10. dôležitých vecí, ktoré v tehotenstve musíte mať !

5/5 - (1 vote)

Čaká ma posledných pár týždňov do môjho ( nášho ) úspešného konca cesty s názvom “Tehotenstvo”. Už teraz by som vedela vymenovať minimálne 10. NUTNOSTÍ, bez ktorých som sa počas takmer 9.mesačnej cesty nevedela zaobísť (alebo by mi bolo bez nich veľmi ťažko). Na niektoré veci budem s nostalgiou spomínať a odložím si ich do budúcna, keby niečo. No poniektoré …

Zachytili ste niekedy na internete veľké akcie, pálenie zeleného Alzáka ? Niečo podobné plánujem zorganizovať. Po tehotenstve a po celej korona kríze. Upaľovať sa budú presne škaredé tehotenské legíny ( tehotné baby, dúfam, že viete o čom hovorím ). Úprimne, nepochopím nikoho, kto si o tých čiernych bavlnených legínach môže myslieť, že sú skvelé. Áno, beriem do úvahy, že náš syn bude jarné dieťa a tehotenstvo som prežila predovšetkým v legínach a zababušená vo veľkej oversized bunde. Nehovoriac o tom, že tento neforemný čierny kus látky nosím každý boží deň, už niekoľko mesiacov. A že sú pohodlné ? Áno, pokojne si ich môžete prevliecť naprieč celým telom ako húsenica kuklu, alebo ich využívať ako transparentný spacák.

Ak by som mala skutočne niečo zmeniť, určite investujem do kvalitných legín. Povedzme v strednej cenovej kategórií a už teraz viem, že chcem tie od Yoginess, slovenskej športovej značky, ktorá šije aj legíny pre tehotné.

Prosím, neurobte rovnakú chybu ako ja, neulakomte sa na tomto kúsku odevu preto, že ich budete nosiť “len” 9 mesiacov.

Ale opäť k téme, toto je mojich 10 nutností v tehotenstve

 1. Tehotenský vankúš – ktorý môže slúžiť zároveň aj ako vankúš na dojčenie, hniezdo pre bábätko alebo mantinel do postieľky. Bola to pre mňa najlepšia investícia, keďže spávať nemôžem už od začiatku tehotenstva. Najhoršie to začalo byť začiatkom 4. mesiaca čiže hneď po šialených 3.mesiacoch. Ak vám niekto povie “vyspi sa kým nepríde dieťa” – uf. Vankúš mám od slovenskej šikovnej Alinkadizajn.
 2. Tehotenský olej od Weledy – lepšiu telovú kozmetiku som si nemohla vybrať. Olej bol drahší ( 100 ml fľaštička mi vystačila na takmer 7. mesiacov ) a momentálne používam druhú fľaštičku, ktorá je vypoužívaná do 1/2 (natieram väčšie plochy a častejšie). Weleda je 100% bio a vegan kozmetika. Som si vedomá toho, že všetko závisí od genetickej predispozície. Rozhodne nemám predispozíciu nemať strie a musím si (poklopať) na bruchu zatiaľ nie je ani jedna. Uvidíme posledný mesiac a po pôrode. A ak naskočia, nevadí. Spravila som preto maximum.
 3. Tehotenské vitamínykyselina listová sa odporúča už pred otehotnením, pre dostatok vitamínu pre možného vznikajúceho človiečika. Ak sa tehotnosť potvrdí, kyselinu listovú vám predpíšu na recept a užívate ju každý deň po dobu 9.mesiacov. Je to neškodný vitamín v tabletkovej forme, ktorý je potrebný pre správny vývin a vývoj dieťaťa ( opravte ma, ak je niečo zle ). Ja som dodatočne investovala do tehotenských vitamínov z lekárne. Pani lekárnička mi poradila aké sú dobré zložením a ja som si vybrala. Tehotenských vitamínov je na trhu nespočetné množstvo. Napriek tomu, že sa stravujem vyvážene, si myslím, že je dobré zásobiť telo 2-násobnou dávkou vitamínov, pretože vyživujete dvoch. Nie nejete za dvoch, ale vyživujete. V 8.mesiaci mi pribudlo železo v tabletkovej forme. Nie preto, že by som ho mala málo, ale “pre istotu” ak by ho bolo potom málo.
 4. Kvalitné tehotenské legíny – drahé slečny, dámy prosím nešetrite na tomto kúsku odevu. Myslím, že úvod som im venovala dostatočne dlhý.
 5. Pohodlné spodné prádlo – tehotenstvo má viacero výhod, jednou z nich je zväčšovanie v oblasti dekoltu. Čo znamená, že potrebujeme nové spodné prádlo. Najideálnejšie sú klasické bavlnené nohavičky a tehotenská mäkká podprsenka bez kostíc či výstuže. Bavlnené nohavičky som kúpila v H&M 5ks v balení a som s nimi veľmi spokojná. S podprsenkou je to vždy veľký boj. Najskôr som kúpila veľké. S pribúdajúcimi mesiacmi boli aj tie veľké malé. Potom tlačili, rezali, stačil obvod no košíky boli obrovské. S veľkosťou to počas tehotenstva vzrástlo o jedno celé číslo. Predpokladám, že dojčením to pôjde ešte o jedno vyššie. Kúpiť si správnu a pohodlnú podprsenku je ako vylúštiť rébus. Mám jednu z Lidl, 4ks z H&M (boli po 2 v balení) a jednu z Lindex. Najdrahšia bola z Lindex, ale tá kvalita sa nedá porovnať. Sedí všetko ! Veľkosť, strih, odopínanie a ten neuveriteľný pocit z kvalitného materiálu. Doslova druhá koža na tele. Čiže odporúčam 10/10 Lindexovú podprsenku odkaz tu. Najhoršia pocitovo a materiálom je pre mňa z Lidl. Tie z H&M sú v pohode. Dve sú klasické ako lambády, len prispôsobené na dojčenie a dve sú ako bežné podprsenky bez kostíc. Za cenu 1 ks z Lindex máte 2 ks z H&M. Odporúčam mať aspoň jednu kvalitnú a zvyšné si viete prestriedať. Ak by vás zaujímala veľkosť objednávala som L (85C).
 6. Kvalitná tvárová a vlasová kozmetika – na začiatku bola moja pleť v katastrofálnom stave. Nemám rada, ak sa mi na tvári niečo vyhodí. Preto sa vyhýbam sladkému a čokoláde, pretože viem, že sa mi po ich konzumácií vyhodí celá tvár. Musela som preto komplet zmeniť kozmetiku. Investovala som do krému od Biodermy a naozaj mi pomohla ( keď domíňam, plánujem vyskúšať aj od značky Weleda a slovenskej značky Two ). Ďalšou chybou bol šampón. Zanevrela som na kvalitný šampón a moje vlasy totálne zdevastoval. Tak kým sa hovorí, že v tehotenstve majú ženy vlasy ako hrivu u mňa to bol presný opak. Začali mi nekontrolovateľne padať. Opäť som investovala do kvalitného šampónu od značky Plantur21. Je to výživný kofeinový šampón s vitamínmi, ktorý som kúpila v lekárni ( majú aj v DM a Teta drogéria ). Už po 3 zmytí hlavy som si všimla drobné vlásky, ktoré mi začali vyrastať v oblasti čela. Poznámka – vlasy si neumývam často. Po kofeinovom šampóne mi začnú mastnieť na 3-4 deň. Zmenila som kefu a používam Tangle Teezer, ale skvelé sú aj prírodné kefy. Vyčešem najskôr spodky tak, že pridržiavam zvyšok vlasov a potom od korienkov vlasov v smere rastu len jemne prečesávam. Snažím sa nefénovať často a nenosím vlasy v gumičke. Zatiaľ to pomáha #wishmeluck
 7. Nočné košele – jedna z nevyhnutností, ktoré som potrebovala. Klasické dvojdielne pyžamo ma veľmi tlačilo v oblasti brucha. Zo začiatku to bol pre mňa veľký nezvyk, ale teraz je to pre mňa omnoho pohodlnejšie. Navyše mi zo začiatku bývala zima ( bolo leto a začiatok jesene ) no sama som na sebe odpozorovala, ako sa telo začalo prispôsobovať a teraz v zime mi je dokonca v nočnej košeli teplo. V izbe nezapínam kúrenie kým to nie je nevyhnutné. Návyk na nočné košele sa mi určite osvedčí aj neskôr, keď budem vstávať na večerné kŕmenie malého.
 8. Oversized oblečenie vo svojej bežnej konfekčnej veľkosti – kým som na začiatku spravila prešľap v nákupe tehotenských šiat a veľkom oblečení, v druhej polovici som sa poučila a ak mi niečo nevyhnutne zachýbalo – dlhé mikinové šaty, sveter a zimná bunda ( moje celé nákupy za takmer 3/4 roka ) kupovala som ich v oversized strihu a veľkosti S. Môžem ich tak nosiť aj po tehotenstve.
 9. Zázvor – začiatok tehotenstva som nemala prechádzku ružovou záhradou a každý jeden deň od rána do večera po dobu 3 mesiacov som sa cítila ako po kvalitnom žúre. Po takom, akom sa zobudíte v sobotu ráno a modlíte sa, aby bola nedeľa. Jediné, čo mi trošinku pomohlo zjemniť ťažké stavy bol klasicky zázvorový čaj ( litre ), zázvorové cukríky ( no tie mi veľmi nechutili, pretože boli sladké a ja sladké veľmi nemusím ), zázvorové žuvačky, mätový čaj, suché pečivo, detské piškóty a zeleninové polievky.
 10. Konská masť alebo konská masť s alpou – áno, znie to možno komicky, no nedám dopustiť na konskú masť. Pomáhala mi pri “svaloviciach” po turistikách alebo na druhý deň po fitku, pomáhala mi so zraneným kolenom a pomohla mi aj v tehotenstve. Počas tehotenstva sa dejú zvláštne veci. Niektoré neviete vysvetliť. Mňa tak napríklad týždeň bolelo zápästie, akoby som si ho narazila pri lyžovaní. Musela som si ho dokonca zabandážovať a natierať masťou. Pomohla aj pri bolesti panvových kostí. Pomohla pri opuchu nôh. Jednoducho konská masť je #musthave v každej lekárničke.
 11. BONUS – knižky, online kurzy a podcasty – veľmi mi pomohli. Naučila som sa mnoho faktov. O fyziologických zmenám, ale aj tých psychologických. Čo sa odohráva v mojom tele, v tele bábätka, o psychológií bábätiek o tom ako reagovať na stresové situácie, ako najlepšie sa s nimi vyrovnávať. Nie sú to návody na ideálne tehotenstvo, pôrod ani rodičovstvo. No podľa mňa nie je nič horšie, ako nevedieť čo sa deje ( alebo sa tomu zámerne vyhýbať ). Musím byť pripravená na situácie, ktoré sa nám môžu naskytnúť, aby som aspoň predpokladala, ako zareagovať. Tipy na knižky, podcasty, seriály, online kurzy plánujem napísať samostatný článok.

Obdobie tehotenstva je krásne, ak si predstavíte, aký zázrak sa stal. Ženy sú neskutočné bytosti a ak si uvedomíte fakt, že vaše telo dokáže vyprodukovať nového človiečika, je to neuveriteľné. Prežiť 9 mesačnú prípravu nemusí byť pre každú budúcu mamu jednoduchá cesta.

Každý trimester má svoje svetlé aj tmavé stránky. Obzvlášť v období pandémie neboli vždy tie najjednoduchšie situácie. Už len nosenie rúška pre tehotnú ženu je veľmi náročné. Nehovoriac o tom, že sme si nemohli užiť veselé nákupy pre naše ratolesti, kurzy s ostatnými budúcimi mamami, predpôrodné kurzy či skupinové cvičenia.

No verím, že budeme na toto obdobie spomínať z tej svetlej stránky a naučíme sa vážiť si každú maličkosť.

Ak si aj vy prechádzate podobným obdobím, prípadne ste ho už prežili alebo vás táto téma len zaujíma, určite mi nechajte dole v komentári vedieť, čím ste sa inšpirovali, prípadne čo vás zaujalo. Pokojne ma môžete kontaktovať aj na mojom Instagrame @hellovali . Rada sa s vami podelím o svoje skúsenosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *