Rozhovor s Miriam Majtánovou : “Zhmotňujem vízie a sny, ktoré môžeš nosiť práve ty.”

Rate this post

Kým rovesníci Miriam po škole “skrolujú TikTok”, ona sadá za šijací stroj a doplňuje svoj obchodík na Sashe. Ak práve neodosiela objednávky, fotí na blog či navrhuje nové prototypy sukní a doplnkov. Po skončení štúdia plánuje rozbehnúť vlastnú cestu podnikania a šiť udržateľné kúsky pre ženy, ktoré zotrvajú v šatníku po generácie.

Miriam Majtánová má len 17 rokov a predsa ambiciózne kráča za svojim snom. Niet pochýb, že jedného dňa sa budeme na všedné či slávnostné dni obliekať do novej slovenskej značky od talentovanej Mirky.

 • Ahoj @mimymajtslaskou mohla by si sa na úvod našim čitateľom predstaviť ?

Ahojte! Moje meno je Miriam Majtánová žijem a šijem prevažne na Myjave s prestávkami v Trenčíne, kde študujem. Mám 17 rokov. Študujem odevný dizajn a návrhárstvo na strednej priemyselnej škole. 

Môj malý-veľký kariérny sen je táto moja malá značka a tvorba blogu samotného. Mojím ďalším snom je mať krásnu, vlastnú a najmä zdravú rodinu plnú detí a radosti zo života po boku muža, ktorý ma bude sprevádzať životom . 

 • Ako vznikol “Mimy Majt s láskou”? Vysvetlíš nám, čo znamená názov tvojho blogu ? 

Názov mojej značky (a taktiež blogu) vznikol úplne náhodou. Spojila som moju obľúbenú prezývku, ktorá vznikla za pomoci môjho mena a priezviska. Má pre mňa špeciálny význam o ktorom som zatiaľ ešte veľa nehovorila. Vznikol aj z vďaky k mojej tete, ktorá ma prvá dostala k šitiu a za slobodna niesla rovnaké priezvisko. 

Keď som začínala, môj prvotný názov bol „Mimy Majt“. Celý čas mi tento názov vyhovoval, ale niečo tomu predsa chýbalo. Začala som plne premýšľať nad tým, čo by ma vystihovalo. Mimy Majt s láskou bude skutočne to, čo ma vystihuje.

 • Aké boli tvoje úplne prvé začiatky ? Odkedy sa venuješ šitiu ? Viedol ťa k tomuto remeslu niekto z tvojej rodiny, alebo si sa touto cestou vybrala úplne sama?

Na mojej vysnívanej práci a značke pracujem už od mojich 13 rokov. K šitiu ma priviedla moja teta, ktorá ma zachraňuje občas aj teraz. Na základe, ktorý mi ona predala, som na ňom stavala a nastúpila na školu umeleckého priemyslu v Trenčíne. Po tomto štúdiu som snívala už od svojich 5 rokov.

 • Kedy nastal ten zlom v tvojej tvorbe, kedy si si povedala, idem s kožou na trh a budem predávať vlastné výrobky ? 

Od malička som sa venovala pomoci v rodinnej firme, kde som pochytila ten správny predajný duch, ktorý mi dal najlepší základ. Chuť predávať niečo vlastné som hľadať nemusela, ale chvíľu trvalo kým som našla presnejšie zameranie.

 • Z akých materiálov šiješ svoje výrobky ? Záleží ti na udržateľnosti pri výbere materiálov ?

Materiály na moju tvorbu sa snažím vyberať čo najviac prírodné a vo vysokej kvalite. Občas skĺznem aj k umelým variantom, ale to prevažne v možnostiach, kde neviem použiť žiaden prírodný materiál. Túto náhradu plánujem praktizovať hlavne pri plisovaných kúskoch, ktorým by som sa počas svojej neskoršej tvorby chcela venovať. 

Materiály sa snažím vyberať aj po udržateľnej stránke. Časom by som chcela prejsť na vyššiu prémiovú kvalitu u niektorých modelov. Umelým materiálom sa vyhýbam hlavne kvôli udržateľnosti, nevýhodám počas rôznych období roka a tým, že mne samotnej nie sú umelé materiály veľmi príjemné. Na tvorbu používam najmä bavlnu, ľan, konope, vlnu, tencel, viskózu a rôzne zmesi, ale tie moc nepreferujem, keďže sa nedajú po väčšine recyklovať.

 • Využívaš pri svojej tvorbe aj recyklované materiály ? 

Pri svojej tvorbe myslím aj na recyklovanie. Upcyklujem moje vlastné zvyšky látok na rôzne drobnosti. Používam na tvorbu aj vintage poklady, ktoré som doma našla ešte z čias, keď moja teta šila viac. Podobným spôsobom získavam aj mnoho krásnych vintage gombíkov, zapínaní a iných pekností, ktoré mám v pláne využiť len na špeciálne autorské kolekcie. 

 • Odkiaľ čerpáš inšpiráciu na svoju autorskú tvorbu ? 

Mojou najväčšou inšpiráciu je hlavne môj štýl a jeseň, ktorou hrajú celoročne aj moje fotky. Celkovo chcem aby moja tvorba putovala bližšie k prírode a k čo najmenšiemu odpadu z celkovej práce. Ak by som mala svoju tvorbu definovať dobou, tak určite by to bolo obdobie, kde sa nosili veľké sukne, ako napríklad retro a iné.

 • Do budúcna by si sa chcela venovať šitiu udržateľných kúskov oblečenia alebo doplnkov ? Máš v pláne rozšíriť svoju kolekciu, alebo zostávaš verná aktuálnej tvorbe ? 

Určite áno. Celý môj koncept by som chcela nechať viac menej nezmeneným. Chcem aby moje kúsky boli vo vašich skriniach roky rokúce hoci aj desaťročia, ak sa o ne budete dobre starať a namiesto vyhadzovania kvôli dierke ich opravíte. Jediné čo sa bude meniť je rozšírenie ponuky a dúfam, že aj pribudnutie papierenských výrobkov, ako doplnkový materiál.

 • Na tvojom Instagramovom účte som videla fotografie krásnych sukní… budeme sa môcť tešiť aj na kolekciu oblečenia, ktoré budú na predaj ? 

Určite áno, momentálne pripravujem kolekciu s názvom „Jeseň“. Názov nie je úplne finálny, no myslím, že opisuje najväčší základ témy. Mali sme možnosť si na túto školskú kolekciu vybrať vlastnú tému. Okrem toho pripravujem kolekciu sukní, ktoré budú v stálej ponuke. 

Celkové fungovanie značky sa bude nastavovať časom, vzhľadom aj na školu. Kým doštudujem, mám v pláne robiť počas roka kolekcie z ktorých bude oblečenie skutočne autorské a budú len v jednom či dvoch kusoch. Popri tom bude fungovať stála ponuka kúskov, ktorá sa bude rokmi samozrejme obmieňať.

 • Vo voľnom čase sa venuješ svojmu DIY blogu ! Prosím ťa, vedela by si nám priblížiť kde čerpáš inšpiráciu na svoje návody ?

Inšpiráciu na články a nové postupy čerpám z toho, čo sa mi za tie roky uložilo v hlave v spojení s tým čo je aktuálne trendom, i keď nie každý trend ma zaujme. Niekedy si dopĺňam inšpiráciu cez Pinterest, ale snažím sa vyhýbať tomu aj preto, pretože som rada odlišná. Najradšej mám, keď je niečo skutočne špeciálne, aj keď ide len o postup, ktorý robilo mnoho ľudí predo mnou.

 • Čo všetko potrebuje blogerka DIY návodov a krajčírka v jednom ? Akú techniku a doplnky na prácu ? Všetko si fotíš úplne sama, alebo máš na to svoj tím ? 

Je toho naozaj veľa, ale v prvom rade potrebujem chuť a tú najlepšiu náladu. Okrem toho je to predovšetkým mnoho pomôcok a je to veľmi finančne náročné. Aj práve preto mám portál Patreon kde ma môžete podporiť a získať výhody, ktoré máte len ako Patrónikovia .

Fotky si fotím z 90% sama, ale občas mi pomáhajú kamarátky či rodina záleží od situácie, ktorú mám. No občas je veľmi ťažké vysvetliť predstavu ľudom, ktorí nemajú “estetické očko”.

 • Predávaš cez slovenský portál Sashe.sk , plánovala/ prípadne plánuješ do budúcna aj spustenie vlastného e-shopu ? 

Na Sashe predávam veľmi rada, ale určite by som chcela aj vlastný e-shop, no pravdepodobne to bude ten, čo ponúka Sashe. Bude to menej komplikované tako ako pre mňa, tak i pre mojich zákazníkov. 

 • Čo by robila a študovala Miriam, ak by sa nikdy nenaučila šiť ?

Pravdepodobne by som šla na iný odbor na umeleckej škole. Určite by to bol fotografický dizajn.

 • Máš svoje kreatívne miesto, kútik, ateliér, kde vzniká tvoja tvorba ? Opíšeš nám svoj tvorivý priestor ? 

Mojím tvorivým miestom je moja izba, no súrne by som potrebovala oddeliť svoju izbu od dielne. Cítim, že je to potrebné, no momentálne nemám kam. Určite vám ho raz predstavím.

 • Chcela by si našim čitateľom niečo odkázať ?

Moje najobľúbenejšie motto je : žiť a len tak si byť. 

Jednoducho robiť to, čo chceme a nie len čo musíme a žiť s radosťou a láskou v srdci lebo láska je všade. Mala by byť. 

Celý môj koncept značky sa snažím stále držať v duchu : Kupuj len to, čo potrebuješ.

 • Prečo práve výrobky od @mimymajtslaskou ?

Moje výrobky sa snažím robiť s láskou a radosťou z tvorby a všetkého čo k tomu patrí. Zhmotňujem moje vízie a sny, ktoré môžeš nosiť práve ty. Dámska móda, ktorá je dostatočne ženská a funkčná na každý deň.

Ďakujeme Miriam v méně všetkých čitateľov za rozhovor a prajeme veľa šťastia a úspechov v tvorbe.

SÚŤAŽ !

Zároveň sme si pre vás ano pozornosť pripravili milú súťaž na Instagrame o bavlnené gumičky. Výhercovia budú tentokrát dvaja. Neváhajte sa preto zapojiť no Instagramovej súťaže, ktorá bude prebiehať celý týždeň na profile @hellovali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *