Ako sa pripraviť na deň D. ? Maliník, strava, cvičenie

5/5 - (1 vote)

Internet je pohltený všelijakými radami a tipmi na to, ako sa čo najlepšie pripraviť na očakávaný deň D alebo inak povedané na samotný pôrod. Návody na uľahčenie, zjednodušenie, lepšiu psychickú a fyzickú prípravu.

Hlavou mi behá milión otázok, či je to skutočne pravda. Či sa prirodzený proces tela, akým je pôrod dokáže naozaj uľahčiť. Je to všetko v našej hlave, alebo telu fakticky dokážeme prilepšiť ?

Poďme sa teda nato spoločne pozrieť…

Ostružina malinová

Ospevovaný maliník, ktorý sa odporúča piť 4 týždne pred pôrodom. Ideálne dávkovanie čaju je ( 1 týždeň – 1 šálka denne; 2 týždeň – 2 šálky denne; 3-4 týždeň – 3/4 šálky denne ). Chuť čaju je typická bylinková, dochutiť si ho môžete medom a citrónom. Najvhodnejšie je piť maliník ráno, napríklad k raňajkám.

Aké sú skutočne účinky ostružiny malinovej ?

“Rôzne štúdie dokazujú, že ženy, ktoré ho v posledných týždňoch tehotenstva pili pravidelne, majú kratšiu druhú dobu pôrodnú a všeobecne je pôrod menej bolestivý a vyčerpávajúci. Čaj totiž uvoľňuje svaly maternice, panvového dna a pôsobí proti kŕčom. Je bohatý na vitamíny a minerálne látky – najmä vitamín C, železo a vápnik.

Mamičky sa zhodujú, že má vplyv aj na psychickú pohodu aj dobrú fyzickú kondíciu. Pre tieto účinky je však nutné nápoj piť v priebehu niekoľkých týždňov.” zdroj

Vedecky nie je dokázané, že pitie čaju z ostružiny malinovej uľahčuje samotný pôrod. No pitie tohto čaju má už dávnu históriu v pôrodníctve, kedy sa odporúčal piť nastávajúcim rodičkám. Ja osobne som sa rozhodla maliník piť. Neupínam sa na to, že by mal byť pôrod jednoduchší, no pitím čaju nič nepokazím. Aspoň si doplním pravidelný denný pitný režim.

Ľanové semiačka

Zo semiačok ľanu odporúčajú uvariť slizký odvar v pomere 1 PL semien z ľanu uvariť v 0,5 litra vody. Nechať ochladnúť a piť.

Ja si dávam ľanové semiačka ráno do kaše alebo ich rozmixujem v smoothie. Nevarím si z nich odvar.

Ľanové semiačka majú v prvom rade napomáhať pri ľahšom vyprázdňovaní a celkovo pre ľahší “obeh” našich čriev. Odporúčajú sa konzumovať ako prípravu na pôrod, no myslím si, že nepokazíte nič tým, ak ich zaradíte do svojho bežného jedálnička.

Ďatle

Toto sú tri najčastejšie potraviny / nápoje, ktoré sa na internete odporúčajú v tehotenstve. Ďatle, ľanové semiačka a maliník. Približne 4 týždne pred plánovaným termínom pôrodu, by sme mali zaradiť do svojho jedálnička každý deň 6 -7 sušených datlí.

Ja sladím sušenými ďatľami kaše na ráno, no určite ich neskonzumujem až 6 kusov ( to mi príde neskutočné množstvo cukru ).

Ďatle sú bohaté na vlákninu a dodávajú nám potrebnú energiu počas dňa. Myslím si, že určite zdravšia variantu dobíjania energie, ako napríklad čokoláda alebo koláčik. Opäť, nie je dokázané, že datle uľahčujú pôrod, no ich konzumáciou nič nepokazíte.

Dychové cvičenie

Naučiť sa správne dýchať pri rôznych aktivitách v živote ako je napríklad plávanie pod vodou, behanie, turistika či pri veľkom návale stresu alebo strachu je kľúčové.

Rovnako dôležité je naučiť sa dýchať pri pôrode, pretože samotný pôrod je do istej miery ovplyvnený aj správnym dýchaním.

Ja som si dychové cvičenia praktizovala počas celého tehotenstva. Keďže som nemohla behať a plavárne boli kvôli korone zatvorené, chýbalo mi kontrolované dýchanie.

Pre inšpiráciu pripájam video od Wima Hofa. Jeho kontrolované dýchanie sa neodporúča v tehotenstve, pretože tehotné ženy neboli ešte nikdy testované. Podľa štýlu Wima a jeho metódy kontrolovaného dýchania zhlboka nadychujete a vydychujete 30x a následne potom zadržíte dych na 1 minútu.

Ja som si verziu upravila a ležmo na podložke alebo v tureckom sede som zhlboka nadychovala a vydychovala do brucha 30x v 3 sériách. Po dychovom cvičení som sa cítila uvoľnená a zregenerovaná.

Vedomé dýchanie mi pomohlo napríklad aj pri stresových situáciách alebo u doktorky na prehliadke, keď mi najmä v posledných mesiacoch prichádzalo veľmi slabo z ležania na chrbte. Vedomým dýchaním som sa už po 3 nádychu cítila omnoho lepšie.

Ako som spomínala vyššie, tento návod nie je určený pre tehotné ženy. No môžete sa inšpirovať napríklad po pôrode.

Pohyb, yoga, strečing alebo len bežné domáce práce

Napriek tomu, že som bola takmer celé tehotenstvo uväznená doma ( v okrese ), som sa snažila hýbať čo najviac to bolo v mojich silách.

Denne som vykonávala rôzne domáce práce, chodila som so psom na prechádzky, do obchodu na nákup, cvičila som yogu a ak som mala naozaj dobrý deň, aj workout cvičenia pre tehotné ženy. Z času na čas som sa trošku otužila studenou vodou.

Plánovala som chodiť pravidelne na plaváreň a na tehotenské pilates alebo yogu, ale bohužiaľ v tomto prvom tehotenstve sa to nepodarilo. Je mi to ľúto, ale nik nerátal s takouto situáciou.

Hýbať sa, aspoň pri bežných domácich prácach je pre mňa jednou z najdôležitejších príprav na pôrod.

Nie nadarmo sa hovorí, aby sme tehotenstvo nepreležali. Dôverne to poznáme, všakže. Keď si na dlhšie ľahneme, všetko nás bolí, hneď sa zadýchame a nevládzeme.

Osobne ma čakajú posledné týždne do plánovaného pôrodu. Pred rokom som snívala o tom, aké by to bolo vyšliapať na Gerlach alebo Mont Blanc. Momentálne pre mňa predstavuje najväčšiu výzvu zdolať 200 metrov na poštu. Existenčnú krízu pocítite skutočne až posledné týždne pred pôrodom.

No aj napriek tomu sa snažím udržiavať telo v pohybe. Aspoň strečingom, základnými yoga pozíciami alebo len jednoduchým upratovaním a varením.

Toto je jedna z mojich TOP najobľúbenejších precvičovateliek tehotenskej jógy na Youtube.

Levanduľa

Vôňa levandule upokojuje, znižuje krvný tlak a odbúrava stres.

Ak používate esenciálne oleje, pred pôrodom ale aj počas tehotenstva môžete pokojne levanduľu zaradiť do svojej zbierky.

Ja som si kúpila levanduľovú pleťovú vodu v spreji od Purity Vision, ktorú si beriem do pôrodnice.

Tvárová kozmetika v mojej kozmetickej taštičke do pôrodnice obsahuje len balzam na pery s včelím voskom, levanduľovú vodu, krém na tvár a vodeodolnú maskaru ( nech sa trošku cítim ako človek ).

Použila som ju párkrát aj teraz, hlavne ak som mala unavené oči alebo ak sa mi niektoré dni zhoršila pleť.

Pôsobí taktiež protizápalovo a pomáha pri opuchoch.

Levanduľovú vodu môžete použiť aj lokálne na rany, aby sa rýchlejšie zregenerovali.

Podľa mňa, je to skvelá investícia a určite ju budem používať aj po pôrode.

Stres nikomu neprospieva, ani vám

Povedzte vystresovanému človeku, aby sa nestresoval. Čo sa stane ? Vystresuje sa ešte viac.

Ak ste v strese, nervózna a bojíte sa, nebudem vám radiť, ako byť v pohode.

Ja sa nestresujem vôbec. Jednoducho to beriem ako prirodzený, dočasný stav tela. Evolučný chod, bez ktorého by tu nik z nás nebol.

No som si vedomá toho, že nie každý to tak má.

Radiť nebudem, no tu je pár tipov, ako zamestnať hlavu a nemyslieť intenzívne na pôrod

  • nájdite si tú istú aktivitu na každý deň ( ja píšem každý deň článok dopredu, pripravujem fotku na Instagram, vymýšľam DIY projekty, maľujem, varím…)
  • čítajte knihy, počúvajte podcasty, pozerajte videá a online kurzy
  • používajte esenciálne oleje alebo pleťovú vodu s obsahom levandule
  • vytvorte si čas len pre seba ( nalakujte si nechty, natočte si vlasy, urobte si makeup, masku na tvár, horúci kúpeľ…)
  • nájdite si čas na prechádzku a pobyt na čerstvom vzduchu
  • niekomu môže pomôcť komunikácia, prepojenie s budúcimi alebo už mamami, rozhovory s priateľmi ( aj keď cez skype alebo telefón )
  • podeľte sa so svojimi obavami alebo problémami so svojou doktorkou, povedzte jej čo vás bolí a trápi, určite vás upokojí aj slovo od odborníka

Tak toto je mojich pár prírodných spôsobov, ako si zjednodušiť / uľahčiť pôrod.

Podľa môjho názoru, je najdôležitejšia čistá hlava a taký ten pocit prípravy, že niečo pre seba robím.

Ak by malo byť aj všetko toto len placebo efekt, nech je. Dôležité je cítiť sa dobre.

Navyše vedomým dýchaním, pohybom alebo pitím čaju nikomu neublížite. Práve naopak. Okysličíte telo, rozprúdite krv v žilách a doplníte denný pitný režim – toto všetko sú fakty, ktoré nemôžu nijakým spôsobom uškodiť vášmu telu.

Verím, že ste sa inšpirovali a načerpali nové informácie. Ak máte svoje tipy alebo rady na prírodnú prípravu, môžete mi ich napísať pokojne do komentáru pod článok.

Všetky najnovšie príspevky a postrehy nájdete aj na mojom Instagrame, kde ma nájdete ako @hellovali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *