Life with a newborn / prvý mesiac, nočný spánok a režimy

Rate this post

Podľa môjho názoru, titulok “Ako uspať novorodenca” je najvyhľadávanejší v celom šírom vyhľadávači Google.

Eliáš po narodení prespal celú noc. Druhý večer dostal hysterický plač, ktorý trval od 8 večera do 4 rána. NONSTOP ! V ten deň odišla spolubývajúca z pôrodnice domov z čoho som bola nešťastná, pretože som ostala ležať na izbe sama. V tú noc som ďakovala za načasovanie jej odchodu, pretože pri Eliášovom hysterickom plači by jej zošediveli všetky vlasy na hlave.

Prestal plakať presne o 4 ráno, pretože presne v tom čase sa mi spustilo materské mlieko, ktorého sa po prvýkrát v živote napil. Od jeho narodenia sme si prešli rôznymi fázami. Napriek tomu, že som mala čo to naštudované ako na uspávanie a detský spánok, v tom zhone a vyčerpaní som zabudla na absolútne všetky postupy. Okrem toho v pôrodnici neplatia žiadne postupy, o tom potom.

Režim som začala vytvárať Eliášovi až s príchodom domov. Deti a obzvlášť novorodenci milujú opakujúce sa situácie, pretože tie v nich vytvárajú pocit istoty. Tak napríklad večerná rutina, ako kúpanie či čítanie knižky v rovnakom čase.

Som si vedomá toho, že každé bábätko je diametrálne odlišné. Spísala som však 10. tipov na nočný spánok a detský režim, ktorý si myslím, že pomohli mne.

  1. Nevytvárajte bábätku počas dňa noc. V matkinom bruchu dieťa nerozlišuje tmu a svetlo, preto nedokáže predpokladať, že počas svetla je deň a v priebehu tmy je noc. Navyše má dieťa v matkinom bruchu otočený režim. Počas dennej aktivity v tele matky bábätko spí, pretože natriasanie a tlmené zvuky z vonku dieťa uspáva. Naopak počas kľudového režimu, čiže spánku matky je dieťa najaktívnejšie. Preto nevytvárajte silené ticho ani tmu počas dňa, aby sa bábätko naučilo v noci spávať. Nezatvárajte dvere do izby, nezakrývajte závesy, zapájajte bábätko do denných aktivít, prechádzajte sa v kočiary alebo v šatke.
  2. Pamätajte, že v noci ste nudným rodičom. Počas nočného vstávania k bábätku buďte tým najnudnejším rodičom. Nerozprávajte sa s bábätkom. Nenadväzujte očný kontakt. Vykonávajte činnosť pomaly a s maximálnym nezáujmom. Pokiaľ sa bábätko rozplače, neutišujte ho rozrávaním, ale zvukom ako napríklad šišíkanie ( šššššš, ččččč….).
  3. Používajte tlmené svetlo. Počas nočného kŕmenia a prebaľovania nepoužívajte priame svetlo. Nerozsvecujte v izbe hlavné svetlo, ale používajte nočnú lampičku alebo svetlo v mobile, ktoré položíte do perín ( to robievam ja ).
  4. Počas dňa rozprávajte nahlas v noci šepkajte. Hlasné rozprávanie neznamená krik a vreskot. Pokojný tón hlasu aký používate v bežnej dennej konverzácií je viac než postačujúci. V noci sa ideálne vyhýbajte akýmkoľvek slovám ( najlepšie je mlčať ), no ak situácia nedovolí inak, šepkajte a rozprávajte v jednej tónine hlasu.
  5. Ukladajte bábätko na nočný spánok v rovnakú hodinu. Bábätká, obzvlášť novorodenci milujú režim. Ich maličký život sa nám môže často javiť ako chaotický ( čo zo začiatku je, no je to úplne normálne ) no časom si vytvoria režimy, ktoré zbožňujú dodržiavať. Ak odpozorujete nočnú hodinu, počas ktorej im “klipkajú” oči, uložte ich na spánok. Na druhý deň zopakujte o rovnakej hodine presne to isté. Takto pokračujte, kým sa novorodeniatko nenaučí na večerný spánok. Eliáš má v čase, kedy píšem tento článok 1 mesiac a 16 dní. Na spánok sa ukladá približne v 20:30 – 21:00 už niekoľko dní. Uspať ho počas dňa bez aktivity je takmer nemožné. No príde hodina deviata a ja vykonám všetky nočné rituály. V tichu, bez slov, očného kontaktu, v tme a uložím ho na spánok. Tipujete správne. Dieťa, ktoré nie je možné bez nosenia a kočíkovania počas dňa uspať, večer položím zhasnem a okamžite zaspí. Pamätajte, deti milujú rituály a režim, ktorý opakujte v ronakom čase s rovnakým postupom.
  6. Zapisujte si čas kojenia, aby ste mali prehľad o režime kŕmenia. Od narodenia Eliáša, si zapisujem čas kojenia. Prvotný plán bol používať aplikáciu len na zapisovanie strán ľavá vs. pravá, aby som mala prehľad o kŕmení. Po 2 týždňoch zapisovania, som si všimla zaujímavú vec. Eliáš je hladný každých 2:15 až 2:30 hodiny. Ak sa zobudí skôr, napríklad po hodine, viem, že hladný nie je. Zobudil sa z ľahkého spánku ( pretože batoľatá majú ľahký spánok ) a musím ho len utíšiť a počkať na čas kŕmenia ešte hodinu. Funguje to takmer ako hodinky. Preto odporúčam zapisovať, zapisovať, zapisovať. Používam aplikáciu “Nursing Timer”.
  7. Uspávajte bábätko kolísaním. Zaspávanie v rytmickom pohybe nevytvorí návyk “na ruky”. Zaspávať v pohybe, alebo ľudovo na rukách je podmienený reflex, ktorý máme každý jeden z nás. Predpokladá sa, že sa v nás zafixoval v čase, kedy matka musela utekať pred nebezpečenstvom a držala v náručí svoje dieťa. Odpozorovať ho môžu už tehotné ženy. Bábätko v bruchu nekope a nie je aktívne, ak je matka v pohybe počas dňa. No akonále si sadne či ľahne, dieťatko sa pretáča a kope do brucha.
  8. Zaspávajte a vstávajte s bábätkom. Hovorí sa, že režim bábätku nevytvoríme mi, ale ono nám. Nie je to jednoduché, no pokiaľ je to v možnostiach a schopnostiach rodiča, ukladajte sa na spánok s bábätkom a vytvorte si návyk na skoršie vstávanie.
  9. Pred spaním poriadne precvičiť s nohami. Prvé mesiace s bábätkom sú náročné. Trávenie a bolesť malého bruška môžu potrápiť nie jedného novorodenca. Preto vždy pred večerným spaním ( ale aj počas dňa ) precvičte s nohami bábätka, aby sa uvoľnili všetky nežiadané neduhy v črevách.
  10. Pozorujte bábätko predtým ako zasiahnete. Posledná a podľa môjho názoru najdôležitejšia rada zo všetkých. Častokrát totižto zasiahnete skôr, ako je nutné a bábätko rozrušíte či preberiete. Následkom nepremysleného zásahu je hysterický plač, ktorý sa veľmi ťažko utešuje. Ak bábätko pomrnkáva alebo sa krúti či prehadzuje, skúste ho pár sekúnd pozorovať, predtým ako zasiahnete. Možno stále spí, len sa prebudilo z jednej spánkovej fázy a zaspáva do druhej.

Pripomeniem, že to nie je žiaden univerzálny postup ani návod, ako naučiť bábätko v noci spávať. Sú to rady, ktoré som si vyhľadala prípadne odpozorvala a možno práve jedna či niekoľko z nich, vám môžu pomôcť pri vybudovaní si nočného režimu s vašim novorodeniatkom.

Každopádne držím palce všetkým rodičom. Ak máte aj vy svoj tip, ako na večerné uspávanie, pokojne mi ho napíšte dolu do komentára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *