Tipy na knihy o bábätkách, rodičovstve a psychológií

Rate this post

Šťastie praje pripraveným ? – tuším sa to tak hovorí. Netuším, či existuje príručka alebo “správna” príprava na tehotenstvo / rodičovstvo, pretože každé telo je iné, každé tehotenstvo je iné a samozrejme – každé bábätko je diametrálne odlišné.

No sú isté situácie, ktoré prípravou a dostatočnou informovanosťou môžeme lepšie pochopiť. Prečo sa niektoré fyziologické zmeny dejú – v tele ženy, v tele bábätka. Psychológia, emócie či základné potreby bábätiek. Ako reagovať a zároveň ako nereagovať v mnohých situáciách pri výchove malého človeka. Z rád si môžete “vycucnúť” len toľko, koľko potrebujete.

Nad niektorými sa zamyslieť a naopak nad ďalšími zas povzniesť.

Inšpirujte sa a nechajte sa inšpirovať. Počúvajte svoju intuíciu. Vaše telo, vaše dieťa, ktoré spoznáte jedine vy.

  1. Samostatné dieťa alebo ako sa stať lenivou mamou ( Anna Bykovová )

Detská a rodinná psychologička Anna Bykovová odpovedá na otázky prečo sa stať “lenivou mamou”. Prečo je niekedy veľmi dôležité ponechať dieťa robiť veci samostatne, aj keď nás to častokrát môže stáť kopec “nervov” a času. Prehnanou starostlivosťou a zastávaním názoru, že dospelý vedia všetko lepšie a rýchlejšie, dávame dieťaťu dostatočný dôvod myslieť si to tiež. Veľmi dobre spracovaná, miestami až komicky napísaná knižka o tom, že byť občas lenivý a nepomáhať deťom vo všetkom, nemusí byť automaticky znakom zlého rodiča. 7/10

2. A dosť ! Francúzske deti nevystrájajú pri jedle ( Pamela Druckermanová )

Úžasná knižka, ktorú som doslova zhltla. Predpokladám, že čitatelia tejto francúzskej výchovy sa rozdelia na dve skupiny – toto v živote nie a toto presne áno. Ja som niekde v strede, no prikláňam sa viac k áno ako nie. V skratke je to kniha o tom, ako jedine spokojná mama vychová spokojné dieťa. Nie je okamžite vinná, ak si odkrojí kúsok času len pre seba. Kniha o tom, ako dieťa už od skorého a útleho veku ( pre Francúzov ideálne od narodenia ) vedú v rámci normy k výchove cadré, čiže istej normy. Učia ich rešpektu, slušnosti a správajú sa k nim, ako k dospelým bytostiam. Nerobia medzi deťmi rozdiel v komunikácií či stravovacích návykoch. Deti sa vedia pozdraviť, prespať pokojne aj celú noc a nenarobiť neporiadok v reštaurácií. Na knižku si musí spraviť názor každý sám, no podľa mňa je veľmi zaujímavo napísaná a ponúka pohľad výchovy z iného uhla pohľadu. 8/10

3. Psychológia pre milujúcich rodičov – najnovšie vedecké poznatky prakticky a ľudskou rečou ( Jana Bašnáková, Eva Vavráková, Jana Zemandl )

Praktická ( podľa mňa povinná ) príručka pre každého, kto vychováva batoľa. Ako pochopiť dieťa od narodenia až po jeden rok života ? Jednoduchá a zrozumiteľná príručka psychológie, ktorá sa odohráva vo svete malého človeka. Kniha vás prevedie doslova všetkým. Od jeho malého sveta v maminom brušku, prvým pohľadom na svet, prvým spánkom vo svojej posteli ale aj prvými prekážkami vo svojom maličkom svete.

O tom, ako jediná komunikácia s vami je plač, ako sa dieťa do jedného roka života nedokáže rozmaznať, ako veľmi je odkázané na vás. Poniektoré procesy sú jednoducho fyziologické a na ich dozrievanie si musíme počkať. Zrozumiteľne spracovaná vedecká kniha, ktorá mi už teraz pomohla pochopiť mnoho faktov o živote a psychológií bábätiek. Odporúčam 10/10 !

4. Montessori pre batoľatá ( Simone Davies )

Na Montessori knižku si nechávam neustále čas. Ak sa potrebujem inšpirovať alebo si prečítať kúsok zaujímavého textu, otvorím knihu, nasajem dostatočné množstvo informácií a odložím na poličku. Montessori knižka je práve jednou z tých, ktoré otvárate po celý rok. Veľmi sa mi páči celý kocept a učenie Montessori. Aby som v skrate vysvetlila čo znamená Montessori je to toto :

“Montessori pedagogika je alternatívna a svetovo uznávaná metodická sústava. Skladá sa z filozofie rozvoja dieťaťa a z konkrétnych praktických postupov s pomôckami. Vznikla na základe pozorovaní Márie Montessori o vývine detí v ranom veku. Základné heslo Montessori filozofie znie – pomôž mi aby som to dokázal sám. ” píše o Montessori metóde eduworld.sk

Montessori domácnosti sú prispôsobené svetu detí. Všetko je na dosah ruky a vo výške ich očí. Aby si samostatne vedeli napríklad obuť topánky, či zaliať vlastnú bylinkovú záhradku. Montessori je o učení sa, nie príkazoch. Montessori hračky sú zväčša náučné, senzorické, umelecké či hudobné. Sú predovšetkým vyrobené z prírodných materiálov a zastávajú heslo menej je viac. Je skutočne množstvo krásnych Montessori aktivít s deťmi od batoľaťa až po školský vek. Montessori metóde sa budem na blogu venovať častejšie. Nakoľko mám v pláne Eliáša viesť touto metódou, plánujem vyrábať rôzne hračky, aktivity, či prispôsobovať mu jeho “hrací” priestor podľa zásad Montessori. Za mňa 10/10 do každej knižnice.

  • TIP na sériu dokumentárneho filmu na Netflixe – Babies a najväčšiu bizarnosť o mamách a ich deťoch ( berte s neskutočne obrovským nadhľadom ) Yummy Mummies

TIPY NA PODCASTY o pôrode a tehotenstve

  • Prvý pôrod : Čo ženy čaká v pôrodnici
  • Pôrod nemusí byť horor. Ako na to ?
  • Pôrod v pôrodnici na Slovensku od A po Z
  • Predporodni kurz a vse o priprave na porod s Mgr. Pavlou Kasparkovou
  • Príprava na pôrod v pôrodnici s pôrodnou asistentkou Mgr. Martinou Didekovou
  • COVID-19 a tehotné: MUDr. Peter Kaščák
  • Tamara Klusová o porodech a materstvi – Nastav dUŠI

TIPY NA APLIKÁCIE v TEHOTENSTVE

  • Pregnancy+ ( každý týždeň nové informácie, denníček, bábätko prirovnáva k veľkosti ovociu…)
  • Modrykonik.sk – nakúpila som tam 90% detského oblečenia ( prosím len si tam nechoďte po rady )

Pripravené aplikácie po tehotenstve

  • Promama ( dojčenie, fľaška, stretká, záznamník, lieky, výlety … všetko v jednej aplikácií )
  • Uspávač ( zvuk práčky, fénu, dažďa, biely šum … )
  • Baby+ ( pokračovanie Pregnancy+)
  • Huckleberry ( niečo podobné ako Promama s tým rozdielom, že aplikácia je zahraničná )
  • Nursing time ( časovač dojčenia )

Mohli ste si všimnúť, že sa rada pripravujem dopredu. Samozrejme existujú aj mnohé iné knižky, filmy, podcasty či aplikácie. Ja som si vybrala tieto, no budem veľmi rada, ak mi napíšte dolu do komentára, aké ste si vybrali vy a aké vyhovovali vám.

PS : tento článok je písaný počas môjho tehotenstva, pred príchodom Eliáša na svet.

Napísať mi môžete aj na môj instagramový účet @hellovali, kam pravidelne pridávam fotky, tipy a postrehy z mojich všedných dní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *