Umelkyňa Laura Kurnotová : “Ak by si od umelcov naozaj nikto – nič nekúpil, myslíte si, že by boli stále umelcami ?”

5/5 - (1 vote)

1. Ahoj Laura, mohla by si sa na úvod našim čitateľom predstaviť ?

Som Laura Kurnotová, pôvodne pochádzam z Oravy, ale bývam na Liptove. Tomu, čomu sa venujem pokladám za moje hobby – maľba, kresba a drevo. To je moja tvorivá činnosť, ktorá ma sprevádza už pár rokov a verím, že ma to bude sprevádzať neustále.

2. Kedy si sa prvýkrát začala zaujímať o umeleckú činnosť ? Doviedol ťa k nej niekto alebo si umenie mala vždy tak akosi podvedome v sebe

Ako dieťa si pamätám, že som si pri výkladoch učiteľov večne niečo čmárala. Moje zošity boli pokreslené hádam na každej jednej strane. Prehnane som si zdobila nadpisy. Neskôr som si založila zošit výhradne preto, aby som si mohla kresliť.

Prišiel čas, keď som si mala vybrať strednú školu a keďže som vždy chcela kresliť, jediná škola, na ktorú som sa prihlásila bola stredná umelecká škola, odbor maľba. Na prijímacích skúškach som ani nedúfala, že ma príjmu. Nemala som žiadne skúsenosti s kresbou, nakoľko som nechodila na Zušku ako väčšina uchádzačov.

Pamätám si, ako jedno zadanie bola maľba s temperou a to niečo v znení – žiaci v triede. Teraz sa smejem, pretože to bolo strašné, kade- tade fŕkance, rozpité a žiadne proporcie. Prešla som sa pomedzi ostatných uchádzačov a môj výtvor vyzeral ako dosť dobrý omyl.

Napriek tomu ma prijali. To sú tie úspechy v živote a momenty, ktoré si človek bude pamätať už navždy. Musím povedať, že štúdium v oblasti maľby a kresby bolo pre mňa naozaj náročné, mohla som stráviť pri zadaných úlohách aj hodiny, no známky som mala, povedala by som podpriemerné a často sa približovali k tej najmenej dostatočnej. Kreslila a maľovala som stále, pretože som sa snažila priblížiť aspoň na úroveň mojich spolužiakov, pretože som bola ten najslabší žiak.

Známky sa mi zlepšovali a keď som dostala zo zátišia temperou ¾ mala som veľkú radosť. Viem, že som na tom pracovala celý deň. 

Neskôr som sa začala zaujímať o to, čomu sa venuje môj ocino. Môj ocino sa venuje tvorbe s drevom. Hračky, záhradné dekorácie, hojdačky, darčekové predmety a v podstate vie vyrobiť všetko. Vtedy ma to tak chytilo, že hneď po škole som išla do dielne a prichádzala som z nej o 22 hodine. Ocino ma naučil pracovať s drevom a používať stroje. Robím veci tak, ako ich cítim a po dvoch rokoch na odbore maľby, som mala pocit, že už som dosiahla to, čo som chcela. Vedieť kresliť.

Prešla som na odbor tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov na tej istej škole. Druhýkrát som mala druhý ročník. Všetko bolo pre mňa nové. Tvorba s drevom ma chytila tak, že som sa tešila na každé jedno zadanie v škole. Vytvárať rôzne veci, je úžasné.

Keď sa venujem kreatívnej činnosti, čas ubieha spôsobom, kedy ho nevnímam a ani sa nenazdám a je takmer po celom dni.

3. Kto alebo čo je tvojou najväčšou umeleckou inšpiráciou ?

Mojou inšpiráciou je v prvom rade môj ocino, pretože pre neho je aj nemožné možné. Keď si s niečím neviem poradiť, tak mi rád poradí a pomôže. Ďalej ma inšpirujú všetci (umelci, ľudia v mojom okolí, či úplne neznámy),  všetko okolo mňa, všetko čo vnímam, vidím, počujem.

4. Pod umeleckými výrobkami vystupuješ ako Laura Kurnotová alebo máš svoju vlastnú značku ?

Vystupujem pod mojím menom, určite by bolo skvelé mať vlastnú značku, ale nechcem sa skrývať pod značku či vlastniť ju, to ma nijakým spôsobom nezaujíma. Teší ma, že má človek z môjho výrobku ( maľby / kresby ) radosť. A to, že vie, že je to odo mňa mi úplne stačí.

5. Tvoju umeleckú prácu tvoria prevažne drevené výrobky, kto ťa priviedol láske k drevu ?

Ako som už uviedla, k mojej láske k drevu ma priviedol môj ocino a som mu zato úprimne vďačná. Nie každý má ocina alebo niekoho, kto mu môže ukázať takýto smer a dokonca ho učiť.

6. Na tvojom profile som videla drevené kabelky či šperky. Udržateľná móda je momentálne veľkým trendom. Plánuješ rozširovať sortiment drevených módnych doplnkov ?

Vždy robím to na čo mám chuť. Mám nejaký nápad v hlave a keď sa k tomu dostanem, vytvorím to. Mám rada to, čomu sa venujem. Takže môžete očakávať, nejaké nové módne doplnky.

7. Čo myslíš, sú ľudia ochotní podporovať lokálnych umelcov, ktorí vytvárajú nadčasové módne doplnky ?

Sú takí, ktorí sa vôbec o to nezaujímajú a sú takí, ktorých výrobky fascinujú a jedinečné veci sa im páčia.

8. Venuješ sa len výrobne drevených módnych doplnkov, alebo vyrábaš aj iné produkty pod svojou značkou.

Okrem módnych doplnkov vyrábam aj úžitkové predmety, ako varešky a podnosy. Ako každý umelec, tvorím aj podľa požiadavky zákazníka. Varešky som sa rozhodla vyrobiť preto, že som chcela svoje vlastné – iné.

9. Keď som prvýkrát uvidela tvoje výrobky, napadlo ma “ wow, toto vyrába ženská ruka a úplne sama ?” Je to skutočne tak, robíš všetko sama alebo máš svoj tím pomocníkov.

Viem, nie je to tradične ženské, no určite nie som jediné ženské pohlavie, ktoré sa venuje takémuto smeru.  Nemám svoj tím pomocníkov. Dielňu máme spolu s ocinom, často spolu pracujeme. Moje veci tvorím najradšej sama.

10. Skutočne ma zaujíma, ktorý z tvojich produktov bol najzložitejší na výrobu a spracovanie materiálu ? Ako dlho prebiehala príprava, proces, výroba, finálne dokončenie.

Niektoré výrobky trvajú dlhšie ( najmä ak nefunguje všetko podľa plánu ). Niekedy musím predmet upravovať viackrát rôznymi spôsobmi, aby bol výsledok najlepší. Skutočne neviem, ktorú vec by som zaradila medzi tie najnáročnejšie. Módne doplnky môžem vynechať, ale možno by som spomenula moju maturitnú prácu. Stavebnica – je to skladací stolík ktorý má na vrchu skladačku.

11. Do akej miery je pre teba dôležitý výber materiálu ? Spracovávaš aj materiál, ktorý by bol vyhodený či nepoužitý ? Alebo tvoríš len z čistého nového dreva.

Áno používam aj materiál, ktorý nájdem alebo ho už nikto nepotrebuje. Nie je to veľmi často, skôr sporadicky. Keď ma niečo zaujme a už vtedy mám s tým predstavu, tak si ho zoberiem.

12. Ako vyzerá tvoj typický tvorivý deň ?

Raz maľujem, raz kreslím, raz som v dielni. Niekedy sa venujem tvorbe celý deň,  niekedy nie.

13. Prečo je potrebné podporovať lokálnych umelcov ?

Mali by sme sa vzájomne podporovať a to ja tvrdím stále. Máme to doma, prečo si to nekúpiť a nepodporiť svojich ?  Keď sa bavíme o mne, kúpa každého môjho produktu ma teší rovnako, ako každého umelca. Prečo by sme sa mali podporovať? Ak by si od umelcov naozaj ‚nikto nič‘ nekúpil, myslíte si, že by ľudia boli stále umelcami ? Alebo by radšej svoju činnosť zahodili.   

14. Chcela by si zanechať pre našich čitateľov malé posolstvo ?

Možno nebudete bohatí, ale robte to, čo vás baví. A budete šťastní.

Laura v mene všetkých čitateľov ti prajem veľa úspechov a dakujem za krásny rozhovor. Laurine výrobky si môžete pozrieť na facebookovej stránke @designerscrib alebo Instagramovom účte @laurakurnotova

Laura bola taká ochotná a venovala pre vás do súťaže dva krásne drevené šperky – drevenú sekerku náhrdelník a drevné náušnice. Súťaž o drevné šperky bude prebiehať na Instagramovom účte @hellovali

2 thoughts on “Umelkyňa Laura Kurnotová : “Ak by si od umelcov naozaj nikto – nič nekúpil, myslíte si, že by boli stále umelcami ?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *