Ak by moje druhé tehotenstvo bolo prvé, mala by som pred ním veľký rešpekt.
Každá mama, ktorá prežila tehotenstvo s odstupom času skonštatuje, že to bolo “len” 9 mesiacov. V porovnaní s celým životom, byť rok tehotná skutočne znamená len zlomok času.
No každá mama veľmi dobre vie, aké náročné obdobie tehotenstvo môže byť. Akékoľvek pozitívne alebo negatívne spomienky naň v konečnom dôsledku máme. Počnúc prvým, druhým, tretím a tak veľmi málo už spomínaným štvrtým trimestrom (šestonedelie).
Tehotenstvo
Môj príbeh začal na Vianoce. S veľkými bolesťami nohy som skončila s verdiktom – trombóza. A jediným možným riešením na najbližší rok – injekcie na každý deň a 6 týždňov po pôrode. O mesiac neskôr som dostala chrípku, z ktorej som mala viac ako mesiac neznesiteľné bolesti kostí. Naivne som si myslela, že trombóza bolí. Pokračovalo to škaredým ekzémom na tvári, ktorý veľmi svrbel a nepekne vyzeral. Nedokázala som sa postaviť na nohy z postele. A pozerať sa na seba do zrkadla.
Často ma prepadali stavy úzkosti a paniky. Z bezvládnosti. Myslím, že ak si budúca mama prežila alebo prežíva akúkoľvek bolesť v tehotenstve, vie, aké náročné to môže byť.
Moja hlava a moje telo v tom čase nedokázali vynaložiť dostatok síl.
Každý takýto deň mi pomáhalo opakovať si dookola len jednu jedinú mantru a tou bolo
“raz to skončí, nie je to večný stav”
Tak ako po každej búrke výjde slnko, po každej noci príde ráno, po každej bolesti príde úľava. Žiaden stav netrvá naveky.
A až teraz, takmer 3 mesiace pred pôrodom, môžem napísať, že sa mám “dobre”. Môžem povedať, že moje telo oddychuje. Už vnímam sprievodné tehotenské bolesti. A z týchto predpôrodných bolestí sa úprimne teším. Dokonca sa teším na pôrod. Pretože tehotenstvo je náročné.
Knihy
V prvom tehotenstve som prečítala mnoho kníh o výchove, deťoch, tehotenstve samom. O šestonedelí alebo “čo príde po pôrode” som neprečítala ani jednu.
Na knihu “The first forty days” som videla na sociálnych sieťach veľký ošiaľ a tak som si jednu z druhej ruky kúpila aj ja.
Správna výživa, rituály, oddych … to všetko každá matka po pôrode potrebuje. Ak sa stravovanie a oddych po pôrode podcení, môže byť šestonedelie pre mamu veľmi náročné.
Rada by som spadala do kategórie žien, ktoré mali po pôrode krásne šestonedelie. Bohužiaľ, nebolo tomu tak. A aj napriek tomu, že som zažila ( už spätne pozerajúc ) rýchly a dobrý pôrod, bez traumy, bez tlmenia bolestí a poranení, šestonedelie bolo doslova peklo. Moje telo sa akoby roztrieštilo na milión častí. Nepomohol tomu ani popôrodný zápal, ktorému som neunikla.
Nebola som k sebe veľmi šetrná. Mala som pocit, že potrebujem po pôrode okamžite žiť tak, ako predtým.
Z ponaučenia vlastných chýb viem, aké chcem mať šestonedelie tentokrát. Pomalé, oddychové a pristupovať k sebe s úctou najbližších 6 týždňov. Pripraviť si zásoby teplého jedla, nevyčítať si oddych a ak to bude nad moje sily, požiadať o pomoc.
Strava
Tehotenstvo si vyžaduje extra pozornosť aj v stravovaní. Myslím, že dnes sa to vo veľkom ospevuje. Moje tipy nebudú spočívať v tom, aby som niekomu predpísala, aké je správne stravovanie. Všežravec, vegetarián, vegán – čokoľvek čo je poriadne vyvážené, plnohodnotné a vyhovuje nášmu telu. To pozná na sebe každá mama.
Mne sa overilo pár “super potravín” ktoré za seba odporúčam. Čokoľvek málo alebo veľa si z toho zoberiete, je to samozrejme na vás, ako sa rozhodnete.
- Žihľava – teraz na jar ju nájdete takmer na každom rohu. Super bylinka, ktorú môžeme zbierať počas celého roka ( aj v zime by ste ju pod snehom našli ). Obsahuje množstvo minerálov a vitamín K, ktorý pôsobí proti nadmernému krvácaniu. Používa sa aj na zmiernenie pôrodných bolestí. Po pôrode je výborná na zvýšenie a produkciu materského mlieka. Žihľava obsahuje aj veľmi významné železo, ktoré v tehotenstve a aj po, tak veľmi mama potrebuje. Ja si najčastejšie pripravujem čaj z čerstvej žihľavy ale mám v to-do liste uvariť si aj žihľavovú polievku.
- Ľanové semiačka – tak veľmi ospevované. Postačí čajová lyžička na ráno. Mne v prvom tehotenstve pomohli. Aspoň si myslím, že značne k tomu prispeli. Po pôrode totižto niektoré matky opisujú ( vyprázdňovanie ) ťažšie ako samotný pôrod. Či to fungovalo alebo nie, ťažko posúdiť. Čajová lyžička ľanových semienok však určite ako prevencia neuškodia.
- Mikro zelenina – ktorá mi za oknom robí veľkú radosť. Mikro hrášok, brokolica, redkvičky, žerucha … len tak ráno na čerstvý chlieb alebo do polievky. Zelená super potravina za pár centov nabitá množstvom vitamínov a minerálov.
- Strukoviny – sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, vlákniny a zinku. Zinok vraj znižuje riziko predčasného pôrodu. Pre naše staré mamy boli strukoviny základom kuchyne. Polievky, prívarky, nátierky … Vyskúšajte napríklad tento výborný cícerový šalát, ktorý je môj najobľúbenejší.
- Čaj z malinových listov – sa odporúča piť mesiac pred pôrodom. Čaj obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú uvoľniť svaly maternice a panvy. Čaj som v správnom pomere pila pri Eliášovi a budem aj teraz.