Lievance zbožňujem sladké – s makom, škoricou, jablkom či banánom. Na slané lievance dostanem chuť skutočne málokedy. V mrazničke bol nespotrebovaný špenátový pretlak a hríby bolo nutné skonzumovať čím skôr – tým lepšie. Rozhodla som sa pripraviť slané špenátové lievance a na môj údiv – boli fantastické. Chcela by som sa s vami podeliť o tento jednoduchý, no v skutku výborný a zdravý recept na rýchle raňajky, obed či večeru. Zelené lievance na každú príležitosť.
Zo surovín som pripravila lievance na 2 porcie.
Ingrediencie
- 400 g špenátového mrazeného pretlaku
- 5 PL špaldovej múky
- 200 g hríbov ( konkrétne šampiňóny )
- 1 strúčik cesnaku
- 1 PL olivového oleja
- 1/2 PL zemiakového škrobu
- 1/2 balíka kypriaceho prášku do pečiva
- štipka soli
- čierne mleté korenie
Postup
Rozmrazíme mrazený špenát. Na urýchlenie mrazenia si môžeme pomôcť tým, že ponoríme špenátový pretlak do vriacej vody a necháme zmäknúť.
V stredne veľkej miske zmiešame dokopy suché ingrediencie. Špaldovú múku, štipku soli, kypriaci prášok do pečiva, 1/2 PL zemiakového škrobu ( namiesto vajíčka ) a čierne mleté korenie.
K suchej zmesi pridáme špenát a vypracujeme pevné lievancové cesto.
Do prostriedku panvice nalejeme kvapku olivového oleja a lievancové cesto vylievame do prostriedku na rozpálený olej. Opekáme z každej strany približne 2 minúty. Opečené lievance ukladáme na čistú papierovú kuchynskú utierku, aby odtiekol prebytočný olej.
Hríby si nakrájame na drobno. Panvicu v ktorej sme opekali lievance môžeme použiť na pečenie hríbov. Hríby pečieme na miernom plameni približne 5 minút. Minútu pred koncom pridáme prelisovaný strúčik cesnaku. Hríby odstavíme z platničky a dochutíme soľou a čiernym mletým korením.
Hotové špenátové lievance podávame s pečenými hríbmi a čerstvými bylinkami. K lievancom sa výborne hodí kyslá vegánska smotana.
Dobrú chuť