Kreativita si vyžaduje odvahu

Rate this post

Včera večer som počúvala podcast, kde sa okrem iného spomínalo aj to, aký je pravý význam Sebavedomia. Častokrát si ľudia myslia, že byť sebavedomý automaticky znamená byť pyšný alebo namyslený.

Práve naopak. Ak by sme slovo sebavedomie rozložili na dve časti, vznikli by slová – SEBA a VEDOMIE. Uvedomenie si samého seba. Vlastnú hodnotu, schopnosti, znalosti, zručnosti…

Častokrát nám chýba uvedomenie si samého seba. Podceňujeme vlastné schopnosti. Domnievame sa, že to čo robíme, musíme ovládať na sto percent.

Nie len včerajší podcast, ale aj celý rok 2022 mi otvoril oči v mnohých smeroch. Dokázala som sa vysporiadať s negatívnou spätnou väzbou, ktorú s odstupom času nevidím vôbec negatívne.

Tri dni potom ako sa to stalo, som sa pýtala samej seba, čo robím zle. Komu som ublížila svojou prácou. Po troch dňoch som si v duchu položila otázku. Skončím teraz a už nikdy pre nikoho nič nevytvorím, alebo urobím krok vpred a ukážem svoju tvorbu, všetky moje plány, to čo chcem pre ľudí vytvoriť a že toho môže byť skutočne veľa. Koľkým ľudom sa moja práca páči ? A aký je počet tých, ktorým nie ? Rozhodla som sa pokračovať. Toto bol môj prvý krok.

V ten deň som si povedala, že nechcem vidieť žiadnu inú tvorbu. Chcem tvoriť len to, ako to cítim ja. Čo sa páči mne. Aby nemohol nikto moju tvorbu porovnávať s ostatnými.

A viete čo ? Nie je to reálne a ani produktívne.

Jedna z mojich najobľúbenejších austrálskych ilustrátoriek Sha’an d’Anthes v jednom svojom Youtube videu odpovedala na otázku, ako sa vysporiadáva s tým, že ju tisíce ilustrátorov kopíruje, odpovedala takto.

Neprekáža jej, ak umeleci vytvoria niečo nové a podobné tomu, čo kreslí ona. Prekáža jej, ak veľká korporácia skopíruje jej prácu, nevytvorí nič nové a profituje na tom.

Práve ona každoročne v októbri nabáda milióny ľudí k umeleckej výzve. Takto spoločne každý rok tvoria státisíce ľudí po celom svete umelecké diela na rovnakú tému. Nikdy nikto nenakreslí dva identické obrázky. Tak ako nie je možné ušiť dve identické hračky, vymodelovať dva identické hrnčeky z hliny alebo odohrať identické predstavenia v divadle.

Namiesto nenávisti, reagovala podporou. Je hlúposť nepodporovať sa. Neinšpirovať sa. Schovávať sa.

Henri Matisse raz povedal, že kreativita vyžaduje odvahu.

Preto, chcem tvoriť to, čo sa páči vám. Chcem sa inšpirovať a zároveň byť sama sebou v mojej tvorbe. Minulý rok som dokončila vaše objednávky, za ktoré som veľmi vdačná. Tento rok sa zameriavam na vlastnú tvorbu, no zároveň som neustálym tichým sledovateľom trendov, ktoré sa páčia vám.

Processed with VSCO with dog3 preset

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.