Tehotenstvo – prvý, druhý a tretí trimester z môjho pohľadu

Rate this post

Oficiálne podľa stanoveného termínu končím životnú udalosť s názvom “Prvé tehotenstvo” presne o 4 týždne. Deň D. však môže prísť o 2 týždne skôr alebo o 2 týždne neskôr a bude to v úplnom poriadku.

Rozhodla som sa preto napísať o mojej takmer 9 mesačnej ceste vopred.

Nie sú to rady, odporúčania ani tipy, ktoré musíte dodržiavať. Povedačky štýlu “veď počkaj bude to, a príde tamto a bude horšie …” Absolútne nikto nemôže vedieť, čo bude s vami.

Každé tehotenstvo je iné, každé telo je iné, každý má inú mieru bolesti či trpezlivosti.

A že bude horšie ? Dámy, bude len tak zle, ako zle budete chcieť aby bolo ( zjednodušene – nemyslím rizikové ani komplikované tehotenstvá ). Horším alebo lepším si to môžete spraviť len vy sami. Nastavenie mysle je kľúčovým bodom k celému tehotenstvu.

Ak vám niekto povie “počkaj, bude horšie” povedzte si tak, ako som si v duchu povedala ja. “Vieš čo ? Horšie nebude, pretože nechcem aby bolo !” S takýmto prístupom som dokázala zvládať mnoho stresových situácií omnoho ľahšie.

1.TRIMESTER

Prvým trimestrom sa označujú prvé tri mesiace tehotenstva. Mnohí nazývajú toto obdobie ako najnáročnejšie a zároveň najzraniteľnejšie. Niektoré budúce mami ani len netušia, že sú 2 v 1, kým druhé to spoznajú od prvého dňa.

Moje symptómy začali približne po mesiaci tehotenstva. Musím priznať, že to bolo šialené. Každý deň od rána do večera sa cítilo moje telo ako po poriadnom žúre. Nevoľnosti, bolesti hlavy, nespavosť, bolesť tela, zhoršená pleť.

Najhoršie na tom všetkom bolo to, že som sa bála, že to nikdy neskončí. Keď sa cítite mizerne, zablúdite na tie zúfalé konverzácie v nemenovanej online “poradni” kde vám mamičky vykladajú, ako ich nevoľnosti trvali celé tehotenstvo a prešli až pôrodom.

Napriek tomu, že mám mizerný žalúdok aj bez tehotenstva, som si predstavovala, ako prežijem ( resp. neprežijem ) 9 mesiacov mučenia.

Našťastie, približne týždeň pred koncom 3.mesiaca šialené nevoľnosti prešli a ja som opäť dokázala “normálne” fungovať.

Čo mi najviac pomohlo na tehotenskú nevoľnosť ?

  • zázvor ( na kilá ) – čaje, žuvačky, cukríky, niekedy prišlo také zúfalstvo, že som si krájala kolieska surového zázvoru a hrýzla som ho ako snack
  • suché pečivo, sladké pečivo, chlieb, detské piškóty
  • mätový čaj
  • zeleninové polievky, uvarená ryža, uvarené zemiaky
  • prechádzky v prírode ( donútiť sa bolo ťažké, no po prechádzke som sa cítila trošku lepšie )

2.TRIMESTER

Druhým trimestrom sa označuje obdobie od 3 do 6 mesiaca. Nazýva sa aj najkrajším, alebo najpohodovejším obdobím tehotenstva. Nevoľnosti prešli, malý človiečik má už plne vyvinuté všetky orgány a budúca mama si môže prvýkrát na sebe všimnúť malé rastúce bruško.

V druhom trimestri sme oznámili na Instagrame, že budeme traja. Neskutočne som sa tešila zo všetkých milých komentárov a správ, ktoré mi prišli (ĎAKUJEM).

Keď zaspomínam v čase, je pravda, že môj druhý trimester bol síce bez nevoľností, no veľmi veľmi fyzicky aj psychicky náročný. Niekedy vás v živote postretnú také situácie, s ktorými sa musíte jednoducho popasovať a veriť, že bude lepšie. Ja som bola vďačná za koniec druhého trimestru, že sme konečne všetci zdraví a spokojní.

No ale aby to nebolo tak negatívne, v druhom trimestri sme sa dozvedeli, že čakáme CHLAPCA ! Aj keď prvopočiatočná predpoveď bola dievča, ja som akosi čosi “šípila”, že prvý bude chlapec. Samozrejme tešila by som sa rovnako.

Dôležité je, aby bolo všetko v poriadku.

V druhom trimestri som podstúpila aj cukrovkový test, ktorý označujú odborníčky z online porade ako “niečo čo sa nedá prežiť”.

Áno, nastavte sa už vopred na tento sladký test, že sa nedá prežiť a skutočne odídete z ordinácie zrútené a zničené.

Test prebieha skoro ráno, trvá 2 hodiny, podstúpite 3 neškodné malé odbery a vypijete ovocný sirup. Priznám sa, bola som na tomto teste sama, čo sa možno neodporúča, ak by vám prišlo nevoľno. Pre mňa bola najťažšia posledná hodina, pretože sladké nejem/nepijem ani v bežnom živote a nával cukru z malinového sirupu pôsobil na moje telo ako lacný opiát.

Dýchať do rúška a sedieť v prepchatej čakárni…radšej som počkala vonku na vzduchu a 10 minút pred posledným odberom som sa vrátila späť. Cukrovku som nemala ani nemám, no určite stojí zato, dať sa otestovať.

Zvyšok dňa som takmer celý prespala, pretože ten cukor v krvi mal na mňa až halucinogénne účinky. Ja a sladké nie sme kamaráti a taký koláčik alebo čokoládku za odmenu by som si teda dala len v stave najväčšej existenčnej krízy.

#HIGHLIGHTS 2. TRIMESTRA

  • tehotenské legíny sú veľké a bežné vás tlačia
  • potrebujete nové spodné prádlo ( vrch prioritne )
  • máte šťastie a prespíte celú noc, alebo vám práve začínajú prebdené noci s tehotenským vankúšom
  • je dôležité používať kvalitný tehotenský olej
  • ucítite prvé pohyby ( najskôr pocítite len akési “bublinkovanie čriev alebo niečo ako zažívacie problémy” a potom ucítite poriadny výkop a od toho momentu to už bude neustále
  • môžu vás prepadnúť tehotenské stavy úzkosti ( áno, aj niečo také existuje )

3. TRIMESTER

Tretí trimester je posledný pred veľkým koncom a príchodom našej ratolesti na svet.

Aj keď je tretí trimester pre moje telo náročnejší, cítim sa najlepšie z celého obdobia tehotenstva.

Pripravujeme postieľku, komodu, kočík, nakupujeme oblečenie, balím do pôrodnice, čítam knihy o rodičovstve, bábätkách a predstavujem si, aké to už o pár týždňov bude.

Áno, posledné 3 mesiace majú svoje úskalia, no podľa mňa si ich netreba veľmi brať k srdcu a postaviť sa k tomu ako k dočasnému diskomfortu. Bolesť panvy, chrbtice, tvrdnutie brucha, závrate, smäd, časté výlety na WC, ťarchavá chôdza, zadýchavanie a mnoho ďalších…

Ale opäť pripomeniem, že je to len dočasný stav. Nie je to choroba, nie je to žiaden koniec, je to všetko nevyhnutné pre prípravu prirodzeného pôrodu.

Naše telo musí odviesť veľký kus práce. Vyživiť nás, vyživiť malého človeka, pripraviť telo na pôrod. Našou úlohou je dopomôcť mu. Napríklad prechádzkou, pohybom, yogou, relaxom a pozitívnym myslením.

Stresom nič nevyriešime. Spomalí procesy, ktoré musia prebehnúť. Navyše nebuďme sebecké – ja ! ja ! ja ! Ja rodím, ja som všetko odviedla.

Uvedomme si fakt, že nie ja – ale to dieťa sa rodí. Vďaka nášmu telu príde na tento svet, no veľkú prácu musí odviesť samo.

Skúsme sa vcítiť do pocitov malého človeka, ktorý sa rodí. Akú cestu musel prejsť, čo zažíva, aký náročný je pre neho pôrod. Áno, aj novorodenci, ktorí sa práve narodili majú svoj maličký svet emócií.

Aký je najlepší tip na tretí trimester ?

  • zbytočne nestresovať, ale práve naopak, tešiť sa
  • relaxovať, meditovať, skúšať dychové cvičenia
  • venovať posledné týždne pre seba ( nová kozmetika, maska na vlasy, nové nechty, obočie, mihalnice … čokoľvek, čo nás poteší )
  • dostatočne sa pripraviť, napríklad čítaním odbornej literatúry, online kurzov alebo počúvaním podcastov
  • ak máme problém, konzultovať ho s lekárom nie s online “poradňou”
  • neprežívať veľmi každé pichnutie, každé tvrdnutie brucha, každú bolesť – brať to ako niečo pozitívne, prechodný stav tela

Opäť pripomeniem, že toto nie sú žiadne návody ani rady, ktorých by ste sa mali pridržiavať. Je to len moja skúsenosť a spätný pohľad na moje prvé tehotenstvo.

Počas tehotenstva, ale aj predtým, ma veľmi zaujímali a fascinovali príbehy o tehotenstve a tehotných ženách. Preto som sa rozhodla napísať aj takýto “summa summarum” aj ja.

Ak máte svoju skúsenosť o ktorú by ste sa chceli podeliť, pokojne mi ju napíšte dolu do komentára, alebo ma môžete kontaktovať prípadne aj sledovať na mojom Instagrame @hellovali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *