10. tipov, ako zostať kreatívny v časoch aj nečasoch

Rate this post

Nechcem, aby každý môj článok skončil pri koncepte. A že tých rozpísaných konceptov mám v schránke už desiatky. Píšem, len nepublikujem. Škoda ? Nemyslím si. Učiť sa je prirodzené a dôležité pre vytvorenie nových krokov.

Moje tipy na kreatívne nakopnutie sa v časoch dobrých aj zlých

  1. Predpísať si tvorbu do Evernote – ak nepoznáte túto zázračnú aplikáciu, odporúčam. Niekedy jednoducho nie je čas, spisovať všetko okmažite do notebooku. Evernote je skvelý na všetko ! Od písania článkov, ukladania fotiek, jednoduchej ilustrácie, to-do listu, mesačných rozpočtov, plánovača…čokoľvek vás napadne aj nenapadne.
  2. Jasne pomenovať projekt – tento týždeň šijem šaty, budúci mesiac maľujem herbár, v nedeľu o 12:00 píšem článok. Cieľ je určený a ja presne viem, čo kedy a ako budem robiť. Toto zdanlivo jednoduché pomenovanie činnosti je efektívne, pretože som si stručne pomenovala projekt.
  3. Nie je dôležité robiť jednu vec poriadne – ak cítime, že sa potrebujeme odreagovať inými činnosťami, je to úplne v poriadku.
  4. Obklopiť sa kreatívnymi ľuďmi – veľmi mi pomáha, ak sledujem ľudí, ktorí sú zapálení do podobnej činnosti ako ja.
  5. Práca s kvalitným materiálom – nie je nič horšie, ako šiť z lacného materiálu. Alebo maľovať farbami, ktoré o pigmente ani nesnívali a strihať papier s tupými nožnicami. Bavila by vás turistika v deravých topánkach ? Alebo pečenie koláča bez formy ? Jednoducho a jasne, každá činnosť si zaslúži dôstojnosť a k tomu primerane kvalitné nástroje. Neplatí vždy pravidlo, najdrahšie = najlepšie. Zlatá stredná cesta.
  6. Čo robím, keď nerobím – po každom uspešne ukončenom projekte potrebujem na chvíľu vypnúť. Ja vypínam sledovaním ľudí, ktorí varia alebo upratujú.
  7. Výzvy – kedysi som sa pomerne často zapájala do rôznych výziev. Dnes sa zapájam sporadicky, pretože pri malom dieťati je plánovanie akýmsi druhom výsmechu. Zapojila som sa napríklad do 5. dní Vegan ( ktorá mi prirástla k srdcu a z 5 dňovej vegan výzvy je dnes 5 rokov ). Do mesačnej výzvy maľovania, týždennej výzvy bez odpadu, 5 dňovej výzvy bez cukru … je ich nespočetne veľa a cieľom je zapojiť čo najväčšie množstvo ľudí do spoločnej činnosti.
  8. Ak vám vec nefunguje teraz, neznamená, že nepôjde neskôr – ja a šitie. Veľká, obrovská, gigantická čierna priepasť ! Šijací stroj lapal prach presne 4 roky !!! Dnes funguje nonstop. Z hlboka som sa nadýchla a vydýchla, vypárala látku milión krát a hľa, dnes nosím moje nohavice a šijem bábiky.
  9. Kraď jako umělec – načo je komu čo, ak to neukáže svetu. Nič nové nikdy nevymyslíš, len kopíruješ a pridávaš svoj vlastný podpis. Steal like an Artist, je kniha od Austina Kleona ktorú musí prečítať každý.
  10. Vytvor to, čo by si si sám kúpil.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *