zmluvy medzi mnou a zemou… Keď sa na oblaku ukáže dúha, pozriem na ňu a rozpomeniem sa na večnú zmluvu medzi Bohom a každým živým tvorom na zemi.” Prvá kniha Mojžišova 9, 13.16

Ale ak nehľadáte hlbší význam toho, prečo zavesiť dúhu nad postieľku bábätka, myslím si, že čisto estetický charakter vás presvedčí o tom, že stena nad postieľkou doslova zažiarila. Veď posúďte sami …

POTREBUJEME

 1. 3 m hrubého lana ( využila som približne 2,5m)
 2. 4 ks farebných priadzí
 3. tavnú pištoľ
 4. ihlu a niť
 5. kúsok prírodného lanka na vyrobenie úchytky

POSTUP

 1. Hrubé lano si namotáte do tvaru dúhy, aby ste vedeli aký rozmer chcete a kde budete rezať. Nožíkom odrežte lano tak, aby vznikli 4 pásy ( od najväčšieho po najmenší ).
 2. Všetky 4 odrezané časti poukladajte od najväčšieho po najmenší k sebe a fixkou si naznačte, kde bude farebná dúha začínať a kde končiť. Ponechajte približne 10 – 15 cm od okraja voľné.
 3. Usporiadajte si ľubovoľne farebné priadze podľa toho, v akej farebnej škále ich budete chcieť. V tomto postupe začína od najtmavšej po najsvetlejšiu. Farebnú škálu si môžete zvoliť ľubovoľnú – od pastelových farieb, ružových, modrých či skutočných, aké dúha naozaj má, čiže červená, žltá, zelená a modrá – ak sa pridržiava počet farieb 4.
 4. Teraz prichádza najpracnejšia časť výroby a tou je obmotávanie farebných priadzí na lano. Motáte tesno vedľa seba a ukončíte uzlíkom.
 5. Ak sú všetky 4 laná dúhy farebne namotané, prilepíte ich k sebe tavnou pištoľou.
 6. Nakoniec spevníte zadnú stranu dúhy niťou. Cik – cakovito prešijete celý obvod.
 7. Z prírodného lanka uviažete očko, ktoré ihlou a niťou prišijete približne do stredu dúhy.
 8. Konce dúhy rozstrapkáte, trochu rozčešete, nastriháte nožničkami prípadne prežehlíte žehličkou na vlasy.
 9. Dekoratívna dúha je na svete !

KONTRASTNÉ KARTIČKY VHODNÉ PRE 0+

Význam kontrastných kartičiek

“Kontrastné kartičky majú veľmi výrazne vzory a spravidla sú v kontrastnej čierno-bielo-červenej kombinácii. Vďaka tomu dokážu zaujať už niekoľko týždňové bábätko. Keďže majú bábätká ešte veľmi slabý zrak a nerozoznávajú farby tak ako my, práve kontrastné obrázky dokážu zaujať ich pozornosť lepšie, ako akákoľvek hračka. Výrazný kontrast farieb a tvarov na ktorý sa aj najmenšie detičky dokážu sústrediť stimuluje ich vizuálne vnímanie. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že vnímanie týchto kartičiek stimuluje pravú mozgovú hemisféru a posilňuje kognitívne funkcie.” zdroj

Kontrastné kartičky začínajú byť veľkým hitom. V zahraničí ich poznajú pod názvom FLASH CARDS. Cena kontrastných kartičiek sa na internete pohybuje približne v cenovom rozpätí 15€ a viac.

V tomto postupe som spotrebovala odpadový materiál – kartón. Pri nákupe výbavičky pre bábätko sme boli doslova obsypaní kartónovými krabicami. Výroba ma nestála nič, len trošku nápadu a príjemne strávený čas.

POTREBUJEME

 1. Kartón
 2. Bielu akrylovú farbu alebo biely sprej
 3. Farebné zvyšky papierov, farebné pásky, krepový papier …. ( zadná strana kartičky )
 4. Tekuté lepidlo
 5. Čiernu fixku
 6. Pravítko, nožnice a ceruzku

POSTUP

 1. Pravítkom si narysujte rozmer kartičky. V tomto postupe je narysovaný rozmer 10 x 14 cm.
 2. Z kartónu si vystrihnete 14 ks kartičiek rozmeru uvedeného v bode č.1
 3. Prednú stranu kartičky namaľujete akrylovou bielou farbou alebo prestriekate bielym sprejom. V tomto prípade je použitý akryl, natretý na kartón v 3 vrstvách.
 4. Kartičky nechajte poriadne vyschnúť, ideálne do druhého dňa.
 5. Zadnú nepomaľovanú stranu kartičky ozdobíte farebným papierom, krepovým papierom, farbami či prírodným lankom. Spracujte to, čo máte aktuálne doma.
 6. Nakoniec nakreslite čiernou fixkou kontrastné obrázky. Inšpirovať sa môžete na internete alebo použite vlastnú fantáziu. Nemusí ísť o majstrovské dielo. Postačia jednoduché vzory ako krúžok či srdiečko. Podstata je vytvoriť čo najväčší kontrast.
 7. Hotovo ! Kartičky sú na svete 🙂

Verím, že ste pri výrobe oddýchli, načerpali novú energiu a užili si čas strávený kreatívnou tvorbou. Ručná práca má nespočetne X vyššie pridanú hodnotu, ako kupovaný produkt. Vyrobili ste ju vy a to jej pridáva na dôležitosti. Navyše ste spotrebovali nepoužitý materiál a pošetrili tým nie len pár €€ alebo aj našu prírodu.

Ak ste sa inšpirovali a pustili sa do výroby, nezabudnite ma označiť na Instagrame pod mojim menom @hellovali – teším sa na vaše krásne výrobky.

PS : postup na kolotoč mám uložený na Instagramovom profile, ak by boli nejasnosti s výrobou – je tam video “návod”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.