Slow / 10. tipov ako nakupovať pre deti secondhand

Rate this post

Do súkromnej schránky na Instagrame dostanem správu s otázkou : “Kam chodiť nakupovať oblečenie z druhej ruky ? Nakúpiť niečo normálne je niekedy mission impossible !”

Až na pár prešľapov v mojom nakupovaní pre Eliáša ( priznávam, mať desiatku letných outfitov na Orave nebolo zrovna múdre rozhodnutie ) vynosil takmer všetko, čo mal.

Prakticky od narodenia žije v pančuchách od Mile a Jeej Design, Lindexových pyžamách poväčšine z druhej ruky, čepcoch a bavlnených čiapkách na zaväzovanie pod krk. Takmer vždy mal oblečenie o číslo, niekedy aj dve väčšie.

Hrdo konštatujem, že po 7 mesiacoch som nahromadila len jednu igelitovú tašku handier, z ktorých polovica pôjde opäť do obehu, alebo na predaj. Nechávam si len udržateľné značky a oblečenie so strihmi, ktoré boli naozaj perfektné. Samozrejme berte do úvahy, že ak niečo vyhovuje mne, nemusí vám a zas naopak.

Avšak jedna vec je faktom faktovým, že ak niečo udržateľné z druhej ruky naozaj potrebujete, tu a teraz, je to neuveriteľne časovo a psychicky náročné.

Tak napríklad pri nákupe z druhej ruky je nutné robiť zásoby. Nie na mesiac dopredu. Na 3 mesiace, niekedy až pol roka či rok !

Ak sa spamätáte neskoro, akože haló, je skutočne neskoro.

Takto neúspešne lovím Diobo kuklu vo veľkosti od 6 – 12 mesiacov už od narodenia Eliáša. Veľmi, veľmi po nej túžim, nová s plnou cenou však neprichádza do rodinného rozpočtu a z druhej ruky je na míle vzdialená.

Nebudem klamať, no pre Eliáša sa mi podarilo uloviť kopec skvelých udržateľných značiek od Diobo, Jeej, Mile až po Monkind Berlin.

Ako sa mi podarilo nakúpiť tieto parádne kúsky ? Spísala som pre vás 10 tipov, ako efektívne na detské nakupovanie z druhej ruky.

  1. INVENTÚRA KAŽDÝ ŠTVRŤ ROK ! Vyberiem všetky kúsky oblečenia z komody na posteľ. Vyperiem, vyžehlím, poskladám a rátam. Koľko kusov využil, koľko budem potrebovať na nový štvrť rok a spisujem na papier…
  2. Píš si, čo potrebuješ – všetko poctivo zapisuj. Píš si značky, ktoré sa osvedčili. Tak napríklad si píš zoznam v štýle – 5 ks Lindex pyžám, 3 ks biele body, 3 ks neutrálne body, 3 ks pančúch, 3 ks legín, väčšie ponožky, 2 ks nové čiapky, overal do lesa a overal do mesta …
  3. Podľa zoznamu nakupuj z druhej ruky – už som o čosi múdrejšia. Podľa inventúry viem, že Eliáš vynosil 5 ks pyžám a najviac sa osvedčili z Lindexu. Na základe toho otváram prvý dostupne najjednoduchší server s detským bazárom s názvom Modrý koník. A začínam používať filtre…
  4. FILTER ! FILTER ! FILTER ! – bez filtru by sa človek na bazároch zhlúpel. Otváram bazár, píšem do filtru značku a veľkosť. Dva údaje postačujúce na vyhľadávanie. Nezadávajte pohlavie. Oh rozdeľovanie na pohlavie, toto je vec, ktorá ma vytáča do nepríčetnosti. Tak napríklad Lindex predáva pyžamo so surikatou. Ak ho vlastnila mamka s dievčatkom, do inzerátu takmer okamžite šibne označenie “pre dievčatko” a zas naopak iná mamka “pre chlapcov” a problém je na svete ! Obyčajné biele pyžamko so surikatou, je samozrejme serverom vyhodnotené ako iba “chlapec” alebo iba “dievča”. Stále sa bavíme o bielom pyžamku so surikatou, ktoré je absolútne bez akejkoľvek známky rozlišovania pohlavia. Týmto sa dostávam k bodu číslo 5.
  5. Nezadávajte do filtru pohlavie dieťaťa – o tom, že nenávidím rozdeľovanie detského oblečenia na dievča a chlapec už pravdepodobne viete. Presne v polovici tipov na nakupovanie sa s vami podelím o dobrú radu nad zlato. Do filtru nikdy nezdávajte pohlavie a tie najlepšie kúsky vám padnú rovno k nohám, verte mi.
  6. Nakupovanie podľa materiálu sa osvedčilo mne a preto ho praktizujem aj pri Eliášovi. Vlna, kašmír, organická bavlna, merino … prírodné vysokokvalitné materiály, ktoré nepotrebujú XY zbytočných nových vrstiev.
  7. Môj najobľúbenejší bazár na detské oblečenie je bezpochyby vinted.cz
  8. Napriek tomu, že zorientovať sa na Modrom Koníkovi je skutočný stres, nájdete tam skvelé kúsky. Fusak z ovčieho rúna za babku, ovčiu vestu, drevené hračky zadarmo ( alebo len za poštu ) a a a … vždy hľadám na vinted potom na MK a porovnávam a píšem a čakám a odpisujem. Je to kopec práce no skvelé výsledky v podobe kvalitných výrobkov za zlomok ceny.
  9. O tom, že som sa absolútne zamilovala do prvého slow fashion detského sekáča bambietpoupette , nemusím ani písať. Nový tovar majú každý pondelok večer a vlastní ho tá najmilšia a najochotnejšia majiteľka vôbec.
  10. Niesom veľký fanúšik sekáčov typu Brumla a Laclík, neviem si tam nič vybrať. Čo vám však s radosťou odporučím je skupina na fb Bazárik Slow Značiek , nakúpite nie len pre krpcov, ale aj pre seba. A ak už niečo slow vlastníte, veľmi rýchlo a efektívne sa v tejto skupinke predáva. Win Win na oboch stranách.

Zoznam by mohol pokračovať v tom, že si o každej drahšej a lepšej značke robím prieskum. Ak do niečoho investujem kopec času a peňazí, musí, respektíve malo by to stáť zato.

Ako by vyzerali v skratke moje rady ?

  • odsledujte koľko kusov oblečenia vynosí vaše dieťa
  • nezabúdajte na inventúru šuflíka
  • nakupujte dopredu, pozor však na ročné obdobia
  • čo nesadlo, okamžite predajte
  • používajte filtre
  • nerozdeľujte oblečenie pre krpcov na chlapec a dievča
  • český Vinted je zlatá baňa na všetky detské superské udržateľné štýlové značky
  • pripojte sa k Slow skupine na Fb
  • každý pondelok večer kuk na Bambi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *