Šetrenie a vegánstvo – 10.tipov

5/5 - (1 vote)

“Na to, aby boli veci cenené, musia stáť veľa peňazí.” – Baltasar Gracián barokový prozaik a filozof 1601 – 1658

Čím drahšie, tým lepšie. Týmto pravidlom sa riadi mnoho ľudí. Napriek tomu, že zloženie či pomer sú rovnaké, cena sa odlišuje. Najväčším aspektom je reklama a dizajn samotného výrobku. Ešte predtým, ako ochutnáme čokoládu, musí sa nám páčiť. Jej tvar, vzhľad, farba. Ja sama si potrpím na dizajn finálneho výrobku a preto podvedome uprednostňujem – krajšie produkty.

Pri skutočnom šetrení – nie len peňaženky, ale aj zdravia žiadne obaly nie sú. Na to pamätajte. Len to, čo nakúpime bez obalu alebo len s minimálnym obalom, nakúpime zdravo. Pretože vidíme, aký produkt nakupujeme. Vieme privoňať, chytiť, otestovať.

Druhá kategória sú potraviny, ktoré si dokážeme sami vyrobiť či dopestovať.

Momentálna situácia je, aká je. A podľa môjho názoru každého človeka poteší ušetrené euro navyše. Ušetrené eurá z nakupovania potravín sa môžu použiť na niečo pre nás, predmetnejšie. Napríklad nové tenisky, výlet či kniha. Nákup potravín ( aspoň pre mňa ) nie nevyhnutnosťou, ktorú musíme vykonať či sa nám páči alebo nie. Spísala som mojich 10 tipov, ako momentálne šetrím pri vegánskom stravovaní.

MOJE TIPY

1 . Domáce potraviny

podľa mňa sú miestne potraviny alfa a omega šetrenia. Byť vegánom neznamená nakupovať každý deň avokádo, kokosové jogurty a orechy. Vegánske si dokážete pripraviť napríklad kapustové lokše, palacinky či sójový guláš.

2 . Kváskovanie

dostala som kvások ako darček. Nemala som v úmysle ho opäť nechať “umrieť” tak ako sa mi to stalo pred 3 rokmi. Preto som si povedala, že sa dám na pečenie chleba. Kváskovanie mi ušetrilo mnoho peňazí. Doma nenakupujeme žiadne iné pečivo. Chlieb je zdravší, chutnejší, vydrží mäkký aj niekoľko dní a je lacnejší.

3 . Syndróm prázdnej chladničky

toto je téma, ktorej by som venovala samostatný článok. Syndróm prázdnej chladničky poznáme všetci – otvoríme chladničku, stojíme pred ňou ako pred výkladom a konštatujeme ” Zas v nej nič nie je ! “ Vykúzliť chutný obed či večeru je možné aj s minimom potravín. Niekedy postačí len múka, voda a zemiaky. Netvrdím, že je to zrovna najzdravšia alternatíva, ale navrhujem minúť všetko čo je a potom doplniť zásoby. Odporúčam blog doposlednejomrvinky.sk

4 . Výroba potravín

ako napríklad vlastné rastlinné mlieko, rastlinná smotana, vegánske nátierky. Som vegánka už takmer 4 roky a naozaj viem, ako lezú do peňaženky tieto druhy potravín. Dovolím si tvrdiť, že sú to najdrahšie potraviny z nákupu. Odkedy som si začala vyrábať vlastné potraviny ako mlieko a pomazánky, ušetrila som kopec peňazí.

5 . Online nákup

prednedávnom som nakúpila v zerowaste obchodíku uDobrožrúta , ktorý mali ešte donedávna len kamennú predajňu v Bratislave. Kvôli obmedzeniam spustili eshop a ja som okamžite využila príležitosť. Nakúpila som škoricu, plné vrecko sódy bikarbóny, kurkumu, morskú soľ a podobné trvanlivé potraviny vo väčšom a ekologickom balení.

6 . Nedostupné potraviny

nakupujem online a nadviažem tak na predchádzajúci bod. Napríklad ražnú múku na kvások, objednala som 5 kg vrece ražnej múky a cenovo som ušetrila kopec peňazí. Nakupovala som vitanella.sk a nedostupné prísady na varenie som našla na bioland.sk

7 . Nenakupujem šaláty

ak to nie je nevyhnuté, nenakupujem šaláty. Naučila som sa používať namiesto šalátov klíčky, žeruchu, listy hrášku alebo púpavové listy, ktoré rastú voľne v prírode a sú úplne zadarmo.

8 . Čaje

prestala som úplne nakupovať čaje a momentálne využívam len to, čo som si nasušila. Žihľavu, prvosienku, fialku. Alebo využívam čerstvú mätu či zázvor. Kupované čaje vedia pekne nalákať – čaj na chudnutie, čaj na stres, čaj na pozitívne myslenie – čaj na všetko.

9 . Experimentovanie

stanovte si ” mesiac bez vašej obľúbenej potraviny… ” . Ja skúšam experimentovanie s nepitím kávy. Hlavným dôvodom bola bolesť žalúdka. Ak ste extrémny konzument kofeínu ( myslím 6 káv denne ) môže vás to hlboko zasiahnuť. Bolo to pre mňa ťažké a stále je, ale kávu úspešne nepijem viac ako mesiac. Skúste si stanoviť vlastný experiment, napríklad mesiac nepiť kávu či mesiac nekonzumovať cukor ( čokoľvek, na čom ste doslova závislí ) a máte pocit – že to málinko lezie do peňazí .

10. Stop križiackym výpravám

raz a navždy večer do chladničky neliezť. Zbytočné kilá navyše, zbytočne vyhodené peniaze za jedlo navyše. Ak si rozvrhnete jedálniček počas dňa, stopnete večerné výpravy. Ak máte chuť na sladké počas dňa, žiaden stres. Upečte si koláč a doprajte si ho po obede. Zastavte večerné rabovačky raz a navždy !

Toto je momentálne mojich 10 rád ako hospodárim s peniazmi . Pokúšam sa variť vegánske jedlá, ktoré majú základ v našej kuchyni. Nakupujem vo väčšom. Experimentujem s nepitím kávy. Šaláty hľadám v prírode. Pečiem kváskové pečivo. Všetko sú to drobnosti na ktorých sa zakladá celé šetrenie. Pevne verím, že ste sa inšpirovali a pamätajte – nie je dôležité, koľko zarobíte, ale koľko peňazí vám zostane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *