Umelkyňa zaplietania Adriána Štepaňáková : “Nech je život akokoľvek náročný, nevzdávaj sa svojho sna, veď kvôli snom žijeme.”

4.5/5 - (2 votes)

Existuje len pár krásnych bytostí, ktoré sú nabité takou obrovskou dávkou pozitívnej energie a príjemnej nenútenej spirituality. Adriána je bezpodmienečne jednou z nich. Osobne sme sa nikdy nestretli, no aj napriek tomu mám pocit, akoby Adrianin Malý strom prežíval so mnou celý život. Počas prípravy rozhovoru som mala neustále zimomriavky na rukách. Láska, energia a trpezlivosť, akú vkladá mladá umelkyňa do svojej tvorby vás dostane do nemého úžasu.

Ahoj Adriána, mohla by si sa na úvod na našim čitateľom predstaviť ?

Ahojte, volám sa Adriána Štepaňáková, pochádzam z Oravy a posledné roky sa snažím tešiť ľudí svojou ručnou prácou pod značkou Malý Strom. Vyrábam prevažne dekorácie ale aj kopú iných vecí.

Prečo práve Malý strom tvorí ? Odkiaľ si prišla na tento názov a aký ma pre teba význam ?

Hlboký. Vždy mi boli sympatické indiánske mená a všetky tie ich názvy. Raz sa ku mne od môjho jedného kamaráta dostala knižka s názvom Malý Strom od Foresta Cartera, kde hlavnou postavou bol malý chlapec, ktorému dal starý otec indiánske meno Malý Strom. Po jej prečítaní sa stala táto kniha mojou obľúbenou a toto meno som si osvojila a kedže som milovník stromov a sedí aj ten prívlastok moje indiánske meno bolo odvtedy Malý Strom. Kedže sa venujem výrobe lapačov snov, ktoré pochádzajú z indiánskej kultúry celé mi to sedelo ako názov značky a je to pekné slovenské, žiadny anglický názov.

Ako dlho sa venuješ umeleckej tvorbe ? Našla si si k nej cestu sama, alebo ťa k nej niekto doviedol.

No to je otázne, viem že som chodila na výtvarnú ešte na základnej, asi preto som aj odtiaľ odišla, lebo mi učiteľka dala prvú dvojku 😀 😀 Bavilo ma kresliť si, no nebavilo ma, ak mi niekto niečo diktoval. Ale viem, že ako malá som si šila na šijacom stroji oblečenie pre bábiky. „Nechaj ma tak, ja si to urobím!“  Vždy som bola samouk, takže asi sama! Vlohy z rodiny na to mám.

 K tvorbe lapačov snov som sa dostala pred 5 rokmi a to spolu so sestrou, keď sme si chceli vyrobiť jeden pre seba. A ja som neodolala, vyrábala ďalej, rozdávala a potom už nebolo komu. Tak som sa rozhodla ponúknuť ich svetu

Ako dlho sa venuješ macramé zaplietaniu ?

Venujem sa mu od apríla minulého roku, kedy som začínala s náušnicami.

Prečo si sa rozhodla tvoriť umelecké výrobky z macramé ?

Veľmi sa mi páčili šperky z micro makramé, aj som si zaobstarala na ne originál šnúrku, že sa to idem naučiť z internetu, z návodov, že moju vtedy lapačovú tvorbu povýšim o micromakramé šperky, zakomponujem tam pierka, nech to má indiánskeho ducha ako všetko doposiaľ. A práve tieto návody po večeroch a nociach ma „nenaučili“ robiť micro makramé šperky, bohužiaľ.  Ale neskôr, keď začala vlna macramé dekorácií, všetky návody boli zrazu pre mňa jednoduché, hovorím si:  „Však to je niečo čo som sa už niekedy učila!“

Tak nejak som sa rozhodla v tom pokračovať, kedže sa to ľuďom páčilo a najmä sa mi veľmi páčia tieto veci v interiéri. Je to malé umenie v uzloch.

Veľmi rada kombinujem farby celý život. Mám rada zemité odtiene a farby čo nekričia a práve tu sa môžem vyhrať.

Prechádzam tvoj profil na Sashe a ostávam v nemom úžase. Ako si sa naučila tak krásne remeslo zaplietania ?

Som samouk, niečo vidím, niečo načítam, skúšam, experimentujem…celý život sa učíme.

Odkiaľ čerpáš väčšinu svojej inšpirácie na tvorenie macramé ?

Tak ako aj energiu, tak aj inšpiráciu čerpám von. Porozhliadam sa navôkol. Som často zamyslená, pretože okrem spánku sa neustále hrám s mojou fantáziou. Bojím sa, že raz sa tam niekde stratím 😀 😀 Azda tou najväčšou inšpiráciou mi je les. Napokon všetky halúzky pri tvorbe makramé sú pozbierané z lesov Slovenska, najmä okolia Oravy a Oravskej priehrady.

Do akej miery je pre teba dôležitý výber materiálu, ktoré používaš pri zaplietaní macramé ?

Páči sa mi dnešný výber všetkého, preto aj bavlna ktorú používam na výrobu macramé je zaujímavá v tom, že je recyklovaná zo starého oblečenia. Pri jej výrobe sa nepoužívajú chemické produkty. Keby ste vedeli koľko textilu sa za sekundu vyhodí a niekto vymyslí tak úžasnú myšlienku a zrecykluje to, krása tvoriť.

Takisto, ak idem do lesa pracovne! Krása tvoriť! Na halúzky si potrpím, som totižto halúzkoholik, nájdem jednu, vidím ďalšiu, pustím prvú…:D 😀 a hodiny by som chodila po lese a zbierala ich. Mám ich všade kopu! Takže vyberám ich starostlivo ku každej macramé dekorácií. Nedám tam prvú čo nájdem, často sa aj pýtam svojich zákazníkov, aká sa im páči, ak vyrábam na mieru.

Čo všetko si môžeme kúpiť od @malystromtvori ?

Tvorím prevažne dekorácie do interiéru: lapače snov, macramé dekorácie: lístky, sovy, zrkadlá, závesy na kvety, …

Taktiež rôzne náramky, náušnice, retiazky na cumlík, brošne, anjeliky. Neustále tvorbu rozširujem ďalej a ďalej…

Aby v tom nebol chaos sú to všetko vecičky vytvorené z prírodných pierok alebo macramé technikou. Tieto dve techniky spájam dokopy. Lapače snov budem tvoriť vždy. V Malom Strome ostane vždy duša indiána

Aké sú tvoje plány do budúcnosti ?

V tvorbe? Ponechať túto macramé techniku vo svete! Dostala ma! Mám pocit, že s ňou by som prežila aj v divočine 😀 😀 😀 (smiech) alebo pôjdem za námorníčku, keď viem toľko uzlov! 😀 😀 A ak sa mi to nepodarí, naučím sa niečo nové!

Prečo práve výrobky od Malý strom tvorí ?

Hm….Ja všetko neustále vyrábam s malou dušičkou, či to niekoho zaujme, no aj keď zaujme, stále si neverím, túto otázku by som položila skôr ľuďom.

 Pre kvalitu spracovania, možnosť výberu či lesné farby?

Chcela by si našim čitateľom ponechať posolstvo ?

Kúpili ste si už niečo, čo niekto ručne vyrobil ? Poobzerajte sa okolo seba. Vážite si to viac, ako ostatné veci? Je to tak, pretože viete kto to vyrobil a viete s istotou že to vyrobil za dobrých podmienok a s láskou k práci.

Nech je život akokoľvek náročný, nevzdávaj sa svojho sna, veď kvôli snom žijeme…

Ďakujem ti Adriána za krásny rozhovor, ktorý dojal nie jedného nášho čitateľa. Si jedna z mála umelcov, ktorí dokážu zhmotniť lásku. Prajem ti veľa úspechov a naplnených snov

Adriáninu tvorbu nájdete na Sashe ako Malý stromFacebook a Instagram

Adriána bola taká úžasná a rozhodla sa venovať 2 ručne zapletané macramé do súťaže : macramé sovičku a závesné macramé. Súťaž bude prebiehať na Instagramovom účte @hellovali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.