Home / Výstavba rodinného domu, náš najväčší DIY projekt !

5/5 - (1 vote)

A je to tu ! Postav dom, zasaď strom, hurá !

Rozbehli sme náš najväčší DIY projekt, výstavbu rodinného domu. Už je to takmer druhý rok, odkedy sme začali vybavovať všetky potrebné papiere na výstavbu domu. Nebyť najtrpezlivejšieho a najodhodlanejšieho Martina, určite by sme nezačali s výstavbou domu ani teraz, po takmer dvoch rokoch. Ale o byrokracií a čakačkách na slovenských úradoch o tom potom, to je na jeden celý samostatný článok.

Musím verejne prehlásiť, že ja osobne by som to nedala. Nie že by som nezvládla vybavovanie papierov, pretože ak naozaj veľmi chcete, vybavíte si to samostatne od začiatku až po stavebné povolenie, ako to bolo v našom prípade. Martin mal naozaj trpezlivosť a priebojnosť pri vybavovaní všetkých povolení a ja, no ja by som na to všetko nemala ani energiu, ani silu a predovšetkým nervy.

Martin všetko sám svedomito a poctivo vybavoval a ja som len neveriacky krútila hlavou. Ja by som si už asi dávno kúpila len malú maringotku niekde pri lese, alebo starý rozpadnutý dom niekde v Štiavnici a žila poctivý vidiecky život. No je mi úplne jasné, že svoje je svoje. Môžeme ( aj sme si ) naprojektovali dom presne taký, po akom sme vždy túžili. Všetko bude krásne, nové a čistučké. Navyše si budeme robiť celú výstavbu svojpomocne a tak máme zaručené, že práca bude poctivo a kvalitné odvedená.

No ale od úplného začiatku.

Prečo sme sa rozhodli bývať na Orave, na Slovensku ? Skúšali sme to ešte v začiatkoch v zahraničí a bohužiaľ alebo bohuvďaka, nám to nevyšlo a vrátili sme sa späť na rodnú hrudu. Pred takmer dvoma rokmi, sme začali riešiť otázku samostatného bývania. Padlo mnoho návrhov, no ako to u nás chodí, jeden sníva o voze, druhý sníva o koze a kým zosynchronizujeme naše spoločné sny, trvá to niekedy naozaj dlho. Aj roky, fakt, neklamem. Nakoniec to dopadne tak, že upustí jeden uzdu aj druhý, kývneme rukou a začne sa konať. Naskytla sa nám príležitosť pozemku v Martinovej rodnej obci a tak sme obaja prikývli a zhodli sme sa.

Po dohode padla otázka projektu domu. Je to veľký záväzok a zodpovednosť vybrať taký dom, ktorý sa nám bude páčiť po celý život a bude nám slúžiť najlepšie ako vie.

Vždy som mala vo svojej vízií o vlastnom domčeku útulný vidiecky dom s modernými prvkami a odkazom na slovenskú architektúru. Nevedela som nájsť nič, čo by nás oslovilo. Prechádzala som rôzne projekty, obrázky, návrhy. Hľadala som v histórií architektúry starých slovenských domov. Nič nás veľmi neoslovilo, pretože sme snívali mať niečo “špeci” niečo viac, ako majú obyčajné slovenské domy.

Až v jedno pekné jarné ráno som našla na internete projekt rodinného domu s otvoreným stropom a galériou nad kuchynskou linkou a špajzou ukrytou pod schodami. Na Pinetreste som mala už roky uloženú plnú nástenku škandinávskych polodrevených domov bez presahov strechy. Napadlo ma, že by bolo skvelé prepojiť krásny minimalistický severský dizajn architektúry so špecifickým prevedením otvoreného interiéru domu.

Projektantovi sme na pozemku prezdieľali náš návrh. ” Len aby tu zapadol do prírody, aby ničím nenarúšal prostredie. Jednoduchý, severský dizajn s prírodnými prvkami. Nemusí byť veľký, no dostatočne veľký na to, aby sa do domu vošlo všetko to, čo potrebujeme. Predstavte si ho produkt od Ikei. Prinesiete si domov malú krabicu z ktorej vybalíte celý dom.”

Tak aj bolo. Máme jednoduchý no zároveň prepracovaný každý jeden kút v našom dome. Je rozdelený na 2 časti : denná časť a nočná časť.

Tieto dva sektory sa napájajú k sebe v prostriedku, pri hlavnom vchode.

Denná časť sa skladá z : obývačky a prechodom na terasu, jedálenského kúta so sedením v okne na parapetnej doske, barového pultu, ktorý oddeľuje kuchyňu od jedálne a obývačky, kuchynskú linku v tvare U s rohovým oknom a výhľadom na prírodu, vstvanými dverami v kuchynskej linke, ktorá je vstupnou bránou do špajze ukrytej v schodisku a galériou, ktorá sa bude nachádzať nad kuchyňou. Galéria bude mať francúzske okno s výhľadom na prírodua zároveň to bude aj môj ateliér a kreatívne miesto na tvorbu. Táto denná časť bude s otvorenými 5,5 m vysokým stropom.

Nočná časť je v druhej polovici domu. Nachádza sa v nej garáž, pivnica ( ktorú sme nechceli ) ale nakoniec sa možno predsa len zíde ( teraz sa Martin zasmeje ), ja som ju razantne odmietala, pretože mi to príde zbytočné si dnes vstavať pivnicu. No bol by to priestor, ktorý by sa tak či onak musel zasypať hlinou a tak sa nakoniec vytvorí. A ktovie, ajáj, možno hudba budúcnosti raz prinesie, že tam budem mať keramickú dielňu a hrnčiarsky kruh a pec na vypaľovanie keramiky. Ale o tom potom.

Nočná časť domu ako ju nazývame sa skladá z toalety, technickej miestnosti, chodby a schodiska v ktorom bude zabudovaný úložný priestor. Na poschodí nad garážou ( pretože nad kuchyňou je otvorený strop) budú tri spálne, kúpelňa so strešným svetlovodom ( nedávame si strešné okná ), samostatná toaleta a úložný priestor pod strechou podobný šatníku. Z chodby, ktorá vedie k izbám bude možné padacími dverami vyliezť do samotného špicu domu alebo do takzvanej povaly, na ktorej nebudú okná, no bude slúžiť ako odkladací priestor.

Aby som nezabudla v izbách budú francúzske okná a spálne nebudú vôbec veľké, len na základné potreby ako je skriňa, posteľ, stolík a podobne. Balkóny nemáme. Joj, ani nechceme, stačil nám balkón v paneláku. Radšej si vychutnáme kávičku na terase.

Ešte by som spomenula kúpelňu. Vaňu zatiaľ neplánujeme, len sprchový kút v štýle Walk-In. Skrinku, umývadlo, práčku a bielizník. Nič veľké, len to základné, čo kúpelňa má obsahovať.

Všetko minimalistické v prírodných farbách a materiáloch v seversko škandinávsko – slovenskom štýle. Určite nie preplácané, preto si chceme dať skutočne záležať na výbere nábytku, farieb a materiálov.

Ja sa smejem, že radšej budem spať pol roka na paletách, ale počkám si na peknú posteľ. Pretože viete čo je najhoršie. Ak niečo súrne potrebujete, kúpite prvé čo ponúkajú v obchode. Potom to dopadne tak, že sa vám to o mesiac nebude páčiť a máte tri možnosti : predať ( čo sa nemusí vždy a je to pod cenu ), vyhodiť ( a jáj ) alebo sa na to pozerať niekoľko rokov a gúľať očami, pretože sa musíte pozerať na niečo, čo sa vám absolútne nepáči a nezapadá to do vášho interior design.

Samozrejme nie je dom len o vnútrajšku, ale i zovňajšku. Preto predbežný plán na vzhľad našej záhrady je nasledovný –

  • pergola ( drevený prístrešok ) nad vstupom do domu a nad terasou
  • drevený obklad domu z prednej časti od cesty
  • zámková dlažba v prírodnom kameni pred domom a vstupom do garáže
  • dostatočne vysoký a zabezpečený plot, aby cezeň neprešla ani čivava ( nemáš zač Coco )
  • prírodný plot po stranách pozemku z živého buku
  • vyvýšené záhony pozdĺž zadnej strany záhrady
  • do budúcnosti sklenník
  • compost stage
  • terasa

Rastliny, kry a stromy, ktoré budeme mať v záhrade musia spĺňať estetický, ale i funkčný význam. V našej predstave je záhrada, ktorá sa stará sama o seba a vytvorí akýsi vlastný ekosystém.

Tak napríklad v prednej časti záhrady by som chcela mať eukalyptus, ktorý môžem celoročne využívať na výrobu vencov. Levanduľové kry, čučoriedkové kry, čerešňu, jabloň, slivku alebo aj napríklad také severské kaki. Bylinkové záhrady alebo tzv. Green wall na betónovej nosnej stene pod garážou.

Veľkým kritériom nášho domu bolo, aby bol samostatný, funkčný, estetický a ekoligický. Čo sa týka vykurovania, budeme používať tepelné čerpadlo a fotovoltaické panely.

Verím, že to pochopíte, no nakoniec som sa rozhodla nezdieľať verejne projekt nášho domu. Samozrejme budem s vami zdieľať to, ako postupujeme, inšpirácie na interiérový dizajn, záhrady, nápady, DIY a rôzne iné. Postupne vám odkryjem vzhľad nášho projektu.

Nuž, tak Martin postaví dom a ja z neho vytvorím domov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *