Life with a newborn / druhý mesiac, výbavička pre bábätko

Rate this post

“Nie, ja to určite potrebovať nebudem.”

Bola moja pohotová odpoveď na všetko čo bolo – nemoderné, staré, dnes sa to už nerobí / nenosí. Samozrejme ešte deň predtým, ako nás mali pustiť z pôrodnice som narýchlo zháňala zavinovačku, pretože bez nej by si svoju existenciu drahý pán kráľ Eliáš nevedel predstaviť.

Či látkové plienky, ktoré som mala kúpené len v 5 ks balení. Ha ! Aj bez látkovania potrebujete plienky na podloženie do zavinovačky, ako vložku do ortopedickej plienky, na odgrgnutie, na podloženie pri prebaľovaní, na čistenie a a a … látkové plienky na kilá – ideálne biele, bavlnené. Pretože 5 ks spotrebujete v priebehu dvoch hodín.

Nenakupovala som bez zmyslu a rozmyslu dopredu, pretože som po celé tehotenstvo zastávala teóriu “nežijeme v stredoveku”. Všetko si dokážem pohodlne a rýchlo objednať domov, ak to budem nutne potrebovať. No poniektoré položky si jednoducho chcete odškrnúť zo zoznamu TO – DO výbavička, pretože to tak majú všetci. Potom kúpite napríklad prebaľovaciu podložku a prebaľujete už druhý mesiac na bavlnenej plienke. Či odsávačku mlieka a odsajete si ho presne raz. A to len či funguje vôbec správne.

Do bodky každá mama vám povie “počkaj, kým príde bábätko a uvidíš, čo budeš potrebovať.”

Takáto slabá príprava na prvé dieťa ?

Bábätko v skutočnosti nepotrebuje toho veľa, no my potrebujeme mať pocit, že sme mu dali všetko len to najlepšie. Jeho príchod je pre nás oslavou a my ho túžime privítať s veľkými darmi a uľahčiť mu jeho náročné začiatky na tomto veľkom svete.

Každé bábätko je rozdielne. Jedno miluje húpanie a druhé kočík. Tak ako ja rada píšem a vy čítate ( aspoň dúfam ).

Ak by som mohla prehovoriť za nášho syna, tak jednoznačne miluje pohyb. On ho zbožňoval už v bruchu. No nepredpokladala som, že ho bude v takej miere a rozsahu potrebovať aj po narodení. Nezaspal bez kolísania, húpania, chodenia, kočíkovania. Vyvrcholilo to mojimi dvoma presilmi na oboch rukách. Mnohokrát som ľutovala, že nemáme kolísku, že nemám novorodeneckú vložku do nosiča, že nemáme elektrické kresielko. Dnes má Eliáš 2 mesiace a kedže nemal toto všetko vyššie spomenuté, musel sa naučiť doma spávať bez pohybu, pretože kočíkovať nie je možné 24 hodín denne. Aj napriek tomu, že prvé týždne uspávania boli náročné, som úprimne hrdá na to, že nie sme zasypaní hromadou detských nutností.

Rozhodla som sa preto pre vás spísať 10. vecí, ktoré sme využili pri Eliášovi. Schválne píšem pri “ELIÁŠOVI” pretože ak to využil on, neznamená, že to nutne využijete aj vy. Môžete sa inšpirovať či zapísať si to do svojho TO – DO listu výbavička.

  1. Zavinovačka – ktorú som hrdinsky a nástojčivo odmietala. Prvú sme mali požičanú a druhú sme museli dokúpiť, aby sa mohli prestriedať. Odporúčam úplne jednoduchú, idálne požičanú alebo z druhej ruky a na zaväzovanie. Nevyužijete ju dlhšie ako mesiac či dva.
  2. Hniezdo – bolo pre mňa blbosť na prvú. Môžem použiť vankúš na kojenie alebo zrolovať deku a obtočiť ju okolo postieľky. To som však netušila, že v noci bude spávať s nami a cez deň hocikde, len nie v postieľke. Dnes už spáva počas dňa ( ak sme doma ) v postieľke, no hniezdo je využívané na sto percent. Poslúži výborne aj ako podložka na hranie, aby sa bábätko nepretočilo z postele na zem.
  3. Hrazdička na hranie – bábätko sa potrebuje hrať ? Hlúposť. Lapač prachu. Moderný výrobok. Moje odpovede pred dvoma mesiacmi by boli presne takéto. Drevenú hrazdičku som našla na bazári za polovičnú sumu v top stave. Máme ju doma týždeň a ja si v pokoji pripravím ráno kašu či poobede uvarím kávu. Na hrazdičke má Eliáš vyvesenú farebnú žabu, ktorú dostal ako darček. Naučil sa zdvíhať nohy, chytiť žabu za ruky a za krúžky a poriadne ňou otrieskať hrázdu. Ozaj, batoľatá sa skutočne dokážu hrať ? Prečo mi to niekto nepovedal skôr ?
  4. Mojžišov kôš – pekné, ale zbytočné. Takáto reakcia pravdepodobne zaútočí na vás z vášho okolia. Kupovala som ho z bazáru za 1/2 cenu a aj napriek tomu že sa mi 1. veľmi páčil – pretože dizajnovka, 2. prenosná postieľka je super vec. Tak môžme s Eliášom presádzať na balkóne kvety či variť v kuchyni.
  5. Spací vak – využívame momentálne. Prejsť plynulo od zavinovačky k spaciemu vaku je výmysel hodný Nobelovej ceny. Nelámte si hlavu drahými vačkami, ako ich familiárne nazývam. Bazáre a Modré koníky sú plné super vačkov v top stave.
  6. Čiapočky na zaväzovanie – sú jediné, ktoré sme z tých 10 ks ktoré mám v šuflíku skutočne využili. Vymyslieť čiapku pre novorodenca, ktorá nemá šnúrku pod krk je neskutočná hlúposť na prvú. Čiapočky som kupovala zo Zary.
  7. Zavinovacie body – prosím používajte len zavinovacie, ak sa chcete vyhnúť rozbitým nervom pri prezliekaní v priemere osemkrát za deň. Musím povedať, že body som kupovala v Lindexe, Zare, H&M, Lupilu, Pepco a Tesco. Moja úprimná recenzia, ak sa jedná o strih a kvalitu je takáto – Pepco, čistá katastrofa; Lupilu po vypratí vyzeralo ako šaty; Tesco 50/50; H&M čakala som trošku viac, ale môže byť; Zara – chválitebné ( dobrý materiál aj strih ), objednala som však body cez hlavu; Lindex – Ďakujem za super oblečenie, aspoň ty si mi zachránil moje zúbožené nervy po pôrode. Lindex sa nevypral, nescvrkol, nevyťahal. Drží tvar a farbu. Má super strih, materiál a najmenšia veľkosť sa dokáže zväčšovať ešte 3 mesiac. Body sú síce drahšie, no verte mi, oplatí sa investovať. Navyše sa určite dajú nájsť za 1/2 cenu na bazároch alebo počkať do výpredaju, takto som nakúpila aj ja.
  8. Pyžamká na zips – urýchlia toľko času. Počas materskej “dovolenky” hrá čas proti vám. Každá ušetrená minúta sa počíta. Najmä v noci, ak prezliekate už 3 pyžamko a cítite sa ako kvalitne prevalcovaný zombie. Trafiť cvočky k sebe a ešte ak preskočíte jeden rad, dovidenia. Pyžamko na zips, vynález roka.
  9. Kôš na plienky – je klasika nad klasiky, no určite ho ocení každá mama. Najskôr som chcela taký ten super moderný, ktorý vám po vhodení stočí plienku do sáčku. No vždy si položím otázku : ” ako využijem túto či tamtú vec o pár rokov ? ” Objednala som úplne obyčajný kôš, ktorý pripomína vedierko na vodu s pokrievkou. Účel spĺňa a neskôr sa môže využiť napríklad ako vedro na utieranie dlážky.
  10. Pančuchy – sú skvelá retro alternatíva polodupačiek. Navyše pančuchy od Jeej DESIGN či Mile vám vystačia jedny na pol roka. Chvála, že som kúpila len jedny polodupačky a nezaplatila zane nekresťanskú sumu. Ak sa pýtate prečo, odpoviem vám : ” NEVYUŽILI SA ANI JEDEN X. ” Tesné na brušku a nohy pokrčené. Nie, nabudúce radšej dokúpiť o jeden pár pančúch naviac.

Samozrejme osvedčilo sa nám kopec iných vecí ako lampička, cumlíky od BIBS, capačky od Lodger, detský olej od Weleda, kontrastné kartičky, kolotoč, hracie zvieratko, ovečka na uspávanie s bielym šumom, postieľka, kočík…

Ak by som mohla vrátiť čas, určite by som si kúpila novorodeneckú vložku do nosiča, pretože šatka … ah šatka. Dobre, ostanem pri tom, že ju možno neviem používať.

Druhýkrát by som taktiež vyberala kočík podľa hmotnosti, pretože ten náš je pre mňa ťažký. Hlavne preto, že ho musím 3 krát denne znášať a vynášať po schodoch, pretože na prízemí nie je výťah.

Čo plánujem kúpiť v najbližšej dobe je clona na kočík proti slnku, pretože prehadzovať plienku cez kočík je síce minimalistické, no ak ju zbierate už tretí krát zo zeme, pretože ju odfúkol okoloidúci kamión, máte dosť.

Ako som už spomínala, čas ide proti vám. Každá vychytávka a ušetrený čas znamená chvíľka oddychu alebo voľného času na tvorbu, cvičenie, pečenie, čítanie … čokoľvek čím by ste sa na pár minút odreagovali.

Hej, hoj easy peasy lemon squeezy ! Mamasita hlavu hore – sme v tom všetky spoločne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *