Inšpiratívna šperkárka Kristína “Chcem prinášať niečo nové a originálne. Niečo, čo ženy budú nosiť s radosťou !”

Rate this post

Kiku som našla úplnou náhodou pri skrolovaní Instagramu. Jej tvorba ma natoľko zaujala, že som si musela prejsť jednu po druhej, každú fotografiu jej šperkov a v nemom úžase som obdivovala nádherné náušnice.

Zbožňujem jednoduchú a minimalistickú tvorbu, ktorá je precízna a originálna. Navyše je to tvorba šikovných slovenských ručičiek. Koho iného podporiť, ak nie “svojich” národných umelcov ?

Ja osobne by som sa ešte vyjadrila k šperkom. Podľa mňa, je to odvetvie, ktoré je často podceňované. Bižutéria je dnes tak neskutočne lacná. Často nakúpime obrovské sety náušníc a náramkov, za likvidačné sumy. Lacné šperky stmavnú, stratia svoj tvar alebo zhrdzavejú. K nákupu lacnej “bižu” pristupujeme laxne. “Predsa načo sa trápiť, za pár centov nakúpim novú.”

Skúste si položiť otázku, koľko takejto lacnej bižutérie vlastníte ? Akú výpovednú hodnotu majú pre vás náušnice/náramky/náhrdelníky, ktoré vám ležia v šperkovnici ? Majú svoj vlastný príbeh ? Podporili ste jej kúpou obchodníka, umelca či šperkára ?

Ak ste si ani jeden krát neodpovedali “áno” mali by ste skutočne prehodnotiť svoje nákupy.

Naše staré mamy si tak isto poctivo kupovali doplnky u šperkárov alebo “šporili” do hrnčeka korunku za korunkou aby si povedzme za rok, mohli kúpiť zlaté náušnice, ktoré nosili celý život.

Ahoj Kristína, mohla by si sa na úvod našim čitateľom v krátkosti predstaviť ?

Ahojte ! Volám sa Kristína a pochádzam z východného Slovenska z dediny pri Vranove nad Topľou. Študujem Predškolskú a elementárnu pedagogiku na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a mám 19 rokov. Rada tvorím, tancujem a milujem leto ( nech už je tu).

Za akým účelom vznikli tvoje prvé šperky a kedy nastal ten zlom, že si sa rozhodla predstaviť ich širšej verejnosti ? 

Úplne prvé náušnice som vyrobila ešte asi ako 12 ročná. No nebola to žiadna sláva. Po viacročnej pauze som si povedala, že to skúsim znovu. Kúpila som si hmotu, nejaký lak a začala robiť náušnice pre seba. Moje prvé vykrajovačky boli obaly z kinder vajíčok a vrchnáky z pier. Používala som všetko, čo som doma našla. Páčili sa mi originálne náušnice a veľmi ma bavilo ich aj nosiť.

Zlom nastal počas prvej vlny pandémie. Bola som doma, škola sa pomaly blížila ku koncu a ja som mala veľa voľného času. Tak som tvorila a v máji som si založila instagramový účet.

Mohla by si nám prezradiť niečo viac o tvojej značke ? Ako by si svoju značku predstavila ?

Neviem, či môžem hovoriť o značke, pretože som až taká kreatívna, že si neviem vymyslieť názov 😀 :D. Na instagrame ma teraz nájdete ako @kris_tinahm. Náušnice sú vyrobené z polymérovej hmoty, ktorá nie je ťažká, aj keď sa to tak môže zdať. Náušnice ešte nie sú také, aké by som si ich predstavovala, no snažím sa zdokonaľovať techniku a prinášať niečo nové a originálne. Niečo, čo ženy budú nosiť s radosťou.

Odkedy sa venuješ tvorbe šperkov ? Priviedol ťa niekto k tejto tvorbe, alebo si začala s výrobou sama. 

Tvorbe šperkov sa venujem 2 roky. K šperkom som sa dostala nejako sama, ale lásku k tvoreniu vo mne určite vybudovala moja krstná, ktorá so mnou od mala tvorila.

Odkiaľ čerpáš väčšinu svojej inšpirácie, všimla som si, že tvoja tvorba je veľmi originálna. 

Niekedy to príde počas samotného tvorenie, inokedy má nápad prepadne počas dňa. No nesmiem zabudnúť na Pinterest. Vždy si hovorím, že ak mi nejaké náušnice nevyjdú, budem ich nosiť len ja sama.

Pri výrobe šperkov sa pridržiavaš aj určitých kritérií napríklad pri výbere materiálu ? Prezradíš nám, odkiaľ tvoj materiál pochádza ?

Snažím sa vyberať taký materiál, s ktorým sa mi dobre pracuje. Nakupujem z českých a slovenských stránok, no materiál pochádza najčastejšie z Nemecka. Zatiaľ som nenašla nejakú ekologickejšiu verziu hmôt. Takisto železné komponenty sú vždy nové.

Ako dlho trvá výroba tvojich šperkov od prvej myšlienky až po samotnú realizáciu ? 

 Povedzme, že mám nápad v hlave. Práca na stole môže trvať aj hodinu. Nie vždy sa to podarí na prvýkrát. Práca s polymérovou hmotou prináša rôzne úskalia 😀 ( no pomaličky sa ich učím zvládať). Keď mám náušnice uložené na plechu, idú na polhodinu do rúry. Po vybratí ešte musia vychladnúť. Ak je treba, idem ich spájať a potom nalepiť puzety. Čas je vždy iný, asi tak 1-2 hodiny.

Máš v pláne rozširovať portfólio svojej tvorby aj o iný druh šperkov ( prevažne som videla v tvojej tvorbe náušnice ), alebo zostávaš verná len “náuškám” ? 

Zatiaľ to nemám v pláne. Možno to bude aj tým, že ja iné šperky ako náušnice nenosím.

Vyhradila si si doma svoje kreatívne miesto alebo ateliér ? Opíš nám v krátkosti svoj umelecký priestor v ktorom vznikajú tvoje šperky. 

Môj kreatívny priestor vyzerá asi takto: všetky veci nám natlačené v jednej poličke a keď idem vyrábať, vyberiem ich na stôl :D. Rada by som mala aj svoje stále kreatívne miesto, no v detskej izbe na to nemám priestor.

Podporujú Slováci tvorbu malých umelcov viac alebo menej ako v minulosti. Aký je tvoj osobný názor ? 

Ja si myslím, že viac. Bude to asi aj tým, že umelci majú väčšiu možnosť sa prezentovať na sociálnych sieťach ako v minulosti. Takisto tam ľudia trávia oveľa viac času. Na svete je toho tak veľa, že my ľudia už nevieme na ktorú stranu pozerať. No v handmade tvorbe je srdce. Ja som stále užasnutá tým, akých šikovných ľudí na Slovensku máme. Ako vedia zhmotniť krásu, to je neskutočné. Ľudia, podporujte umelcov. To, čo vedia dať do svojich výrobkov, v obchodoch nenájdete.

Chcela by si našim čitateľom niečo odkázať ?

Rob to, čo ťa baví. Prinášaj krásu svojím spôsobom. Si jedinečný, si originál. Máš niečo, čo nikto iný na svete nemá. Svet ťa potrebuje. Tým nemyslím, že všetci musíte niečo vyrábať, veď sa chápeme 😉.

Prečo práve tvoje šperky ?

Pretože podporíte mladú tvorkyňu, ktorá bude šťastná, ak vy budete šťastné, keď ich budete nosiť. Tieto náušnice sa nepáčia každému. Tak to je úplne v poriadku. Každá sme iná. Kupujte si a noste to, čo sa páči vám. Ak sa vám bude páčiť moja tvorba, budem veľmi rada. Pokojne mi napíšte.   

Krásnu a originálnu tvorbu šikovnej šperkárky Kristíny, môžeš podporiť kúpou šperku na jej Instagramovom účte @kris_tinahm

Ďakujeme ti Kika za veľmi príjemný a inšpiratívny rozhovor. Zároveň by som ti v mene všetkých čitateľov chcela popriať veľa šťastia a úspechov v osobnom aj pracovnom živote.

!!! SÚŤAŽ !!!

@kris_tinahm bola tak ochotná a milá, že sa rozhodla darovať pár originálnych náušníc zo svojej tvorby do súťaže, ktorá bude prebiehať na INSTAGRAMOVOM účte @hellovali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.